Asuinalueet

Olemme aika äveriäs perhe, joka on muuttamassa Kajaaniin.
Mikähän asuinalue olisi sopiva meidän perheelle?
Emme haluaisi muuttaa minnekkään köyhälistöalueelle.
Kommentteja kaivataan, kiitos.
24506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Oksatien rivitaloalue on kaupunkimme arvostetuimpia ja rauhallisimpia alueita.

Äänestä
  • Totta. Itsekin siellä asuneena tiedän että parhaita alueita on. Aloittajan ei kannata edes enempää miettiä vaan suunnata saman tien oksatien idylliseen idylliin.

    Äänestä

  • NIIN ON! manitbois joka niillä leveilee... tule vaan ,jos uskallat,vai oletko vellihousu???

    Äänestä

Huuhkajanvaarasta löydät hulppeita ja rauhallisia omakotitaloja! Erittäin kansainvälinen ja rikas ympäristö. Juuri sopiva varakkaammille perheille.

Tavallisella kajjjaanilaisella tuulipuvulla ei sinne ole lainkaan asiaa.

Äänestä

Sattuman oikusta olen äveriäs ja oksatie ehdottomasti paras ja viihtyisin asuinpaikka.
Tervetuloa tänne äveriäitten joukkoon,hyvä yhteistyökykyinen alue.

Äänestä

Ei ökyperhe täältä tollasia kysele.

Äänestä

Äveriäät ei ensinnäkään nimittele itseään ökyikisi.
Ja toisekseen, kyllä se hyvävelikerho neuvoo, ei äveriäät täällä kysele.

Huono vitsi ja vielä huonompi provo

Äänestä

Itsekin äveriäänä osaan arvostaa Lohtajan ja Huuhkajanvaaran kansainvälistä tunnelmaa ja hulppeita asuimistoja. Onnela on nousukkaiden aluetta. Oksatiellä asuu myös muutamia "kohtalotovereitani" jotka ovat myös melkoisen hyväosaisia ja hyvin toimeentulevia.

Äänestä

Kätönlahti on eliitti aluetta.

Äänestä
  • MOI! montako kätonlahtelaista on tehnyt itsarin??? ja kuinka moni sitä suunnittelee?

    Äänestä

Kyllä minäkin kallistun Oksatien suuntaan. Läheisen Heinisuon jyhkeät maisemat eivät jätä ketään kylmäksi.

Äänestä

Köyhällistöä ei tietääkseni ole Suomessa - sanan varsinaisessa merkityksessä ja ei varsinkaan keskittyneenä johonkin tiettyy asuinalueeseen. Sen sijaan itseään hienona ja herraskaisena pitäviä löytyy aina, vaikka taloudellinen varakkuus ei sitä edellytä.

Kajaanissa on pari aidosti rikasta perhettä mutta he asuvat, kuten ökyrikkaat yleensäkin, omassa rauhassaan, eivätkä missään "asuinalueella".

Jos haluatte kuvitella olevanne jotakin, ostakaa Kajaaninjoen varrelta tontti ja rakentakaa elintasoanne ja arvoanne vastaava taloa tai sitten onhan noita muutamia kolmen sadan tuhannen taloja myynnissä. Niiden voisi kuvitella sijaitsevan asuinalueella, johon vain joillakin on varaa.

Ps. elämme vuotta 2011

Äänestä

ÖKYPERHEELLE !!!muuttakaa oksatie 68... opitte vähän käyttäytymis tapoja, sen miten lähtee kusi väärästä päästä?

Äänestä

kyllä tilhitielläkin on erittäin rauhallista. mukava rivitalo yhtiö hulppeiden omakotitalojen keskellä.

Äänestä

Oksatie on perseestä. Menkää Onnelaan.

Äänestä

Mitä paskaa täällä on jauhettu!!!!!
Kaikki ökyrikkaat asuu Otanmäen kaupunginosassa.
Sinne otamme ilomielin vastaan tämänkin ketjun avaajan.

Äänestä

En oo ikinä ymmärtäny sitä että miksi joku edes muuttaa oksatielle tai huuhkajanvaaraan..tai tilhitielle. Vaikka mulla ois kuinka vähän rahaa ja huonosti menis, niin asuisin mieluummin vaikka veneen alla ku muuttaisin mihinkään noista paikoista. Mamujen, mustalaistenm juoppojen ja narkkareiden valtakuntia.

Äänestä

Tämä viestiketju erotti mukavasti toisistaan ne, jotka ymmärsivät vitsin ja ne, joilta se meni yli hilseen. Näinhän nämä keskustelut täällä tuppaa menemään.

Äänestä

Mys täältä pisteet Otanmäelle.Vireä teollisuuskylä. Joukossa asuu muutamia indivisiolisteja.Luonnonrauhaa yllinkyllin.Palveluja vähintäänkin riittävästi.
Hyvä ,ruuhkaton tie Kajaaniin. Ja ne tienlaita maisemat--Oikein huippuluomuviljellyt pellot.Niissä silmä lepää.
Ketä lieneekään nuo ammattitaitoiset isännät?

Äänestä

Itse joskus Kajaanissa asuneena; en muuttaisi koskaan Tilhitielle, Huuhkajanvaaraan tai Oksatielle.. ne ovat alueita, joihin ei tavallinenkaan talliainen muuttaisi..

Äänestä

Joko äveriäs ökyperhe on kämppää löytänyt ?

Äänestä

Onnelaan!!! siellä ökyt asuu
Muu rahvas asuu oksatiellä, tilhitiellä, lohtajalla, huuhkajanvaarassa,ym.muissa pietarin kämpissä.

Äänestä

PÄRSÄNSUOLLA suvaitaan ainakin vaimon pettämistä, jos sua kiinnostaa, niin sanottu naapurin tikaNnokkamuija ; ) en tiijä onko siel äveriästä porukkaa, mut aika rahakasta kuulema ; ) toki taitaa joku uskovaiseen elämään taipuvainen olla tai antaa niin ymmärtää

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ökyperhe kirjoitti:

Olemme aika äveriäs perhe, joka on muuttamassa Kajaaniin.
Mikähän asuinalue olisi sopiva meidän perheelle?
Emme haluaisi muuttaa minnekkään köyhälistöalueelle.
Kommentteja kaivataan, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu