Esitän vähän kysymyksiä

Saako 600€ Suht hyvän tietokoneen jos itse kasaa konetta tarvitsen vain vanhempien pelien pelaukseen esin. Css ja Minecraft ..... ja voisitte minulle laitta jotain ostos listaa ja paikan missä kone koottaisiin aika halpaan hintaan :) kiitos vastauskista jo etukäteen :=
5106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

- msi g41m p28 emo
http://eu.msi.com/product/mb/G41M-P28.html

- intel 3.06Ghz dualcore prossu

- 2*1 GB DDR3 1333Mhz Kingston ValueRam

- LG DVDRW sata

- 250-500 GB sata HD

- Radeon HD 5670 GPU

- Midi atx case with 400W power

XP löytyy netistä ja kierrätyskeskuksista näyttö, näppis ja hiiri.

Uudet osat löytyy esim täältä:
http://www.tietokonekauppa.fi/

Kotelotuuletin kandee myös laittaa, niin ei kone kuumene kesällä ja lattialämmityksen päällä.

Äänestä

Kyseessä on niin vanhat pelit, että pyörisi varmasti integroidullakin näyttiksellä. Tuohon saa hommattua 70-100€: lla hyvän näyttiksen ja voi pelata uusiakin pelejä.Tässä hyvä paketti http://www.silentrig.com/product/1107/sr-basic


Kotelo:

Fractal Design Define Mini



Kotelotuulettimet:

1 x Scythe Slip Stream 120mm, 1 x Thermalright X-Silent 140mm



Prosessori:

AMD Phenom II x4 955BE



Prosessorijäähdytin:

Arctic Cooling Freezer 13 Pro



Emolevy:

ASRock 880GMH/U3S3



Keskusmuisti:

4GB (1 × 4GB) CL9 DDR3-1333



Näytönohjain:

Integroitu ATI Radeon HD 4250



Kiintolevy:

Samsung Spinpoint F3 1TB



Virtalähde:

Super Flower Golden Green Pro 450W 80 Plus GOLD



Optinen asema:

DVD-RW


Käyttöjärjestelmä:

Ei käyttöjärjestelmää



Kuten näet ja luet linkistä, niin jokainen osa on tarkoin valittu. Ei ole heikkoa kohtaa, ainoastaan näytönohjaimen voisi tuohon laittaa vielä. Senkin saat kyseisestä paikasta sopivaan hintaan varmasti!! Laitas tilaus vetämään niin pääset pelailee.

Äänestä
  • Moni täällä kuitenkin jostain syystä ostaa merkkikoneen, niin laitetaan yksi vaihtoehto. Uusin intelin prossu, vanhoihin peleihin soveltuva näyttis, muistia tarpeeksi, kovalevy iso. Mutta verrattuna ylempään koneeseen kotelo on heikompi sekä melun että tuuletuksen osalta. Emolevystä ei ole tietoa, powerista ei ole tietoa. Itse kun kasasin koneen osista aikanaan, en panostanut koteloon ja tuulettimiin sekä virtalähteeseen, no kuinkas ollaankaan jouduin sitten myöhemmin uusia nämä. Arvaa suututtiko. Parempi olla hyvä perusta koneelle kuin jotain hyviä yksittäisosia. Siksi tuo ylempi kone on parempi. Powerissa on 5vuoden takuu ja se kuuluu 80 plus gold luokkaan, eli on laadukas ja hyötysuhde huippuluokkaa, samoin tuulettimet hyvät ja ennenkaikkea kotelo on paaaaljon parempi kuin näissä markettikoneissa. Mutta kun markettikoneista pölötin niin laitan linkin. Hinta on budjetin rajoissa. Mieti tarkkaan kuitenkin. On muitakin liikkeitä mistä saat koneet. Laittakaa kaupunki missä asutte. Hesassa, turussa, tampereella on omat hyvät puljunsa. Toisaalta matkahuolto kuljettaa minne vaan. Kannattaa myös kysyä liikkeistä aikataulua, joissakin puljuissa on pitkät jonot kasaukselle. Tässä kuitenkin markettikone:

    http://www.verkkokauppa.com/fi/product/39326/dbxff/Acer-Aspire-M3920-Intel-Core-i3-2100-6-GB-1-TB-AMD-Radeon

    Äänestä

  • "
    "Kuten näet ja luet linkistä, niin jokainen osa on tarkoin valittu"

    Huonoa tuossa on:

    - kaksi kotelotuuletin, ei intelin G41 kone tarvitse kuin korkeintaa yhden. AMD.n prossut yllensäkin käyvät kymmeniä vatteja kuumempina kuin intelin ja kuumat osat lyhentävät osien ikää.

    - asrockin halpisemoissa ei ole esim kiinteitä konkkia ja usbiliitinten suojausta kuten msi g41m p28 emossa, jossa on lisäksi 3 vuoden takuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NoboMan kirjoitti:

Saako 600€ Suht hyvän tietokoneen jos itse kasaa konetta tarvitsen vain vanhempien pelien pelaukseen esin. Css ja Minecraft ..... ja voisitte minulle laitta jotain ostos listaa ja paikan missä kone koottaisiin aika halpaan hintaan :) kiitos vastauskista jo etukäteen :=

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu