Kun ei omassa nuoruudessa ollut esikoulua niin mietityttää että mikä tuo nyt sitten on. Onko se joka päivä ja alkaako klo 8 vai myöhemmin ja koska loppuu? onko iltapäiväkerhot pakollisia? saako eskarista olla helpommin pois kun koulusta? Tarvitaanko sukset ja luistimet?poikapuolellani alkaa tuommonen vuoden kuluttua ja mun tehtävänä on lapsen vieminen kotoa eskariin luultavasti.
Sekin mietityttää kun lapsi on määrätty päiväkotiin ennen mun kuvioon astumista että eikös se raukea kun lapsi aloittaa esikoulun? vai tartteeko miehen kuskata lapsi kylille ja joku sitten sieltä tuo takaisin eskariin vai alkaako se sitten tuolla kylillä se eskari ja vaihtaa sitten kouluun tänne vai jatkaako siellä kouluakin. Tympäsee kun itte olisin kotona ja tuo koulu on tossa ihan vieressä.
Mikä on esikoulu?
8
710
Vastaukset
- sijaisuuksia tekevä
Eskariaika on yleensä se 9-13 ja jos lapsi sen jälkeen tarvii hoitoa, ni tietysti jää päiväkotiin loppupäiväksi. Ja tuosta poissaolosta... Ei kyllä kannata jäädä tahalleen pois, ainakaan paljoa. Eskarissa kun tehdään kirjahommia (eli harjoitellaan koulua varten kirjaimia, numeroita, kynän käyttöä jne.), askarrellaan, tehdään retkiä ja sen sellasta. Toki jos lapselle on tehty vähäisemmän hoidon sopimus ni sitten voi olla esim. vaikka 3 kertaa viikossa eskarissa/hoidossa.
Niin ja esikoulu on useimmissa tapauksissa päiväkodin yhteydessä, ei siis missään erillisessä rakennuksessa. - kotiäiti267
no täällä se olisi koulun yhteydessä en ainakaan ois kuullut että päikkärillä olis edes mahdollisuutta pitää mitään eskaria. Ja lapsihan ei oikeasti tartte hoitoa koska itte oon kotona mutta kun ne niin määräs että saivat silloin alussa kuulemma tarkkailla ja vaihtojen takia.
- sijaisuuksia tekevä
Kyllä mä suosittelisin, että laitat lapsen eskariin. Lapsi voi olla sitten sen eskariajan (9-13) "hoidossa" ja oppii samalla kouluun valmistavia taitoja. Kavereitakin varmasti saa ja sama eskariryhmä tod.näk. siirtyy sitten samalle ekalle luokallekin. Et ihan plussaahan tuo kaikki vaan. :)
- jfuylgöuhj
eskarissa arvioidaan lapsen kypsyyttä koulun aloitukseen. helpompi uusia kun 1 luokka. leikinomaista oppimista ennen tositoimiin ryhtymistä. kannattaa ehdottomasti laitta lapsi eskariin, se tuo varmuutta lapselle ja eskarissa oppii paljon paremmin tuntemaan kavereita kun on enemmän aikaa leikkiä, koulussa se hauskuus sitten loppuu...
- opypiij
...ja eskari aika on 9-13 jota ennen ja jälkeen voi ostaa päivähoitopalvelua mutta tuo 9-13 siis maksutonta
...ja eskari toiminta alkaa kello 9 joten lasten toivotaan olevan siihen aikaan paikalla - ......
opypiij kirjoitti:
...ja eskari aika on 9-13 jota ennen ja jälkeen voi ostaa päivähoitopalvelua mutta tuo 9-13 siis maksutonta
...ja eskari toiminta alkaa kello 9 joten lasten toivotaan olevan siihen aikaan paikallaEskarin alkamisajankohta on tietenkin eskarikohtainen. Saattaa tuo 9-13 olla yleisin, mutta meillä alkaa aina klo 8.30 ja päättyy vaihtelevasti klo 11.30-13.30.
- kjscklnnknkcacs
Luulin että eskarissa olisi jotakin kouluun vivahtavaa sisältöä, mutta se ei ole eronnut päiväkodista mitenkään. Sijaitsee päiväkodissa, samat rytmit, samat lelut ja leikit, ei mitään opetusta tms. Joissakin eskareissa kuulemma tehdään kouluun valmentavia tehtäviä eskarikirjasta (niitä tehtäväkirjoja joissa yhdistellään viivoja jne), mutta meidän eskarissa sellaisia ei edes ole. Eivät kertakaikkiaan tee yhtään mitään, mikä on ollut iso pettymys.
Liekö syynä, että vaikka kyse on Helsingin kaupungin päiväkodista, niin se tunnustaa jotakin erikoista kasvatustieteellistä ideologiaa, ei nyt steineria, mutta jotain vastaavaa. Vähän harmittaa, mutta onneksi lapsi on tykännyt opetella kirjaimia ja numeroita kotona, mikä voi auttaa koulun alkua aikanaan. - =..=
Älä Herran Jumala tee "omia" lapsia älykkyys osamääräsi ei ole riittävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632172Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61826Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381334En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71970Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88960Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?187926Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21905Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39750- 19746
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93719