Ollaan Vaimon kanssa lähdössä helmikuun alussa 2012 Phuket beach:lle ja laskiskelin lomabudjettia.
Mitä sanoo "asiantuntiat" riittääkö viikon reissulle kahdelle hengelle 500 euroa käteistä olemiseen ja elämiseen jos tuosta vielä pari noin 60 euroa reissua laskee pois??
Toki Visa on hätävarana mutta aina parempi jos sitä ei tarvi käyttää!
Mitä sanoo "asiantuntiat" riittääkö viikon reissulle kahdelle hengelle 500 euroa käteistä olemiseen ja elämiseen jos tuosta vielä pari noin 60 euroa reissua laskee pois??
Toki Visa on hätävarana mutta aina parempi jos sitä ei tarvi käyttää!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Halvin harrastus on pistäytyä lenkille iltaviileydessä rannalle. Vaimo voi rentoutua sisällä. Ainoastaan rantahuora maksaa parisataa bahtia.
riippuu ihan siitä kuinka paljon sä vedät kurkusta alas
Älä jää kiinni vaimolle. Se on sitten kaput ja ulos.
Viime reissulla Khao Lakissa äidillä ja tyttärellä yht. 1000 €/2 vkoa. Sisältyi Similanin retki, norsusafari ja taksi päiväksi Phuket Towniin sekä kaikki syömiset (2xpvä), juomiset ja ostokset.
Rahaa saa menemään vaikka kuinka paljon, jos haluaa. Retket kannattaa ostaa paikallisilta. Jos ei älyttömästi shoppaile ja syö enimmäkseen thairuokaa, niin 500 € riittää.
miksi tätä kysytäään joka viikko? 100 euroa riittää yhdelle mutta jollain ei riitä edes 1000 euroa...Älytön on kysymys ja aivan mahdotonta vastata.
Ja juuri sitä Visaa pitää käyttää ettei tarviste käteistä paljon mukana kuljettaa.Voi olla että se käteinen katoaa hyvinkin helposti perstaskusta. Visalla sienästä sitä mukaan kuin tarvitsee ja käteistä Thaimaassa tarvitaan kun monessa paikassa ei kredit kortti käy...debetin voitte unohtaa sillä se ei toimi.
Phuket on aika kallis paikka nykyään että 500 euroa ei paljon ole jos meinaa jotain syösä, juod aja käydä jossain.
Klupilla idiootit kyselee paljonko tilillä tulisi olla rahaa, niin paljon kun sinne mahtuu ja sitten uusi tili kun tulee täyteen.
malakatelija nai suomesta käytetyn taikun !
ei kait kukaan käytettyä itselleen ota...huhuhuh, jo on alas menty. samaa olen kuullut muistakin vakiklupilisista..alkaa käteinen olemaan lopussa,kun pitää suomesta käytettyä katsella,hheeheheheh
Lomalla ei kannata tuijottaa jotakin budjettia se menee mikä menee, ja seinästä saa lisää, Jos lähdetään nuukaileen niin paras pysyä kotona.
Se on suhteelista se rahan meno joku sanoo että syövät halvalla thai-paikoissa 200-300 bathilla pv.
Me ei kyllä olla löydetty tasokasta ja halpaa ruokaa Phuketista, antakaa vinkkejä esim. Katalle nyt eka kertaa siellä. Toivon siistiä hyvää ja edullista thaimaalaista ruokapaikkaa ilman pelkoa vatsataudista. Viimeksi vuosi sitten Kamalassa meni ihan joka pv. 1200 bathia kahden ihmisen ruokaan, ja siihen yksi olut per nenä. Joten jos joku tietää miten syödään 300 bathilla 2 hlö per pv. niin olisin kiitollinen tiedosta ja paikasta.
Patong , 2katu . Rav. Dang no.6 . Banglalla ns".sippikuja". Lähtee siitä puolivälistä!!!
Joopa joo helppo laskea , kun kaikki aina sanovat että Taikuissa on halpaa niin otetaan yksinkertainen laskutehtävä:
1€ = 39,33 THB jos menet esim. ostamaan olutta SEVEN ELEVENISTÄ niin jos oikein nyt muistan niin taisi viime syksynä maksaa SINGA beer tölkki noin 55 thb. laskutoimitus, tämän mukaan maksaisi yksi pieni tölkki yli euron, jos menen täällä koti-suomessa ostamaan esim. K-kaupasta Karhua 24-pakin maksan siitä vähän yli 24 € pakki, tölkin hinnaksi tulee näin ollen yksinkertaisesti 1 € ja rapiat, että se siitä halvasta matkailusta, ja tämä koskee kaikkea jos vaan jaksaa vähän laskea ja katsella hintoja, mutta jostain meille on tullut sellainen kuva että siellä on halpaa, Ehkä se on perua siitä kun itsekkin aloin sillä matkailla 2000-luvun alussa, silloin oli vielä halpaa mutta nyt EI
Puhutkohan ihan tarkoituksella sontaa, yrität jotenkin morkata Thaimaata tai Phuketia?
Ensinkin Euron kurssi ei ole 39,33 THB vaan 42,61.
Toisekseen Singa Beer ei ole KOSKAAN maksanut 7/11ssä 55 THB, taidat "MUISTAA TAHALLASI" väärin? Olen käynyt niin Thaimaassa kuin Phuketissakin useita kertoja, niinkui tänäkin vuonna viimeksi..
Kaupassa maksaa Singa Beer 25-32 THB. Chang on hieman halvempaa.
Joten ONSEVAAN kaupassakin Thaimaassa lähes puolet halvempaa kuin meillä täällä., jos nyt haluat vertailla OLUEN hintoja matkustuksen kannattavuudessa.
Kyllä toi aika pieneltä budjetilta vaikuttaa phuketissa.Ehkä joku 800 viikko voi riittää jos ei meinaa visaa käyttää.Hyvää matkaa
Me eli pariskunta (mies vaimo) olemme lomailleet lukuisia kertoja eri puolilla Thaimaata ja aika vakio on ollut, että rahaa menee 500 e / vko / henkilö. Tuolla summalla ollaan myös retkeilty ja joskus myös teettetty muutama vaatekin tai sitten muuten shoppailtu. Mutta rahan meno niin Suomessa kuin ulkomaillakin on niin kovasti kiinni omista kulutustottumuksista.