Elämä on mukavaa

Syksyn pimenevistä illoista on kerrankin aikaa nauttia jugendlinnassa. Elokuussa tulikin käytyä Helsingin juhlaviikoilla monta kertaa, helppo käydä kun ihan vieressä järjestetään. Nyt on sitten laitettu tuli kakluuniin ja vaimon kanssa nautitaan viiniä, jonka kävin hetki sitten ostamassa. Alkokin on vain 5 min kävelymatkan päässä. Laiskanlinnasta näkyy mukavasti Johanneksen kirkolle, on muuten hienoin rakennus Suomessa mielestäni.

Mites tuulipuvun arkeen ok -talossa kuuluu? Onkos kiva istua sysimustan metsän keskellä pimeydessä? Kai takapihalla voi sentään vielä grillata lapaset kädessä… No, ehkä viimeistään nyt oppii juomaan sen konjakin lämpimänä eikä suoraan pakkasesta.

Illat pimenevät mukavasti jouluun, niinkuin laulussakin sanotaan. Sitten pääseekin Aleksille katsomaan jouluvaloja samalla kun käy Stockan gourmet -osastolla hakemassa herkkuja iltakävelyn päätteeksi. Tietty ainoat jouluvalot mitä ok -tuulipuku näkee on Prisman hyllyltä Made in China -valot, jotka napattiin kiireellä kun auto oli taas sakkopaikalla. No kaikki eivät pääse ytimeen vaikka kuinka yrittäisivät, lopulta alkavat uskoa etteivät haluaisikaan :)
26779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat
  • Maksan tällä hetkellä omakotitalostani vähemmän kiinteistöveroa kuin edellisessä asuinpaikassani, joka oli kerrostalo. Tai siis vastikkeessahan sekin minulta perittiin, mutta osakseni lankeava laskennallinen osuus oli enemmän kuin nyt. Tuhnun e tarvitse kiinteistöverosta huolehtia. Vuokraisäntä kyllä leipoo sen sinne vuokraan suolaisella katteella höystettynä.

    Äänestä

  • Joskus isäntä kirjoitti:

    Maksan tällä hetkellä omakotitalostani vähemmän kiinteistöveroa kuin edellisessä asuinpaikassani, joka oli kerrostalo. Tai siis vastikkeessahan sekin minulta perittiin, mutta osakseni lankeava laskennallinen osuus oli enemmän kuin nyt. Tuhnun e tarvitse kiinteistöverosta huolehtia. Vuokraisäntä kyllä leipoo sen sinne vuokraan suolaisella katteella höystettynä.

    Vastike ei ole kuin hitusen toista sataa, kun on noita liiketiloja yhtiöllä sen verran. Sen nyt maksaa vaikka ei töissä enää kävisikään. Aloitimmekin vaimon kanssa pienen downshiftaamisen tänä vuonna, kun alamme hiljalleen olla taloudellisesti riippumattomia.

    Äänestä

  • Jugendlinnan porvari kirjoitti:

    Vastike ei ole kuin hitusen toista sataa, kun on noita liiketiloja yhtiöllä sen verran. Sen nyt maksaa vaikka ei töissä enää kävisikään. Aloitimmekin vaimon kanssa pienen downshiftaamisen tänä vuonna, kun alamme hiljalleen olla taloudellisesti riippumattomia.

    downshiftata ytimessä sijaitsevan kaksionne yksiöksi?

    Itse olen perheellinen mies espoosta, jolla on kokonaispinta-alaltaan 220 neliöinen uusi kivitalo. Vaikket ehkä uskokaan, niin en halaja keskustan jugendlinnaan, joka on tehty kanankakasta ennen sotia. Minulle riitti, että opiskeluaikoinani sain kuivatella lakanapyykit ovien päällä ja saunoa taloyhtiön silsasaunassa. Nyt on VÄHÄN eri meininki, kun on talo, jossa on joka toiminnolle omat paikkansa ja riittävästi tilaa - ja mikä parasta, tästä on kävelymatka Isoon Omenaan. Tosin täytyy myöntää, että vaikka matka on lyhyt, niin autollahan sinne tulee mentyä, sillä neljän ruokakassin kotiin raahaaminen kävellen ei kiinnosta. Kuntoilen mielummin OMALLA kuntosalillani ja aerobiset treenit voi sitten tehdä joko lenkkeilemällä (ei muuten taida sekään onnistua siellä ytimessä) tai vällyjen välissä vaimon kanssa.

    Äänestä

Se kakluuni on ollut lämmityskiellossa jo 20 vuotta, ei naapuristossakaan tykätä märkien koivuklapien aiheuttamasta kärystä. Eikä se jokapäiväinen viinin tissuttelukaan ole terveellistä, voi verenpaine, verensokeri ja elopaino upshiftata. Hakisit ne viinipullot edes kauempaa kuin Unioninkadulta, saisit vähän liikuntaa. Ok-keisareilla on sentään tarjolla hyodyllistä ja terveellistä ulkoelämää eri muodoissa.

Äänestä
  • Palavien klapien tuoksuhan on mitä miellyttävin elämys, kun käy Kaivopuiston tienoilla kävelyllä. Muutenkin mukavaa seutua ulkoilla, näkee kosmopoliitteja ihmisiä ja mielenkiintoisia tuttavuuksia.

    Ainoat ihmiset mihin ok-alueilla törmää, on tuulipukuiset sauvakävelijät, jotka väistelevät farmariautoja pikkuteiden pientareilla.

    Äänestä

"Syksyn pimenevistä illoista on kerrankin aikaa nauttia jugendlinnassa. Elokuussa tulikin käytyä Helsingin juhlaviikoilla monta kertaa, helppo käydä kun ihan vieressä järjestetään. Nyt on sitten laitettu tuli kakluuniin ja vaimon kanssa nautitaan viiniä, jonka kävin hetki sitten ostamassa. Alkokin on vain 5 min kävelymatkan päässä."

Joo. Edes Helsingin keskustassa ei ole Alko auki keskellä yötä..

Taidat olla katajanokalla lusimassa ja "lusikassa" , jos ymmärrät mitä tarkoitan :)

Äänestä
  • Alko on Stockalla ja Ullanlinnassa auki iltakahdeksaan. Skattasta en tiedä mitään, se on liian kaukana keskustasta ;)

    Äänestä

Tää aloitus on selvästi tarkoitettu ärsyttämään joitakuita sellaisia, jotka yrittävät epätoivoisesti tavoitella onneaan asumalla loistokkaasti stadin keskustassa. Siis juttu on vain avaus henkilöille, jotka kärsivät kateus nimisestä sairaudesta. Mutta kirjoittaja unohtaa suuren osan väestöstä. Heitä tämä ei hetkauta, vaan kirjoittaja saa sääliä osakseen, varsinkin jos todella asuu noin kuten kuvailee. Tosiasiassa tuollainen henkilö ei tosiaankaan kirjoittelisi tänne Suomi24:ään yhtikäs mitään. Itse haaveilen vanhasta rintamamiestalosta pienene kirkonkylän laitamilla ja missään tapauksessa ei saa olla pihavaloja!!! Korkeintaan rappusten yläpuolella pieni valonlähde ettei portaissa kompastu. Jouluna voi kenties olla pihapensaassa jouluvalot, mutta ei missään nimessä värikkäät. Jos jostain kumman syystä sattuisin omistamaan jonkun kammottavan jugend linnan ja vielä kammottavassa kaupungissa (kuten Helsinki), niin äkkiä myyntiin!!! Olishan se sitten mukavaa siellä omassa pikku mökkeröisessään niiden rahojen kanssa, koska ei olisi huolia lämmityskustannuksista tai kun lopulta katto alkaa vuotaa tai vesijohdot jäätyy. Olisi rahaa, joilla palkata miehiä hommiin. Että silleen jotkut haaveilee. Ai niin ja saunan pitää olla pikkuruisessa piharakennuksessa ja tietysti puulämmitteinen. AAaaahhh...sitä saunan lämmityksen tuoksua.

Äänestä
  • Hakeudu hoitoon.

    Äänestä

Ihan mukavasti täällä aika kuluu. On pihassa 30m2 uimalampi ja terassiin on upotettu 14henkilön kylpypalju. Tähti taivaan alla on mukava istua lämpöisessä vedessä, shampanjasta nauttien.
20m2 katettu ja lämmitetty terassi on mukava. Voi -30asteen pakkasillakin istahtaa saunan jälkeen oluselle ja katsella lumista maisemaa. Siitä on sitten mukava käydä pyörähtämässä lumihankessa.

Niin mitenkäs se sinun tähtitaivas? ainoa tähtitaivas taitaa olla kattoon upotetut ledivalot.

Äänestä
  • Jos tähtiä haluat bongata, kannattaa mennä Tavastialle. Tosin en tiedä, onko heillä kellarissa pysäköintitilaa ;)

    Ota varovasti sen lumihangessa pyörimisen kanssa, ei tee hyvää sydämelle saunasta kylmään juokseminen pakkasella...

    Äänestä

  • Taitaa "shampanjasi" olla jotain halpaa kuohuviiniä, kenties saksalaista.

