Myyjän työt

Tyhmää

Kun haetaan myyjiä töihin,miksi ihmeessä ne ovat aina vain 30 tuntisia, eihän sillä tuntimäärällä ja palkkatasolla kukaan elä.
Onko niin,että kaupat saavat kehua kuinka paljon ihmisiä he työllistävät kun voivat ottaa monta 30 tuntista, saatikka vähemmän kokoaikaisia??

Kohta kaupan alalla ei ole kuin pelkkiä opiskelijoita, jotka tekevät n.10-20 tintisia viikkoja, eivätkä tosiaankaan pysy kärryillä kauppojen asioista, eli kaikki aina sekaisin.
En toki mollaa opiskelijoita, he tekevät kyllä työnsä hyvin, niillä tiedoilla jotka saavat.
Ja nyt tarkoitan lähinnä osastoilla työskenteleviä.
Ei ajatella yhtään tulevaisuutta.

3

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saadaan

      suuri joukko työntekijöitä, joita voidaan tarpeen tullen kutsua töihin. Yhden ihmisen sairastuessa on helppoa kutsua kaupassa aiemmin työskennellyt edullisesti töihin. Tarvittaessa voidaan myös teettää esim. 4-6 tunnin päiviä, jolloin ei tarvitse maksaa tauoista.

    • 2+8

      Nimenomaan työnantajalla on enemmän pelivaraa kun kaikki eivät ole kokoaikaisia. Sopimustunnithan ovat vain minimi. Ei liity mitenkään taukoihin. Alle neljän tunnin päivään ei kuulu taukoja, mutta tarkoituksettoman lyhyet työvuorot on kielletty. 4-6 tunnin päivään kuuluu 2 taukoa.

    • Tasa-arvoko

      Hei,kuitenkin kun katselee myyjän töitä,johon yleensä miehet hakeutuu esim.automyyjä,varastomyyjä,varaosamyyjä yms. niin ne ovat kokopäiväisiä??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      87
      11833
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      98
      8966
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      100
      4829
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      36
      4105
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4064
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3896
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3689
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      26
      3519
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      0
      3420
    10. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      43
      3299
    Aihe