Olis tarkotus päästä tosta viikon vaivannesta issiaksesta eroon pikaisesti. Kun ei meinaa kävelemään päästä kun säteilee niin pahasti jalkoihin. Ja mikään asento ei ole hyvä.
Mistä tollanen on yleensä tullu, ei ymmärrä, ei.
Mistä tollanen on yleensä tullu, ei ymmärrä, ei.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuleekohan nyt kahteen kertaan.yritin lähettää jo äsken mutta ei onnistunut.miksi et ole jo käynyt lääkärissä, heillä on mahdollisuus antaa jotain kipua helpottavaa.mitä nopeammin kipu katkaistaan sitä nopeammin vaiva parantuu.
käsi punnerrukset auttavat, netiltä luettu.
Mun mielestäni jos jo viikon olet potenut on varmaan aika käydä lääkärissä.
Tietysti jos et halua mennä voit kokeilla ainakin kipupaikan lihaksia lääkitä mobilatilla tms, iskias pitkittyy kun alueen lihakset alkaa krampata ja lihakset pitäiskin saada rennoiksi. Lääkäri tossa vaiheessa yleensä kirjottaa esimerkiksi Sirdaludia.
Lääkäriin minäkin neuvon, pikaista apua issiakseen tuskin on, mutta lääkäriltä saat helpotusta kipuun kipulääkkeillä...
Kuten tossa jo sanottiinkin=))) lääkäriin äkkiä.
Mutta ihmettelen tosiaankin, ettei ne vastaavista taudeista kärsineet henkilöt ei ees ymmätäneet kertoa, mistä tässä tapauksessa vois olla kysymys!
Iskias on selkärangan välilevyn pullahdus pois paikoiltaan. Sitä voi hoitaa hieromisen, ns. niksauttajan toimesta tai menemällä ammattiauttajalle, jossa selkäranka kuvataan ja sen jälkeen tehdään tarvittavia toimenpiteitä, joko
leikataan tai muuten kuntoutetaan.
Neuvoisin kuitenkin ensisijaisesti kääntymään lääkärin puoleen.
iskiakseksessa ei käytetä suositusten mukaisesti mitään mainitsemaasi manipulaatiota eli hieromista,niksauttelua se pahentaa tilaa!!!
Fysioterapialla omatoimisella jumpalla ja venyttelyllä homma hoidetaan.
leikkukset ovat vihoviimeinen vaihtoehto eikä niihin kovin herkällä ruveta.
Ja mikään välilevyn pullahdus pois paikoiltaan se ei ole vaan VÄILEVYN PULLISTUMA joka siis painaa issiashermoa josta se kipu.
http://www.poliklinikka.fi/?page=6152558&id=9609138
http://www.mediscan.fi/Global/_FI/Images/pienimagn3.jpg