tietäskö kukaan mikä vika voi olla primerassa vm 2001 2,0 sport dek malli ajettu 160,00 mootorinkuva palaa käytin yhdellä korjaamolla testerissä ja ilmotti ette on liian laiha pensa seos mistä vois vikaa hakee tai mitä mahdollista osaa joutuu uusimaan ,onko kalliita osia.
mootorivalo palaa
primen
5325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yleensä olen itse jättänyt testauspaikan tehtäväksi etsiä mikä on vikana ..ja
Sanonut että eivät tee mitään vaan soittvat mistä asia kiikastaa.
Tai tulen itse paikalle niin selittävät asian laidan .
Tämä koskee merkki korjaamoita kuin pienempiäkin .
Ja jos eivät tiedä vian syytä en ole jättänyt autoa vaan vienyt asiantunetvaan huoltoon korjattavaksi..
Maksanut olen kyllä vian etsinnäsät. aina.
Lambda-anturi vois tehdä tota ja joissakin merkeissä ilmottaa liian laihaa seosta pelkästään sen takia että on ajettu melkein tyhjällä tankilla että ei välttämättä ole mitään vikaa edes.
Primera 1.6 vm 2003 ajettu 192 tkm
Valo syttyi kun tankki puolivälissä. Ajoin tankin melkein tyhjäksi ja tankkasin 98 oktaanista ja lamppu sammui. En ehtinyt mennä testerille, mutta toivottavasti selviän tällä. Epäilin lambdan menneen rikki.
Huomasin bensiinin kulutuksen lisääntyneen n. 1l/100km kun lamppu paloi. Nyt seuraan väheneekö kulutus ja syttyykö lamppu vielä uudelleen.
Ilmamäärämittari voi olla putsaamisen/uusumisen tarpeessa n.259€
Itselläni syttyi airbac valo,vein pajalle jossa olevalla testerillä eivät saaneet valoa kuitattua.Ostin piiltamannista testerin jolla valo sammui.Korjaamo ei velottanut mitään epäonnistuneesta työstä.