Heippa. meillä kuukauden ikänen lapsi, ja ongelmana kaulalla toisella puolella aikamoinen patti. Kahelle lekurille näytetty ja kyseessä ei ole imusolmuke tms, vaan lihas. Se vielä ultrataan lähiaikoina. Itse tuon fibromatosis colli termin kaivoin netistä, näyttäisi juuri se olevan kyseessä. vauva on ollut koko elämänsä lonkkalastassa, ja se kai osana vaikeuttanut pään liikkumista, varsinkin tuolta puolelta. Syntyi perätilassa. Nyt huolestuin asiasta, koska möykky selvästi kasvanut parissa päivässä.....tosin onhan sitä nyt aika paljon lääkärit ja muut räplänneet, että liekö olisi vaan ärtynyt siitä.
No niin, jos jollain kulla on kokemusta asiasta, että miten nopeasti paranee jne, olisin enemmän kuin kiitollinen jos voisit asiasta kertoa(sanottiin että muutamassa viikossa, mutten usko). Lähinnä itseäni huolestuttaa tietysti edelleen jos onkin joku syöpä (lääkärit vannoneet ettei ole), ja samalla puolella pään epäsymmetrisyys, olin lukevinani että saattaisi liittyä tuohon.
huolestuttaa!
"fibromatosis colli"
3
1544
Vastaukset
- Meilahdessa käyty
Moi, meillä tytöllä kuvattu sama fibromatosis colli strenokleido lihaksessa ja syntyi myös perätilassa.
hän pitää päätään vasemmalle vinosto(patti vasemmalla kaulassa). lääkärit ja fysioterapeutti rauhoitteli että lähtee "sulamaan" ja kasvaa pois kannustamalla tyttöä kääntämään päätään vasemmalle patin puolelle.
Aktivointi keinoina käyttäen valoa, imetys asentoa ,tuomalla yleensäkkin kaikki mielenkiintoinen vasemmalta puolelta. tyttö nyt 2 kk. 2viikkoa venytelty eri kannustimilla kaulaa kääntymään ja toimii. tyttö kyllä pitää istumisesta kaula vinossa mutta, pään liikkeet ei ole enään niin rajoittuneet.
5 viikon päästä uusi tapaaminen fysioterapeutin kanssa, mutta ollaan menossa sinne positiivisin mielin.- Anonyymi
Huomaatkohan enää tällaista viestiä. Meillä lääkärissä tänään saatu Fibromatosis colli lausunto. Mitenkä lapsesi kasvoi tästä? Kumpa huomaisit… netistä löytää suomeksi niin vähän tietoa ja englannin kieli ei suju näin tieteellisessä tekstissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2664783Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii803227- 362643
- 472523
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451797- 971590
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘941368PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441005- 69988
- 99938