Digikamera, jossa hyvä väriavaruus?

Colour lover

7 vuotta palvellut Konica Minoltan digipokkarini alkaa vedellä viimeisiään. Tai sitten se ainoa muistikortti hajoamassa. Kamera on niin vanha, että niin pieniä muistikortteja ei enää saa, esim. megainenkin kortti on liikaa, ei jostain syystä toimi kamerassa, kokeiltu on useita.

Olen rakastunut Minoltani väriavaruuteen. Eron muihin kameroihin todella huomaa. Esim. kamerakurssilla silakoita kuvatessamme kalojen suomut hohtivat upeita sateenkaaren värejä ainoastaan minun kamerallani.

Jostain luin, että Minolta ei enää tee kameroita. Osaako joku neuvoa jonkin toisen merkin tai mallin, jossa olisi hyvät värit? Ihan pikkupokkari siis kyseessä, hinta n. pari sataa. Toinen vaatimus olisi äänellinen videokuvausmahdollisuus.

9

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PokkaKari

      "Osaako joku neuvoa jonkin toisen merkin tai mallin, jossa olisi hyvät värit? Ihan pikkupokkari siis kyseessä, hinta n. pari sataa. Toinen vaatimus olisi äänellinen videokuvausmahdollisuus."


      kaikissa kameroissa on pääsääntöisesti sRGB-väriavaruus.
      Se, että miten sävyt ilmenevät on sit yleensä ihan säädöistä kiinni.
      Yleensä kamerasta voi asetuksista valita haluaako vähän tuhdimmat voimakkaat värit vai neutraalimman toiston.
      Se millaiset ne hyvät värit nyt sun mielestä ovat, on sit toki sun mielipiteestä kiinni, eikä siihen voi valmista vastausta antaa.


      Kaikissa nykypokkareissa on myös videokuvausmahdollisuus.

    • väriavaruus?

      Noita avaruuksia lienee kameroissa vain kahta lajia.
      Se ”huono” väriavaruus (sRGB) on varsin yleinen. Se hyvä on nimeltään Adobe RGB.

      Värien ”hyvyys” on kovin paljon ”katsojan silmässä” mutta heitänpä mutulla, että Nikonilla osataan pahaiten punaisen sävyjen toisto.
      Laajin sävyskaala löytyy niistä joiden kennossa on paras dynamiikka
      kts esim:
      http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Camera-Sensor-Ratings

      ehkä noin näin:
      1. Fujifilm FinePix X100 (väriavaruus valittavissa-
      2. Leica X1
      3. Leica DL5 & Panasonic LX5
      Canon PowerShot S95&G12
      5. Nikon P7000, Olympus XZ1
      Samsung EX1, Samsung TL500

    • Colour lover

      Juu kiitos, mutta nuo menevät kyllä minun hintaluokkani yli.

      Nettiselailulla selvisi, että Minolta Dimage 400:ssani lienee kennovika, kun kuviin tulee valkoisia raitoja. Muutkin olleet ihastuneita Dimage 400:n, hehkuttavat sen pesevän mennen tullen monet pikselikkäät nykypokkarit. Mikähän sen salaisuus? Haluaisin jotain vastaava tilalle. Kuvat olleet todella hyviä.

    • väriavaruus?

      Ikävä kyllä hyvä ja halpa ovat ominaisuuksia jotka eivät esiinny samassa kamerassa.
      Enpå usko, että tuolla 200:n limitillä löytyy uutta kameraa jossa on hyvä värintoisto ja videossa kunnollinen ääni.
      Jos pitää saada halvalla kelvollista videota niin ainoa järkevä vaihtoehto lienee videokamera.
      Pienien pokkarien joukosta valitsisin Sonyn.

      ”Mikähän sen salaisuus?”
      —katsojan silmähän se

    • kjhkhiuy0867875e68r

      entäs sellainen vaihtoehto kun joku pokkari jossa on raw-kuvausmahdollisuus?
      eli lisää säätövaraa jälkikäsittelyvaiheessa.

      ja moniin halpoihinkin canon powershotteihin ja ixuksiin RAW:n saa CHDK-paketin avulla.

    • Colour lover

      Joo, no katselin tarjouksia, tossa olis Canon IXUS 1000 Hs ja Sony Cyber-shot DSC-HX5V 200-260 egeä. Kalliimpaan ei ole nyt varaa. Noita ei vissiin pääse kaupoissa testaamaan vaan ostettava sikana säkissä? Muistelen, että jollain vanhalla ixuksella ei kummoisia kuvia tullut, mutta siitä on tosiaan vuosia.

      Kiitos RAW-vinkistä, tuo CHDK on minulle uutta. LightRoom löytyy kyllä käsittelyyn.

    • Old Dummy
      • hklh886t8t68797t

        jossain on kyllä suomenkielisetkin ohjeet kun vain viitsii googlata, jos niitä välttämättä haluaa/tarvitsee.


    • Nikon D90

      Noin äkkiseltään ja osin kokemuksesta, tosin järkkäripuolella, sanoisin kameroiden kuvakennojen kehittyneen 7 vuoden aikana kaikilla osa-alueillaan huimasti. Se millaisia värejä saat riippuu monesta seikasta kuten monitorista joka näyttää kuvat omalla tavallaan jos et kalibroi sitä, printteristä joka printtaa oman ohjeistuksensa mukaan ja kameran säädöistä, siellä voi olla valittavana 2 tai 3 väriavaruutta.

      Varsinkin RAW kuvissa voit jälkikäteenkin vielä korjailla värejä ainakin enemmän kuin jpg versioissa. jpg:ssä värit ovat yleensä 8 bittisiä kun uudemmissa järkkäreissä jopa 14 bitin luokkaa ja 12 bit väri on ihan yleinen RAW kuvissa. Kun yksi bitti tuplaa sävyjen määrän niin 4 bittiä 2x2x2x2 = 16 kertaistaa ne yhden värin (RGB) alueella.

      Pokkareiden väriavaruudesta ja niiden valintamahdollisuuksista en ole niin selvillä, selasin juuri Panan FZ38 valikoita eikä siellä annettu mahdollisuutta valita väriavaruutta. Sävyvalintoja löytyi mutta niukasti. RAW - jpg valinta sen sijaan on, RAW ja RAW jpg sekä 2 laatua jpg yksinään. Jää siis enimmäkseen ohjelman varaan miten värejä viritellään.

      Pienikennoisilla kuten pokkari/bridge tyytyisin kohtuullisiin pikseli määriin 10M - 2M kohinan rajoittamiseksi isoilla ISO:illa vaikka taitavat jo kaupata intoilijoille 17M kennojakin.

      Kaikissa noissa pokkareissakin alkaa olla vähintään HD video käytössä joten se ei paljoakaan rajoita valintaasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe