Sardiniaan lokakuun alussa

50+ pariskunta

Lennämme Pisan kautta Algheroon ja olemme siellä viikon verran. Italia on entuudestaan tuttu (mm. Sisilia), mutta Sardinia uusi kohde. Säät tietenkin vaihtelevat, mutta onko noin keskimääräisesti vielä lokakuun alussa uinti/rantakelejä? Ajattelimme myös piipahtaa yhtenä päivänä Korsikan puolella. Miten käy helpoiten?

4

974

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kdkjsi

      Vastauksia odotellaan täälläkin! (Ollaan tulossa syyskuun lopussa Roomasta piipahtamaan kolmeksi päiväksi jatkaen sitten Pisan suuntaan.)

      Alla pari sääennustetta, joista voi ainakin todeta, että yölämmöt (päivälämmöistä puhumattakaan) pysyvät melko korkealla ainakin tuonne syyskuun loppupuoliskolle asti, mistä voisi taas päätellä, etteivät rantavedet vielä lokakuun alkuun ehdi kauheasti jäähtyä.

      http://www.foreca.fi/Italy/Alghero_(l'Alguer)/tenday

      http://saa.fi.msn.com/tenday.aspx?wealocations=wc:ITXX0101

    • molemmissakäynyt

      Santa Teresa di Gallura nimisestä paikasta pääsee helposti laivalla Korsikan bonifacioon, suosittelen!

    • 50+ pariskunta

      Kiitos. Mihinkä aikaan kävit Korsikalla? Yritin lauttafirman sivuilta katsoa lähtöjä, mutta näytti, että kuin ne loppuisivat syyskuun puoliväliin.

    • 50+ pariskunta

      Hienosti meni matkamme Sardiniaan. Olipahan ihana saari, kaunista, koko viikko täyttä auringon paistetta, vesi uintilämmintä ja vedet kristallinkirkkaita. Korsikan retkikin onnistui, vuokrasimme auton pariksi päiväksi ja ajoimme Santa Teresa di Galluraan, josta lautalla Korsikan puolelle. Bonifacio oli mukavan tunnelmallinen kaupunki, jossa oli sopivaseti päiväksi katselemista. Sardiniassa oli rauhallista, ei enää liikaa turisteja. Ihastuimme kerta kaikkiaan ja jo haaveilemme joku syksy lähtevämme pidemmäksi aikaa saarelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      340
      2705
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      176
      2035
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      34
      1722
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1547
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1075
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      269
      912
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      786
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      59
      683
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      565
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      551
    Aihe