Joku joka tietää!

kaikkimuutenok:)

Minulla on 1,5vuotias uros rottweiler (ei leikattu, madotettu sekä rokotettu säännöllisesti). Hiljattain olen huomannut koiran virtsaamisessa muutoksen. Koira virtsaa useita kertoja ollessa pihalla: tämä ei ole merkkausta, vaan kunnolla tarpeiden tekemistä. Koira ei kuitenkaan juo sen enempää kuin ennen.

Käyn koiran kanssa päivittäin pitkiä ja reippaita lenkkejä. Lenkillä koira ulostaa 2 – 3 kertaa. Onko tämä normaalia? Ensimmäinen uloste on normaalia, mutta toinen löysää. Koira kyllä ollut pennusta asti sellainen, että vatsa toimii aina urheillessa. Mutta nyt huolestuin virtsaamisen myötä myös ulosteesta. Onko koiralla sairaus?

Annan koiralle säännöllisesti ulkoilun (kolme kertaa päivässä) sekä ruoan säännöllisesti. Ruokahalut ovat pysyneet normaaleina. Koira tykkää syödä myös pelkkiä papanoita; voiko löysä uloste johtua tästä?

1

205

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joobax

      Tiheä pissaaminen voi tarkoittaa virtsatientulehdusta. Oletteko käyneet paljon uimassa tms viime aikoina? Sellaisesta voi uroksillekin tulla tulehdus. Seuraa tilannetta. Näyttääkö pissiminen kivuliaalta? Jos epäilyttää, soita eläinlääkäriin.

      Kovasti urheillessa koira tyhjentää suolensa, se on ihan normaalia. Viimeiset ovat löysempiä. Jos se ulostaa joka lenkillä 2-3 kertaa, se on paljon. Onko ruoka laadukasta? Huonolaatuinen ruoka imeytyy huonosti ja luonnollisesti kakan määrä on huikea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe