Tervehdys

Millaisilla autoilla olette vammaisuuden aikana ajelleet/ajelette nykypäivänä.
Onko teillä tila-auto vai henkilömalli?? saatteko kotikunnaltanne tai vakuutusyhtiöiltä apua auton ostoon tai apuvälineisiin? Yleensä porukat rullailee vaan taksilla, vaikka kyllä oma auto on todellinen vapaudentuoja.
9318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mä ajan RC-autolla vaan matoilla ja kuola valuu

Äänestä

Noita tukia kun tulee aina enemmä ku autot maksaa, nii Astra muuttu just BMW 700 maasturiin. Hinta oli 135 000 euroa, ja kuntalaiset maksaa.

Se o nii kivaa, ku kaikki kuvittelee, että autoverot on vain hakemuksen päässä ja kuntaa vippaa lisää. Tilanne on nyt toisinpäin.

Äänestä

Yes, kyllä tuo bemari on hieno auto, itsellä oli X5 pari vuotta, mutta hankala oli käyttää. Nyt ostin uuden Vieno mesen. Sillä on hieno päästellä ja hissillä pääsee sisään. Pirun kallis oli, varusteineen yli 100000 euroa, mutta on se sen väärtti.
Se siinä on huonoa, kun kunnat eivät jeesaa, tuohonkin autoon meni omaa rahaa
68000 eukkoo. Kunta maksoi onneksi apuvälineet ja pikkasen autoonkin. No olihen se 38000 euroa iso apu köyhälle vammaiselle. Kyllä saa taas 4 vuoden päästä tapella avustuksista, no ei vissiin kannata sitä murehtia, jos vaikka henki lähtee.

Äänestä

Se on kyllä kallis jos omilla rahoilla ostas. onneksi kunnat on varakkaitan eikä syytä vammaisia tai muita erityisryhmiä tuosta, että palveluihin menee rahaa.

Mä sain just tänää luvan vaihtaa tuon 700 bemarin uuteen. Tuli oikee kunnalta kirje, ja siinä oli jo puoltoistamiljoonaa, eikä omaa rahaa tarvi minnekkään. Katselin tossa just patrian yhteystietoja, jos tilais sellaisen Sisun valmistaman Pasin, sillä sais kätsyseti tilaa Citymarketin pihalla klo 16.00 ruuhkaikaan. ei haittais leveesti viereen parkkettattu luvaton inva auto.

Ja kyllä jalaton naisia saa. nekin me viedään.

Äänestä

Ai jaa sä heititkin humorilla. Luulin ensin todeksi, mutta ei sittenkään, no olis pitäny tuosta arvata, siis 700 maasto bemua ei ole olemassakaan. Kyllä muuten kannattaa hankkia auto, se antaa sitä vapautta rammalle. Itse olen autoillut jo kohta 20 vuotta, no minä ainakin pidän autoilua vapauttavana, siis liikkumisen kannalta. Totta kai käytän taksitkin tappiin, mutta ne matkat kuluu pääasiassa tuolla viikonloppu riennoissa. Niin niistä naisista, ei niiden jallittamiseen autoa tarvita, vaan hjuumoria

Äänestä
  • Se mitä meinasin BMW maasturilla ja Sisun pasilla, nii on ironiaa. Totuus vaan on se, että kun on kokemusta siitä miten sai 20v sitten hki piiritullikamarista ja autoveron alennuksesta ja mitä siitä tuli, niin ... kun muistaa sen vittuilun niiltä, jotka kuvitteli, että asiat tippuu kuin ruoka makaavan koiran suuhun, niin ei voi kuin olla nykyää ironinen.

    Ja mitä tekee kunnat. Kun raha loppuu, niin vammaispalvelut ovat ekana leikkauksessa, eikä vauras ja samaanaikaan pieni kunta, jossa kaikki tuntee toisensa, niin vaivaudu edes tekee omiin tietoihinsa perustuvia vammaispalvelun toteutumisselvitystä. Jos nyt oikeesti olis rahaa ostaa auto rikkiolevan tilalle, niin kyllä kunnalta sais niin sopivaan vaihtoautoon ja pikku juttuihin tuet ja maksusitoumukset.

