NIin, minulla on Mirena, Estrena ja Vagifem. Painoa on tullut lisää, enkä siedä sitä. Elämäntapa ei ole muuttunut, koska harrastan aika rankkaa liikuntaa monta kertaa viikossa ja ruokavalio vakio. Nyt olen ollut pari viikkoa ilman geeliä. Kuulostelen koko ajan, olenko vähemmän turvoksissa. Oletteko toiset pitäneet "omaa" taukoa, ilman lääkärin suositusta? Ohjeissa sanotaan, että pitää ottaa lääkäriin yhteyttä, jos haluaa muuttaa hoitoa. Omatoimisesti siis ei suositella hoidon annostuksen muuttamisia. Koittaako kuolema, haluttomuus, vanhuus....:-))) Miten olette kokeneet tuon estrogeenin, sen poistamisen, vähentämisen, lisäämisen jne.?
kertokee mitä tapahtuu, jos pittää taukoa
liian kaikkee
2188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ihmisen ikääntyessä tapahtuu aineenvaihdunnan hidastumista. Tämä johtuu etenkin kilpirauhasen laiskistumisesta. Silloin käy niin että paino alkaa nousta, vaikkei elämäntapaansa muutakaan. Näin ollen kun ikää karttuu pitää sitä elämäntapaa muuttaa jotta paino pysyisi samassa kuin ennen. Estrogeenit ym. ei itsessään lihota ketään vaan se että syö enenmmän kuin kuluttaa. NÄin helppo yhtälö se on. Muuta elämäntapaa ikääntyessäsi, syö kevyemmin, syö vähemmän, liiku yhtä paljon kuin ennenkin. Voilá, ei nouse paino! Vaan voi jopa vähentyä... Turvotuksen paras poistaja on VESI, juo paljon - juo VETTä ei limua, mehua tms. Toivottavasti näistä ohjeista on apua.
Missä ohjeissa sanotaan että ota yhteys lääkäriin? Minusta annoksia voi muuttaa ihan mielin määrin noissa geeleissä ja puikoissa - ihan voinnin mukaan. Hormonikierukka sitten on mitä on.
Kyllä sitä tässä iässä tuppaa lihomaan ja ilman hormoonejakin. Käytin pienen ajan yhdistelmävalmistetta ja se lihominen, sekä turpoaminen oli kyllä pahempaa, kuin ilman hormooneja.