Gootille käsityöohjeita?

Elikkäs siinäpä se ongelmani. Kaipailisin kaikenlaisia käsityöohjeita goottipukeutumiseen. Ompelu, neulonta, ihan mitä vaan. En osaa ollenkaan soveltaa valmiita ohjeita ja ideapankki on jokseenkin tyhjä. Kaikkea olisi kiva tehdä, mutta kun ohjeita en vain löydä. Osaisikos joku kertoa mistä löytyisi ohjeita vai täytyykö tässä mennä koulun penkille opettelemaan kaavojen tekoa? Kiitoksia tuhannesti jos joku osaisi hivenen neuvoa.=)
8419
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hei,

USAn Ebaysta löytyy tällainen takuuvarma myyjä, jolta saa goottivaate-ompelukirjoja. Sinun täytyy ensin luoda PayPal tili (kaikki löytyy netistä, ja pistä myös esim Visa Electronisi verkkopankissa verkkomaksukelpoiseksi), sitten Ebay tili, ja sitten voitkin alkaa tilailemaan. Itseltänikin onnistui, vaikka olen ihan mummo... näitä gootti-juttuja olen lähinnä katsellut muistellessa hurjaa nuoruutta ja auttaessani omia lapsiani... ;)

http://www.ebay.com/itm/GOTHIC-LOLITA-SEWING-VOL-16-Japanese-Craft-Book-/360316479156?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53e48926b4

Äänestä

Ravelrysta löytyy kaikenlaisia neuleohjeita, jos kirjaudut sinne.

Äänestä

Kiitoksia kaikille, mutta pitänee tarkentaa että englanti on heikonlaisesti hallussa ja keskiaikajutuilla en tee yhtikäs mitään, olen pikkasen uudenaikaisempi gootti...Ja mallit ei auta kun ei osaa tehdä kaavoja, minkä tuossa ekassa viestissä mainitsinkin. Ravelry on muuten kiva sivu, minulla on sinne tunnukset kyllä mutta sieltä en pysty käyttämään kuin hyvin helppoja ohjeita juurikin kielimuurin takia.

Äänestä

Aloitukseen 'gootille käsityöohjeita'-riippuu sukupuolesta ja viehtymyksistä, minkälaiset muotit, mallit, insertiot, 'puikot' otattekaan käyttöön. Pimeä keskiaika ja hehkuvat neulat...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohjeongelmia kirjoitti:

Elikkäs siinäpä se ongelmani. Kaipailisin kaikenlaisia käsityöohjeita goottipukeutumiseen. Ompelu, neulonta, ihan mitä vaan. En osaa ollenkaan soveltaa valmiita ohjeita ja ideapankki on jokseenkin tyhjä. Kaikkea olisi kiva tehdä, mutta kun ohjeita en vain löydä. Osaisikos joku kertoa mistä löytyisi ohjeita vai täytyykö tässä mennä koulun penkille opettelemaan kaavojen tekoa? Kiitoksia tuhannesti jos joku osaisi hivenen neuvoa.=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu