Kuinka kauan imetys sattuu?

kaikki taas uutta

Meidän toinen lapsi syntyi 3 päivää sitten, ja tänään on rinnanpäät, tai siis nännit, sattuneet ihan kamalasti kun vauva alkaa imemään. Kipu helpottaa vähän kun vauva jatkaa imemistä, mutta aluksi sattuu kyllä paljon. En yhtään muista kuinka kauan tätä kesti esikoisen kanssa. Olisko teillä muilla kokemuksia? Eli kuinka kauan rinnoilla kestää tottua imettämiseen niin, ettei se enää satu?

Maito on nyt alkanut oikeastaan tänään nousemaan kunnolla, rinnat on vähän arat ja turvonneet. Vauva on nyt syönyt nämä muutamat päivät niin, että tankkailee molemmista rinnoista tunnin-puolentoista aikana useamman lyhyen kerran, ja sitten pitää pari kolme tuntia taukoa (eli nukkuu). Ei siis syö yhtäjaksoisesti kuin ehkä 10 minuuttia kerrallaan, mutta sitten taas hetken päästä haluaa lisää.

4

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie vaa

      Riippuu ihmisestä...
      Joillakin helpottaa viikossa, joillakin voi kestää pidempään.
      Veikkaan että sinun kipu johtuu siitä, että vauva ei heti saa oikeaa imemisotetta. Mutta voinhan toki olla väärässä.
      Bepanthenia voi käyttää... se vähän rauhottaa nänniä.

    • kolomen äeti

      Mulla kolme lasta, nuorin 3kk, joten hyvässä muistissa vielä :). n. 2 viikkoa on sattunut kaikkien kohdalla ja nimen omaan se alku, kun nappaa tissistä kiinni, ai että, vieläkin puistattaa kun muistelen miten aluksi kiemurtelin, kun sattu niin perkeleesti. eikä varmasti ollu mistään väärästä otteesta kyse, vaan nännien tottumattomuudesta ja vauvan kovaakin kovemmasta imusta! Kaikilla on ollu kova imemisen tarve ja sen on huomannu kyllä :) Mut parin viikon jälkeen alkanu helpottaa ja nyt ei tietty enää tunnu missään!

    • Olin jo unohtanu=)

      Vaikka pojun syntymästä ei olekaan kuin vajaa kuusi viikkoa, mutta silti olin jo blokannut mielestäni sen kamalan kivun... Kun melkein teki mieli vetää jätkää pois tissin kimpusta ja antaa korviketta pullosta mieluummin... =)

      Mutta bepanthen pelasti taas, ja viikon päästä ei tuntunut enää edes ensimmäinen imaisu pahalta, toki se on varmaan yksilöllistä ja voi riippua monesta tekijästä...

    • Pumppu on mahtava

      Mulla sattui 4 viikkoa. Sitten oli pakko luovuttaa ja siirtyä pumpaamiseen. Niin tuskallista se oli. ja paheni koko ajan. Mutta varmaan harvalla niin pitkään sattuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      537
      1768
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      867
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      863
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      796
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      711
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      697
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      66
      613
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe