Sardiniaan lokakuun alussa

50+ pariskunta

Lennämme Pisan kautta Algheroon ja olemme siellä viikon verran. Italia on entuudestaan tuttu (mm. Sisilia), mutta Sardinia uusi kohde. Säät tietenkin vaihtelevat, mutta onko noin keskimääräisesti vielä lokakuun alussa uinti/rantakelejä? Ajattelimme myös piipahtaa yhtenä päivänä Korsikan puolella. Miten käy helpoiten?

4

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kdkjsi

      Vastauksia odotellaan täälläkin! (Ollaan tulossa syyskuun lopussa Roomasta piipahtamaan kolmeksi päiväksi jatkaen sitten Pisan suuntaan.)

      Alla pari sääennustetta, joista voi ainakin todeta, että yölämmöt (päivälämmöistä puhumattakaan) pysyvät melko korkealla ainakin tuonne syyskuun loppupuoliskolle asti, mistä voisi taas päätellä, etteivät rantavedet vielä lokakuun alkuun ehdi kauheasti jäähtyä.

      http://www.foreca.fi/Italy/Alghero_(l'Alguer)/tenday

      http://saa.fi.msn.com/tenday.aspx?wealocations=wc:ITXX0101

    • molemmissakäynyt

      Santa Teresa di Gallura nimisestä paikasta pääsee helposti laivalla Korsikan bonifacioon, suosittelen!

    • 50+ pariskunta

      Kiitos. Mihinkä aikaan kävit Korsikalla? Yritin lauttafirman sivuilta katsoa lähtöjä, mutta näytti, että kuin ne loppuisivat syyskuun puoliväliin.

    • 50+ pariskunta

      Hienosti meni matkamme Sardiniaan. Olipahan ihana saari, kaunista, koko viikko täyttä auringon paistetta, vesi uintilämmintä ja vedet kristallinkirkkaita. Korsikan retkikin onnistui, vuokrasimme auton pariksi päiväksi ja ajoimme Santa Teresa di Galluraan, josta lautalla Korsikan puolelle. Bonifacio oli mukavan tunnelmallinen kaupunki, jossa oli sopivaseti päiväksi katselemista. Sardiniassa oli rauhallista, ei enää liikaa turisteja. Ihastuimme kerta kaikkiaan ja jo haaveilemme joku syksy lähtevämme pidemmäksi aikaa saarelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      224
      6961
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      332
      4880
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      148
      3683
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      118
      3490
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      69
      3428
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      54
      2920
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2749
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2470
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2386
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      104
      1968
    Aihe