Onko lopetettu?

Mac Pro

Laitetaahan tällekkin palstalle vähän elämää. Onko Mac Pro lopetettu kun ei näy eikä kuulu mitään uudesta mallista?

3

1270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työkoneita

      Kyllähän MacPro koneita vielä valmistetaan ja myydään. Toisaalta ne jotka noita koneita käyttävät eivät roiku täällä turhaan vinkumassa.
      Applen tyylinä ei ole joka kuukausi julkaista uusia hieman parannettuja malleja.
      Viimeisin julkistus oli n. vuosi sitten joten uusi julkistus lienee jonkin ajan kuluttua.

    • aloittaja.
      • ei vaan toimii

        Koon kevennykselle ainakin olisi kysyntää. Minin ja nykyisen Pron välille soveltuisi hyvin jokin jolla Pro korvautuisi. Voisiko se olla nykyisestä Ministä kasvatettu uusi Pro?

        Aikoinaan, kun PowerMac G5:t tulivat markkinoille, niistä rakennettiin klusteroimalla supertietokone. Mksikäs ei voisi olla järjestelmä, joka koostuisi klusteroiduista Mineistä? Eli konetta hankkiessa pitäisi vaan päättää ostaako yhden, kaksi vai kolme Miniä. Esim niin, että ammattikäytössä yksi riittäisi valokuvaajille ja kaksi videokuvaajille, ja kolme olisi hyvä huipputehoja vaativille.

        Prosessorien määrä nousisi aina tarvittavalle tasolle ja kovalevyjen määräkin nousisi aina tarpeen mukaiseksi, näyttöjäkin voisi olla riittävä määrä. Ja kun kehitys jättäisi nämä koneet taakseen, ne voisi vielä myydä yksittäin yksityiskäyttäjille. Applen tuntien järjestelmä olisi sellainen, että mallin vaihdoksessa uutta konetta ei voisi kytkeä vanhaan, vaan järjestelmä uusiutuisi "kokonaan" aina muutaman vuoden välein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3253
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2945
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2212
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1645
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1524
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      8
      1487
    7. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      18
      1395
    8. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1351
    9. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1315
    10. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1248
    Aihe