Ku aloin seurusteleen poikaystävän, kihlattuni kanssa, alkoi tympeet kus..tuleh-dukset. Ku ollaan rakasteltu 3x päivässä, ni varma nakki on tulehus ja sit aina vaan joutuu meneen lääkärile. Nykyisin jo yks hellimiskerta aiheuttaa taudin. On mietitty, voisko se johtua siitä, että rakas on aika raju? Rynk rynk mies?
Rakastelun jälkeen kusitulehus
Christina5
7562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sinulla on oireyhtymä, mikä tunnetaan kuherruskuukauden tautina. Kun suku-puolielämä alkaa, moni nainen saa mainitsemasi pissatulehduksen.Menaaninen liike ja joskus myös vähäinen peseminen voi vaikuttaa taudin syntyyn. Suositte-len rauhallisempaa hyvänäpitoa ja lääkityksen pitämistä kohdallaan.
Olen havainnut, että kun tyttö ratsastaa päällä, niin ongelmilta välttyy. Kellään samoja kokemuksia?
Käyttekö pesulla aina ennen seksiä? Yleisin syy virtsaputkentulehdukselle on peräaukon ja/tai emättimen ympäristön bakteerien kulkeutuminen virtsaputkeen. Virtsaputken suuhan on siinä heti emättimen aukon yläpuolella ja seksin aikana on mahdollista, että bakteereja työntyy virtsaputkeen ja etenee sitä kautta syvemmälle rakkoon asti. Joillain naisilla on vielä muita herkempi anatomia virtsaputkentulehduksen suhteen.
Periaatteessa varmaan rakastelutyylilläkin voi olla vaikutusta, mutta en osaa sanoa varmasti. Sen sijaan hygieniasta kannattaa todella pitää huolta koska vaikkei niitä kaikkia bakteereja saakaan poistettua, auttaa alapesu ennen seksiä pitämään niitä edes vähän kurissa. Lisäksi kannattaa pyrkiä virtsaamaan mahdollisimman nopeasti seksin jälkeen koska virtsa puhdistaa virtsaputken eikä bakteerit ehdi sen syvemmälle, jos vessassa käy pian seksin jälkeen. Ei nyt tarvitse täydellä rakolla alkaa nussia, mutta kuitenkin...
Joo, pesulla käydään. Ja on koitettu hoitaa tilannetta sillai, että on käytetty välillä 2 kk kortsua, muttei sekään auta. Toki ollaan nuoripari ja siks tahottais 1-3 kertaa päivässä. Vai onko liikaa.Onko kellään vinkkejä avuksi? Selibaatti ei vaan oikein iske!
Käy puhumassa asiasta gynekologille tai ota se esille sen tulehdusta hoitavan lääkärin kanssa. Ei siitä tule mitään, että olet jatkuvassa antibioottikierteessä eikä niinkään voi elää, ettei pysty harrastamaan seksiä kun siitä tulee kipeeksi. Muistan kun isosiskolla oli vähän samanlaista ongelmaa ja lääkäri oli kuulemma sanonut jotain sen suuntaista, että vika voi olla partnerissa. En tiedä tarkemmin kun ei me nyt ihan kaikista yskityiskohdista jutella. Sisko kuitenkin lopulta jätti silloisen poikakaverinsa (ei tosin siitä syystä) eikä sillä sen jälkeen ole käsittääkseni tulehduksia ollut.
Tota mun kavereilla on muutamalla sama ongelma. Kortsu ei auta ja oon ite aika hoikka.Ei mun kullalallakaan mikään ohjus oo. Mut nyt on onneks lääke. Toinen kumma juttu on, etten paljo pysty käveleen, jos on päivälä oltu kolmesti helliä. Jelppijä?
Koittakaa olla niin ettei mies vedä ulos hirveästi rakastelun aikana, ja työntää vain reikään, eikä koske välilihaan peniksellään. Varsinkin takaapäin voi helposti vahingossa penis koskea takapuolen alueelle / välilihan alueelle, ja helposti myös liukua virtsaputken alueelle. Itellä on ollu tulehdus 2 kertaa.
Nykyään mun ei tarviis edes pestä / käydä suihkussa seksin jälkeen, eikä silti tuu virtsatietulehduksia. Ennen tuli heti kirvelyä jos en käynyt vähintään pesemässä. Yhden antibioottikuurin jälkeen (aiempaan en tarvinut kuuria) ei ole enää tullut edes kirvelyä. Mutta nykyään kyllä varon aika paljon ettei penis mene muulle alueelle kuin reikään.
Juo karpalomehua paljon ja vähintään jokapäivä vettä paljon. Se huuhtelee rakkoa ja tekee sinne jonkinlaisen pinnan mihin bakteerien on vaikea kiinnittyä