    Uuden autonkin hankintamaksimi on nykypäivänä sopiva. Raja oli joskus 2009 n. 17 000e, mikä on nykyisen autoveron aikaan ihan ok, jos vain saisi aiutoveroa takaisin, mikää on ehdoton edellytys että pystyy ostaa mitään. esim. jonkin seat ibizan saa rapealla 20 000e. ja käytettyjä Golf IV kopalla lähtee jo muutamia tonneja alle 20 000e.

    Mut niiku nykypäivää on tapana, niin ylivelkaiset ns. terveetkin nii katsoo vammaisia alaspäin... kyllä tää on nii luokkayhteiskunta.

    Olis paljon helpompaa olla rikas, ja vaihtaa paikkakuntaa ja olla ihminen. Mitä vähemmän saa tukia ja hakee niitä. Mitä enemmän opastaa ns. terveitä oikeiden palvelujen piiriin, niin sitä parempi, sillon saa jopa henkistätukea ja kannustetta olla ihminen.

    Äänestä

Täähän on kiva topicci....jos porukka vain vastaisi asiallisesti.

Mulla on ollut oma auto vuodesta 2000 saakka. Ensin 2000-2006 käytettynä ostettu Ford Escort sedan 1.6 automaatti, johon kunta maksoi Menox-käsihallintalaitteen. Se oli kiva kaara, jossa oli harvoin vikoja ja lähti käyntiin kovillakin pakkasilla Lapissa.

Vuonna 2006 ostin uuden Ford Focus 1.6 sedanin automaattina. Valtiolta täysi veronpalautus 4980 euroa, kunta maksoi uuden Menox-laitteen, lämmitettävän tuulilasin, Ebersächer-lämmittimen sekä vakionopeudensäätimen. Lisäksi sain kunnalta muistaakseni 4.500 euroa hankintatukea. Ihan perussettiä siis, ei mitään luksusta. Asiaa auttoi ehkä se, että käyn työssä ja maksan kunnalle vuodessa kirkkaasti enemmän pelkkää kunnallisveroa kun mitä he maksoivat tähän autooni.

Seuraava auto kiinnostaisi tuoda vähän käytettynä Saksasta... :)

Äänestä

se on hyvä, että edes jotku saa täysiä autoveron alennuksia. 20v sitten kun itse hain autoveroa pihalle hankittuun autoon, niin meni melkein vuosi, että sai kolmannen valituksen jälkeen puolet autoveron palautuksesta. Kunta tuli kyllä apuun sen toisen puolen kanssa, mikä siihen aikaan oli itseasiassa lakia vastaan.

Nyt kun olisi auton osto edessä ja on tehnyt laskelmia, nii tosiaan en edes laske enää mitää autoverojen tai kunnan tukien osuuksia summissa. On olemassa ne tietynhintaiset autot ja oma osuus on sata prosenttia. Tarkoitus pärjätä omillaan ja siitä huolimattakin saa varmasti vittuilua auton maksattamisesta yhteiskunnalta.

Mutta kuollaan sitä vielä meilläkin.

Äänestä

Kuules nyt autoileva inva, kyllä minä sulle hoidan todella toimivan inva-auton ja HALVALLA, kun tuntuu noin ahistavan. Toisaalta, olet vissiin fyysisesti niin hyvässä kunnossa, että sulle käy ihan tavallinen auto käsihallintalaitteella, ja automaatilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


CARmanni kirjoitti:

Millaisilla autoilla olette vammaisuuden aikana ajelleet/ajelette nykypäivänä.
Onko teillä tila-auto vai henkilömalli?? saatteko kotikunnaltanne tai vakuutusyhtiöiltä apua auton ostoon tai apuvälineisiin? Yleensä porukat rullailee vaan taksilla, vaikka kyllä oma auto on todellinen vapaudentuoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu