Mistä nopeusmittarin vaijeri yleensä katkeaa? Onko ne standarttiosia vai merkki- ja mallikohtaisia? Pitääkö eturatas irroittaa kun vaihtaa uuden?
Nopeusmittarin vaijeri
5
729
Vastaukset
- 1300cc-T
Vaijeri katkeaa yleensä jommasta kummasta päästä. Merkki-ja mallikohtaisia ovat.
> Pitääkö eturatas irroittaa kun vaihtaa uuden? <
Mitä tuolla tarkoitat? Siis pitääkö eturatas irroittaa kun vaihdat VAIJERIN vai vaihdatko uuden RATTAAN? Pikkasen vaikea antaa neuvoja kun et kerro mikä pyörä kyseesä. Mistä se vaijeri sitä nopeutta mittaa,eturenkaasta vai vaihdelaatikosta? Aikanaan kun itsellä oli vaijerillisia pyöriä en joutunut mistään eturatasta irroittamaan kun vaijeria vaihdoin. Nykypyörissähän nopeus mitataan elektronisesti vaihdelaatikosta. - TimoEv
Jos vaijeri katkeaa, niin se menee poikki siitä pyörivästä kohdasta.
Pyörässäni ei ole eturatasta. kenen pyörästä se ratas sitten pitäisi irroittaa, että saan omasta vaijerin vaihdettua? - Popeti-mies
Vaijerin pyörivä kohta??? Mulla kyllä pyörii vaijerit kokonaan eikä pelkästää jokin yksi kohta! Oli sitten ollut kyseessä mittari-,jarru-,kytkin,-tai kaasuvaijeri.
- TimoEv
Minulla ei jarru-, kytkin- tai kaasuvaijeri pyöri lainkaan. Onkohan ne jumissa?
Kardaani pyörii - ei ole jumissa. Eikä tarvitse rasvata päivittäin... ;-) - tietäjä92
Vaijeri katkeaa vaijerin kohdasta. Mitä väliä sillä on, mistä kohtaa? Kun katkeaa, vaihdetaan tilalle uusi, ja uusi asennetaan siten, että sen asennus onnistuu. Siis kaikki tarvittavat purkamiset ja kasaamiset ja pyörä on taas vailla ajoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p546187Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3305169Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1604884Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1394687Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil203920Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202426Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32218Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241855- 731812
- 2221591