Nan korvike

kk_k

Minkä verran kuuluisi antaa 2vkon ikäiselle vauvalle korviketta kerta-annoksena jos painoa on 4,5kg? Pelkkä rintamaito ei riitä koska maito ei ehdi nousta seuraavaan syöttämiseen.

6

540

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • <äsdgjiÄ

      ite oon aina antanut sen mitä toinen syö... joten laita mieluimmin liikaa ku liian vähän, jos todellakin on tilanne että RM ei pelkästään riitä... mutta koita imettää kerralla pidempään ja molemmat rinnat, jo 15 min jälkeen saa taas toisesta rinnasta lisä maitoo, ja nostatukseen hyvä on mm,kotikalja ja alkoholiton olut.

    • riippuu tavoitteista

      Jos todella haluat onnistua imetyksessä, niin anna korviketta vain jos vauva selkeästi on nälkäinen tiheistä imetyksistä huolimatta (tyytymätön, pissaa ei tule tarpeeksi) ja niin vähän kuin mahdollista. Mikäli annat korviketta niin paljon kun juo niin eihän se halua tissiä imeä ainakaan kolmeen tuntiin!!

    • äiti 1234

      Googlaa Pullonpyörittäjän opas, se on pdf:nä ja sivulta 18 alkaen vinkkinä antaa lisämaitoa (korviketta) PIENI MÄÄRÄ ENNEN IMETYSTÄ! Näin vauva tottuu, että rinnalta tullaan kylläiseksi. Myös tyhjän tuntuisista rinnoista tulee yleensä jonkin verran maitoa ja tiheä tyhjänkin rinnan imeminen nostattaa maitomäärää.

    • maitomamma

      Juu rintaa vain ja tiheästi niin ei tarvitse korviketta antaa ollenkaan. Rinnat kyllä tuottavat juuri sen verran kuin vauva maitoa tarvitsee.

      • Aina ei vain riitä

        Valitettavasti ei aina! Vaikka miten yrittää, ei aina onnistu. Ei lasta kannata nälässä pitää, jos maitoa vain ei tule. Syitä voi olla lukuisia. Toisaalta tilanne on hankala: jos antaa pullosta, ei ime rintaa. Kiertelepäs siinä sitten!

        Ei ole helppoa. Mutta ei lapset rikki mene vastikkeesta tai korvikkeesta tai muusta kuin rintamaidosta. itse pystyin imettämään vain pari päivää täysin, muuten kuukauden imetyskokeilu vei uupuneena päivystykseen (nuori lääkäri kyllä vähän sai peloteltua sinne). Siinä rajat. Jos ei jaksa, ostaa kaupasta. Päivystyksen toinen lääkäri lohdutti, että kyllä vauva on vastustuskykyä saanut jo tuossa ajassa, mitä kyllä onnellisena ihmettelin.

        Tuttu virsi: "Ei korvikkeen antaminen susta huonoa äitiä tee, mutta se vastustuskyky..." Kuitenkin parasta olisi se, että lapsi imisi tyytyväisenä rintaa. Muistakaa, että aina se vain ei onnistu, vaikka mitä tekisi. Onnellisia ne, joilla maitoa riittää ja lapsen voi imettää. On helpompaa, kun imetys onnistuu!


    • Määää Vaaaaaaan

      Itseltä ei tullut maitoa joten sairaalassa sanoivat että korviketta voi antaa ensimäisenä päivänä 10 ml, toisena 20 ml, kolmantena 30 ml jne. tämä siis 90 ml annokseen saakka ja sitten tietysti sen mukaan mitä vauva syö. Itse nostin pikkukhiljaa annoksen 60 milliin ja käytin ko. annosta kunnes huomasin ettei vauva tule siitä täyteen. Tämä siis silloin kun omaa maitoa ei lainkaan. En tiedä kuinka tieteellinen neuvo.

      Jos omaa maitoa tulee niin kannattaisiko antaa korviketta hörppyyttämällä? Alkuun esim. 10 ml ja sitten imetys tai toisinpäin ja pikkuhiljaa annosta suurentaen tarpeen mukaan. Jossain sairaaloissa vauvoille annetaan näin nykyään lisämaitoa jotta imetys ei kärsisi. Katselin että hörppyytysastioita oli myynnissä lastentarvikekaupassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1290
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      642
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe