Kun haetaan myyjiä töihin,miksi ihmeessä ne ovat aina vain 30 tuntisia, eihän sillä tuntimäärällä ja palkkatasolla kukaan elä.
Onko niin,että kaupat saavat kehua kuinka paljon ihmisiä he työllistävät kun voivat ottaa monta 30 tuntista, saatikka vähemmän kokoaikaisia??
Kohta kaupan alalla ei ole kuin pelkkiä opiskelijoita, jotka tekevät n.10-20 tintisia viikkoja, eivätkä tosiaankaan pysy kärryillä kauppojen asioista, eli kaikki aina sekaisin.
En toki mollaa opiskelijoita, he tekevät kyllä työnsä hyvin, niillä tiedoilla jotka saavat.
Ja nyt tarkoitan lähinnä osastoilla työskenteleviä.
Ei ajatella yhtään tulevaisuutta.
Myyjän työt
3
283
Vastaukset
- Saadaan
suuri joukko työntekijöitä, joita voidaan tarpeen tullen kutsua töihin. Yhden ihmisen sairastuessa on helppoa kutsua kaupassa aiemmin työskennellyt edullisesti töihin. Tarvittaessa voidaan myös teettää esim. 4-6 tunnin päiviä, jolloin ei tarvitse maksaa tauoista.
- 2+8
Nimenomaan työnantajalla on enemmän pelivaraa kun kaikki eivät ole kokoaikaisia. Sopimustunnithan ovat vain minimi. Ei liity mitenkään taukoihin. Alle neljän tunnin päivään ei kuulu taukoja, mutta tarkoituksettoman lyhyet työvuorot on kielletty. 4-6 tunnin päivään kuuluu 2 taukoa.
- Tasa-arvoko
Hei,kuitenkin kun katselee myyjän töitä,johon yleensä miehet hakeutuu esim.automyyjä,varastomyyjä,varaosamyyjä yms. niin ne ovat kokopäiväisiä??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1532875Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2812566Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.391584Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510- 1211222
- 1081163
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151085Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371009Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.322957