moi. monitoimilaite on usb:lla kiinni koneessa. kone ilmoittaa "jokin usb-laitteista on vikatilassa eikä järjestelmä näin ollen tunnista sitä". usb root hub:ssa lukee "tuntematon laite". olen poistanut laitteen, ja koittanut asentaa uudelleen. asennus tökkää kohdassa jossa laitteeseen pitää kytkeä virta ja liittää usbilla koneeseen. tällöin mitään ei tapahdu eli järjestelmä ei tunnista sitä. mikä avuksi? tulostin on hp psc 1410. aikaisemmin toiminut. mitä teen?
tulostinta ei tunnisteta??
3223r23r23r23r2r23r2
992
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
HP tulostin saattaa olla vikatilassa. Katso manuaalista mitä näppäimiä pitää painella ja miten jotta se palautuu normaalitilaan.
ok. kokeile, kiitos vinkistä!
siis kokeilen =)
niin ja olen palauttanut järjestelmän, muttei auttanut.
tulee ilmoitus, että "tälle laitteelle ei ole asennettu ohjaimia"
Kokeile ladata viimeisin ajuri.
http://www8.hp.com/fi/fi/hp-search/search-results.html?cc=fi&cat=SUPPORT_AND_DRIVERS&lang=fi&charset=utf-8&qp=&hpn=Takaisin&hpa=http://www.hp.com/country/fi/fi/contact_us.html&hps=HP Suomi etusivu&hpr=http://www8.hp.com/fi/fi/home.html&qt=hp psc 1410
Ja tuollahan onkin tuki ja vianmääritys
uusin ajuri on, mutta vika taitaa olla tossa laitteessa eli on ihan sekaisin. koitin katsoa manuaalista ohjeita mutta mitää resetointi systeemiä en löytänyt. osaisiko joku kertoa ohjeet laitteen resetointiin?
Minulla tulee ihan sama ilmoitus.
Koneessa on kolme laitetta USB kytkennällä, näppis/hiiri, printteri ja ulkoinen kiintolevy.
Kaikki toimivat ihan hyvin mutta virheilmoitus pomppaa ruudulle pari minuutin välein:))
Sulla on ilmeisesti ubuntu koneessa. Se ei tunnista yleensä monitoimikoneita.
Melkoinen ajatuspieru. Ilmeisesti aivojesi tilalla on paskaa.