    Syyt johtopäätökseeni:
    - Samppanja kirjoitetaan samppanja suomeksi, ranskaksi champagne. Ei mitään välimuotoja, kiitos.
    - Tähtitaivas on yhdyssana.
    - Astevaihtelu puuttuu: lumihanki -> lumihangessa

    Äänestä

  • Johtopäätös kirjoitti:

    Taitaa "shampanjasi" olla jotain halpaa kuohuviiniä, kenties saksalaista.

    Syyt johtopäätökseeni:
    - Samppanja kirjoitetaan samppanja suomeksi, ranskaksi champagne. Ei mitään välimuotoja, kiitos.
    - Tähtitaivas on yhdyssana.
    - Astevaihtelu puuttuu: lumihanki -> lumihangessa

    mutta saitpahan selvää tekstistä. Aikas monella suomalaisella on luku- ja kirjoitushäiriöitä.

    Shampanja kuulostaa paljon hienomalta, kuin samppanja. Siitähän tulee mieleen jonkun miehen nimi.

    Äänestä

Jugendlinnan porvari...hah hah haa!!!! Olen ollut oikeassa siis. Nuo stadin porvarit ovat kaikki ihan viirupäitä. Ei kai niilläkään sitten ole muuta tekemistä kuin postailla tänne suomi24:ään. Mutta, mutta siis oikeestihan et kyllä missään jugendlinnassa edes asustel saatikka että olisit porvari. Mutta olet kyllä kertakaikkisen YÖK, YÄK YRJÖ!!!

Äänestä
  • Ehkä on paras kaikkien kannalta, että pysyttelet jatkossakin siellä maalla ja yökkäilet ihan yksinäsi. =D

    Äänestä

Terveisiä vaan täältä maalta sinne Ullan Linnaan. Jääkaapissa ei juuri muuta oo kun valo (hyvä sekin), pitää vissiin lähtee Liiteliin hakeen panaaneja iltapalaksi. Kävin muuten minäki kesällä ulkomailla ja ostin konjakkia muavipullossa. Kyllä se syränlääkkeestä käy. Yks pullo riittää enskesään, sillon pääsee uurestaan ulko maille. Huamasikkos kun viimme sunnuntaina kurjekkin lähti jo sinne ulko maalle.

Äänestä

Syksyn pimenevistä illoista on kerrankin aikaa nauttia kanankakkalinnassa. Elokuussa tulikin käytyä kadun viereisillä terasseilla nokea nielemässä monta kertaa, helppo käydä kun ihan vieressä järjestetään. Nyt on sitten laitettu turkiskuoriaismyrkyt nurkkiin ja vaimon kanssa nautitaan pillereitä, jotka kävin hetki sitten ostamassa Johanneksen kirkon puistikosta. Sohokin on vain 5 min kävelymatkan päässä. Escort-tytöt asuvatkin seinänaapurina, sieltä kuuluukin juuri itämaisen ammattilaisen feikkiorkun ääniä. Itsekin tässä innostuu, taidanpa tänään lähestyä pöhnäistä vaimoani. Jos ymmärrätte mitä tarkoitan... HUH! Laiskanlinnasta näkyy mukavasti naapuritalon rapautunut seinä, on muuten kulahtanein seinä Suomessa. Matkalla Stockmannin Herkkuun kuraisen ja meluisan keskustan läpi voinkin pistäytyä kuuden euron lattella muiden kaltaisteni persaukisten kulttuuri-intellektuellien kanssa. Stockalta ostan parinkympin viiniä, koska voin perustella alkoholismiani ns. viiniharrastuksella. Kotiini luikin pullo povarissa etteivät hiphopparit tms. päihdehimoiset sitä vie.

Äänestä
  • Ei tarvitse yrittää hienostella, hielle haisevana, kuraiset saappaat jalassa voi hurauttaa laadukkaalla 80-luvun Corollalla pienessä pöhnässä hakemaan Siwasta (10 km) lisää tarjouskaljaa. On vaan jo niin pirun pimeää, kun ei ole edes katuvaloja ja Corollan ojanpuoleinen lamppu on sammunut, pitää olla ajaessa aika tarkkana. Kilju on käymässä mutta ei sitä vielä voi kun maistella, heittää vatsan helposti sekaisin. Vähän se tekee tiukkaa tuon rahan kanssa, kun ei töitä ole koko perheellä, siis minulla ja muijalla ja kolmella aikamiespojalla.

    Äänestä

  • Loistavasti sivallettu! Kaiken kruunaa, että tekstisi oli täyttä totta, joskin hieman värikynällä värjättynä. Mutta tuotahan se keskusta-asuminen on; ennen sotia kyhätyt talot on tehty kanankakasta. Keskustan ilmanlaatu on niin luokaton, että on oikeastaan onni, että noista kanankakkatorneista ei löydy muuta ilmanvaihtoa kuin painovoima. Siellä sitä sitten ummehtuneessa sisäilmassa nautitaan mainitsemistasi "luonnonäänistä".

