Mitä on suunnilleen tonttitöiden hinta ja mitä siihen sisältyy normaalisti? Raivaus, tasoitus, tietpohja jne? Tietty riippuu vähän millainen on tontti, mutta jos ajatellaan n.1200m2 ja melko tasainen tonttipohja. Maaperäkin pitäisi olla ok. Jonkinverran puita, muttei mitään hirveän isoja kuitenkaan.
Tonttitöiden hinta?
1
450
Vastaukset
- Yllättävän arvokasta
Jos tarkoitat "tonttitöillä" kaikkia maarakennustöitä niin hintahaitari on suuri. Jos tontilta löytyy purettavia rakennuksia / tien tekoa pitkälti jne. niin pelkästään näihin voi mennä jo saman verran rahaa kun helpolle tontille kaikkiin töihin: pohjan kaivuuseen, kiviainestäytöt, salaojat, sadevedet, tonttiliittymät(vesi,viemäri,sähkö).
Lisäksi hintaan vaikuttaa paljon se, mitä tontille on ajateltu lopulta tulevan, kaikki kivetykset, portaat, tukimuurit yms. vaatii yleensä konetöitä ja kiviainestäyttöjä ja tiivistyksiä. Eli simppeliltäkin tuntuvan rakennelman pohjatyöt vie helposti 1000 euroa.
Karkeasti hintahaarukka voisi olla vaikka 10 000 - 60 000 ennen ns. viimeistelytöitä (nurmikot, istutukset, kivetykset, aidat yms.) Isolle rinnetontille saattaa tosiaan mennä jo pelkkiin kiviaineskuormiin 20 000.
Melkeinpä parhaiten pääsee alkuun hinnan arvioinnissa pyytämällä jonkun maarakentajan käymään ja arvioimaan. Lisäksi itse talon ja pihan suunnitelmat olisi hyvä olla selvillä ainakin pääpiirteittäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1605753Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1843839"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1413462Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m383245Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492806Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.612353Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2362283- 242280
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää51887Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk951883