Viranomaistiedote: Poliisi on eristänyt kerrostalon Imatralla rä

Itä-Siitola?

julkaistu tänään klo 08:59, päivitetty tänään klo 09:08
Etelä-Karjalan poliisi tiedottaa, että Imatralla on eristetty kerrostalo räjähteiden vuoksi Itä-Siitolassa. Mies ilmoitti aiemmin aamulla anastaneensa räjähteitä Kuutostien työmaalta kesällä.
Etelä-Karjalan poliisi sai aamulla kello 6.45 tiedon, että mies on miinoittanut räjähteillä kerrostaloasunnon Imatran Itä-Siitolassa.
Mies oli anastanut aiemmin kesällä räjähdysaineita valtatie kuuden työmaalta.
Poliisi on eristänyt alueen ja kehottaa ihmisiä pysymään asunnoissaan ja noudattamaan poliisin ohjeita. Alue on eristetty ja liikenteenohjaus on järjestetty Vuoksentielle.
YLE Etelä-Karjala
missä on Itä-Siitola?

23

888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miten on?

      - Alue on eristetty ja liikenteenohjaus on järjestetty Vuoksentielle.-
      kuulostaa Tattimäeltä?

      • Anonyymi

        Piti tämäkin lukea vahingossa


    • mitämitänyt

      Kertokaas ihmiset uskaltaako sinne Tattikumpuun mennäkään?
      Siis jos siellä on kerrostalo miinotettu räjähteillä, eikös tule pahaa jälkeä naapurissakin?
      Onko se kerrostalo edes Sienimäellä vai joku muu kerrostalo lähellä Vuoksentietä?

      • Anonyymi

        Sienimäen halvat 200€ kk vuokra.


    • varokaa.........

      AHOPELLON PUUTARHAN KOHDALLA

      • KAIKUUKO teillä

        Hyvä kun huutamalla ilmoitit. Kuului koko Imatralle yhdellä kertaa!
        "AHOPELLON PUUTARHAN KOHDALLA, TARHAN KOHDALLA, KOHDALLA"! (tuo oli kaiku)


      • Anonyymi
        KAIKUUKO teillä kirjoitti:

        Hyvä kun huutamalla ilmoitit. Kuului koko Imatralle yhdellä kertaa!
        "AHOPELLON PUUTARHAN KOHDALLA, TARHAN KOHDALLA, KOHDALLA"! (tuo oli kaiku)

        No niin ei kirjaimet huuda konkreettisesti huutomerkki ja isot kirjaimet on korostukseen jos joku asia on tärkeämpää kuin muut.


    • se siitä

      Tilanne ohi

    • ei kestä

      voi jiisus tätä hösläämistä

    • säikkynyt

      Komisario Erkka Wilen kertoo, että Imatran Puutarhankadulla sijaitseva asunto on tutkittu ja sieltä ei löytynyt räjähteitä. Räjähteillä uhannut joutsenolaismies on otettu kiinni. Poliisi purkaa Imatralla eristystä ja asukkaat pääsevät palaamaan asuntoihinsa.
      Joutsenolaismies soitti aamulla noin kello 6.45 hätäkeskukseen ja ilmoitti ansoittaneensa Imatralla sijaitsevan kerrostaloasunnon.
      - Mies esitteli itsensä puhelussa ja näin saimme tietää hänen henkilöllisyytensä. Tämän jälkeen poliisi tavoitti miehen oman asuntonsa läheltä Lappeenrannan Joutsenosta. Mies otettiin kiinni aamulla noin kello 7.30, kertoo komisario Erkka Wilen.
      Mies kertoi hätäkeskukseen, että hän on oli aiemmin kesällä varastanut räjähdysaineita valtatie 6:n työmaalta. Poliisi tarkasti Puutarhankadulla sijaitsevan kerrostaloasunnon aamupäivällä ja sieltä ei löytynyt räjähteitä. Myös miehen oma asunto Joutsenossa tullaan vielä tarkastamaan.
      - Yhteyttä tutkitaan miehen ja räjähdysainevarkauden välillä, kertoo komisario Erkka Wilen.
      YLE Etelä-Karjala
      Ottaa päähän tommoset pelottelijat.
      lukkojen taakse hoitoon joutas, mutta kaikki mt-potilaatkin on "avohoidossa"...
      oliko tuo joku "avunhuuto" sitten?

    • fakta12368

      kyllä oli.

    • Evakossa

      Huomaa et karjalaiset (kaikki) päässy evakkoon.Kaikkea sitä sikiää=)

      • Anonyymi

        Karjalaiset menetti omaa maataan asuinalueena kotinsa talonsa koulunsa kirkot ja navetat omat peltonsa.SUURIN OSA NYKYAJAN EVAKOISTA EI OLEKAAN MENETTÅNYT MAATAAN !


    • laulaja poika))))))

      HUUTAKAA APUA KUTEN mieskuoro HUUTAJAT.


      se ei tosin auta , mutta kurkku pysyy kunnossa kun sitä joskus hieman rasittaa..

    • HUUTAKAA VAAN!VITTUU

      -1 edelliselle koska on nörtti ja huomauttelee caps lokista.

      • Kerrankin Imatralla!

        Ihan vitun siistiä!

        Lisää samanlaista toimintaa!

        Mömmöjä naaman ja soitot suoraan Poliisille ja pojat juoksemaan pitkin kyliä.....hahahah......


    • utelias,

      kukakohan tää tyyppi oli?

      • sdfhisdjhf

        Imatralainenhan se on vaik asuukin Korvenkyläs...Ei ollu yllätys tää...


    • Huolestunut Isä

      Tästä tulee kyllä mieleen tuo Norjan pommi tapaus. Ei tälläistä toivoisi edes leikillään tapahtuvan. Kenellä käy edes mielessä, että uhkaillaan räjähteillä. Kyllä tämä huolestuttaa ja kovasti.

      Laki on Suomessa jotenkin naurettava. Jos ei ole mitään tapahtunut ei Poliisi voi tehdä mitään. Vastaavasti jos jotain tapahtuu siitä tulevat tuomiot ovat naurettavat. Eri rikoksista saatavat tuomiot ovat epäsuhdassa verrattuna toisiin tuomioihin. Esim: Jos raiskaat jonkun niin et saa välttämättä edes vankeutta. Vastaavasti näpistät kaupasta ruokaa itsellei nälkääsi niin joudut tästä vankilaan.

      Maailma on sairas ja osa ihmisistä. Valtio haaskaa rahansa turhuuteen ja keskittyy epäolennaisuuksiin, kun pitäisi keskittyä nuorten ja aikuistenkin tulevaisuuteen. Mielenterveys ongelmat, kun eivät katoa sormia napsauttamalla ja sillä, että nekin määrärahat käytetään johonkin ulkomaanapuun.

    • Huolestunut Isä

      HEI te Imatran PÄÄTTÄJÄT!! Kohdentakaa niitä määrärahja oikeisiin kohteisiin. Yksi näistä kohteista on nuorten mielenterveystyö- päihdehoito jne. Jättäkää ne rahat muista epäolennaisuuksista pois. Tämä, että nuorten asioita ei hoideta ja päihdeongelmat lisääntyvät lisää vain enemmän kustannuksia.

      Ongelmana on, että päihteet voivat aiheuttaa rikollisuutta joka maksaa veronmaksajille paljon tai, että mitä sitten mielenterveyshoitokin maksaa. Tällä, että tehtäisiin ennaltaehkäisevää työtä säästettäisiin varoja ja autettaisiin ihmisiä ennenkuin se on liian myöhäistä!

      Nuoret voivat nykypäivänä pahoin. Ongelmana ei ole sekään, että kotonta ei saisi hyvää kasvatusta ja neuvoja elämään vaan, että yhteiskunta luo omalta osaltaan tilanteen sellaiseksi, että olet helposti välistäputoaja. Elämä on kovempaa kuin 40 vuotta sitten. Toisaalta vastaavasti vapaankasvatuksen tulokset ovat nähtävissä joissakin tapauksissa. Ei ole rajoja niin mitä siitä tulee. Ei mitään. Enää ei osata edes sanoa päivääkään.

      Onneksi on vielä nuoria joiden tilanne ei ole toivoton ja elämässä on päämääriä. Näistä nuorista pitää pitää huolta, että ovat jatkossakin kunnon nuoria, mutta vastaavasti pitäisi huolehtia myös niistä jotka voivat jo pahoin.

      Joten päättäjät miettikää mihin ne rahat kannattaa sijoittaa ja onko moraalisesti oikein säästää väärästä päästä!

      • huolestunut äiti

        Olen täysin samaa mieltä, että kaupungin tulisi enempi satsata juuri mielenterveys -ja päihdetyöhön Imatralla. Niin nuorten kuin aikuistenkin.
        Kaikki imatralaiset voivat todella pahoin. Mistähän johtunee moinen? Avohoitopotilaillekkin piikki kerran vkossa takalistoon, resepti kouraan ja eikun tervemenoa kadulle viilettämään lapaset suorana.
        Jotain tulee vielä tapahtumaan tällä menolla, enkä tarkota nakkivarkautta..


    • ehkäpä parempi niin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      291
      2163
    2. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      209
      2087
    3. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      46
      1315
    4. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      87
      1241
    5. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      101
      1193
    6. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      82
      1191
    7. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

      Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
      Lappeenranta
      43
      1165
    8. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      1121
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1050
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      60
      954
    Aihe