    Äänestä

  • toista täällä maalla kirjoitti:

    Ei tarvitse yrittää hienostella, hielle haisevana, kuraiset saappaat jalassa voi hurauttaa laadukkaalla 80-luvun Corollalla pienessä pöhnässä hakemaan Siwasta (10 km) lisää tarjouskaljaa. On vaan jo niin pirun pimeää, kun ei ole edes katuvaloja ja Corollan ojanpuoleinen lamppu on sammunut, pitää olla ajaessa aika tarkkana. Kilju on käymässä mutta ei sitä vielä voi kun maistella, heittää vatsan helposti sekaisin. Vähän se tekee tiukkaa tuon rahan kanssa, kun ei töitä ole koko perheellä, siis minulla ja muijalla ja kolmella aikamiespojalla.

    oikeassa; ainoastaan hullu asuu ok-talossa jossain pellonreunassa jumalan selän takana - ja yhtä hullu täytyy olla, jos haluaa asua kerrostalokasarmissa.

    Kultainen keskitie, eli ylivoimaisesti paras asumisen laatu, saavutetaan asumalla jykevässä ok-talossa palvelujen äärellä.

    Äänestä

Kiva että paikalla on muitakin jutkulinnan natseja. SIEG HEIL!

Äänestä

Mene sinne v.i.t.u.n facebookiin kertomaan päivän tapahtumasi. Tämä on väärä palsta sinunlaisten yksinäisten ressukoiden jutuille.

Äänestä

Kylläpä taas ok-ressukoiden sivistymättömyys ja karkeus paljastuu. Älykkään aloituksen jälkeen runsaasti kommentteja, joiden taso on Yläaste tai Amis. Ok-asukki on metsäläinen, ei siitä pääse mihinkään. Hän kommunikoi sukupuolitermistöllä tai nyrkillä. Ainoa kommentoija joka sivaltaa sanan säilällä edes sinnepäin on Jugend-kassulainen. Kyllä me keskusta-asukkaat erotumme eduksemme!

Äänestä
  • taloudestamme löytyy akateemisia tutkintoja ihan kaksin kappalein - ja silti asumme Espoossa isossa uudehkossa kivitalossa.

    Sivistyksestä puheenollen, kuivattaako mielestäsi sivistyneet ihmiset lakanapyykkinsä ovien päällä? Entä kuinka sofistikoitunutta on saunoa kerrostalon yleisessä silsasaunassa? Kuinka klassisen musiikin kuuntelu (noin sivistynyt ihminen ei tietenkään muunlaista musiikkia kuuntele) onnistuu, kun seinien, katon ja lattian takaa kuuluu naapureiden mölinää?

    En siis kyseenalaista keskustassa asuvien sivistystasoa, vaan ainoastaan ihmettelen, kuinka sivistynyt ihminen voi viihtyä noinkin epäsivistyneessä ympäristössä.

    Äänestä

huh huh kylläpä on kovaapeliä bostonissa ,korjaan suomessa.

Menikö kaikki hilaiseksi,tälläistä täällä palstalla nykyään kun hermot tuntuu olevan monilla liian kireällä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jugendlinnan porvari kirjoitti:

Syksyn pimenevistä illoista on kerrankin aikaa nauttia jugendlinnassa. Elokuussa tulikin käytyä Helsingin juhlaviikoilla monta kertaa, helppo käydä kun ihan vieressä järjestetään. Nyt on sitten laitettu tuli kakluuniin ja vaimon kanssa nautitaan viiniä, jonka kävin hetki sitten ostamassa. Alkokin on vain 5 min kävelymatkan päässä. Laiskanlinnasta näkyy mukavasti Johanneksen kirkolle, on muuten hienoin rakennus Suomessa mielestäni.

Mites tuulipuvun arkeen ok -talossa kuuluu? Onkos kiva istua sysimustan metsän keskellä pimeydessä? Kai takapihalla voi sentään vielä grillata lapaset kädessä… No, ehkä viimeistään nyt oppii juomaan sen konjakin lämpimänä eikä suoraan pakkasesta.

Illat pimenevät mukavasti jouluun, niinkuin laulussakin sanotaan. Sitten pääseekin Aleksille katsomaan jouluvaloja samalla kun käy Stockan gourmet -osastolla hakemassa herkkuja iltakävelyn päätteeksi. Tietty ainoat jouluvalot mitä ok -tuulipuku näkee on Prisman hyllyltä Made in China -valot, jotka napattiin kiireellä kun auto oli taas sakkopaikalla. No kaikki eivät pääse ytimeen vaikka kuinka yrittäisivät, lopulta alkavat uskoa etteivät haluaisikaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu