koira allergia

Nanniv

Haluaisin kysyä teidän mielipidettä seuraavanlaiseen asiaaan. Järjestämme isäni kanssa viisikymppiset hänelle,juhlat pidetään ulkona. Joukossa on myös kaksi koirille allergista henkilöä. Mitä mieltä olette voiko koira ja allerginen ihminen olla samalla isolla tontilla juhlien ajan? Koiramme on japaninpystykorva, olen kuullut että esim jos koira nuolee allergista ihmistä tälle tulee oireita heti. Meidän koira ei kuitenkaan nuole ketään. Itse en haluaisi jättää koiraa hoitoon, ihan senkään takia,että siitä olisi iloa ja seuraa juhliin tuleville lapsille.

4

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vetynokka

      Ulkojuhlissa ei mitään hätää. Koira-allergia on harvoin vakavampaa laatua. Vieraat voivat varautua ottamalla allergialääkettään juhliin lähtiessä. Mikäli ylipäätään tarvitsevat mitään.

    • hohhoi__jaaaaa

      Muistathan toki, että koira ei ole mikään lelu lapsille - edes juhlissa ;((.

      Allergia eivät ilmene ulko-ilmassa niin herkästi kun sisätiloissa. Mutta kun se aina riippuu niin siitä ihmisen allergiatyypistä sekä koirasta. Mutta ei nyt sentään koiran tarvitse ketään päästää nuolemaan juhlissakaan, senhän sanoo järkikin.

    • Koiralle rauha!!!!

      Koiralle olisi parasta, että saisi ola rauhassa poissa vierashälinästä. Juhlissa lapset helposti alkavat kiljua, juosta, härnätä koiraa uuvuksiin, koira stressaa oudosta väkimäärästä, hajuista, ym muutenkin. Ajattele koirasi parsta ja sen kannalta, älä vieraiden lasten.

    • allergikko </3

      olen allerginen ja minulle ei tule yleensä koirista koskaan allergiaoireita oltin sitten sisällä tai pihalla :o. minulla itselläni ei ole koiraa mutta haluaisin todella KOVASTI (!!!) koiraa, mutta äitini ei suostu ;(((((((. en usko että ulkoilmassa tulee oireita :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe