Vaalilupaukset ???

Omishoitaja-

Äskettäin poliitikot lupasit vaalien alla vaikka mitä omaishoitajille, eli onhan se selvää, että
työhön nähden palkka on liikaa pieni, jopa naurettava.

Itse hoidan äitiäni kotoina ja väh 2-3h päivässä menee hänen hoitamiseensa ja keskimääin
30-35h viikossa pesuihin, vaatehuoltoon, aptekissa käynteihin ym ym..

100-120h kk tehdään muutamalla satasella, josta otetaan verot pois.

Siis onko luvassa omaishoitajille kunnon korvaus työstä, jota teemme ja samalla yheiskunta
säästä huomattavat summat, kun vanhukset hoidetan kotona. Vanhainkodissa hoito olisi
n 1000-1200eur kk.

Omaishoito on usein omasta työstäkin pois sekä vapaa-ajasta,eli sitoo paljon ja kelloon
ei juuri katsoita, kun omaista hoidellaan.

Mielellään omaistan hoitaa, mutta kyllä tästä työstä kuuluu maksa kunnon palkka, kuten muustakin työstä!

9

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaksaako enää..

      Jos kaikki omaishoitajat veisivät hoidettavansa vaikka terv.keskuksen aulaam ja jättäisivät sinne.
      Systeemit menisivät niin sekaisin että arvostus nousisi silmissä, myös korvauksen muodossa.

      • florac

        Nämä on hienoja ajatuksia, että kaikki vievät hoidettavansa terveyskeskuksen aulaan ja jättäisivät sinne... Tämä olisi tehokas painostuskeino, jota tiedän erään vammaisen pienen lapsen isän viimeisillä voimillaan tehneen... sen joku yksilötasolla voi tehdä..


    • Omaishoitaja-

      Omaishoitajilla olisi mahdollisuus vaikuttaa, mutta kukaan ei sitten toimi? On olemassa liittoja ym.."nukkuvia" Toimintaa päättäjiin ei saada odottamalla!!

    • Petynyt mummo...

      Niin pitäisi!
      Mutta kun ei jaksa, meillä pitäisi olla sellainen henkilö joka oikeasti kävisi paikan päällä ja auttaisi taistelussa byrokratiaa vastaan!
      Meillä kävi "asiantuntija", mutta ei häntä tuntunut kiinnostavan muu kuin se, kuinka saa myytyä kalliita tarvikkeita meille.
      Neuvot joita sain olivat tiedossa itselläni paremmin.
      Kun kysin jotain sellaista mihin oikeasti olisin tarvinnut tietoa en sitä saanut:(

      • Pettynyt mummo...

        Niin, meinasi unohtua. Lasku seurasi nopeasti, sen kanssa ei viivytelty.


    • florac

      Valitettavasti se taitaa olla niin, että juurikaan apua ei ole saatavilla kaikenlaiseen "paperin pyörittämiseen" tai että saisi tietoa kaikista mahdollisista tukimuodoista. Toki esim sairaalassa sosiaalihoitaja kyllä neuvoo ja omaishoidon tukikeskukset myös... mutta ensin vaan pitäisi itse älytä, mitä kysyä... Huonosti niitä neuvoja kaiken kaikkiaan taitaa olla saatavissa. Passiiviset ihmiset jäävät armotta vähemmälle huomiolle, oli se mikä asia vaan... tietysti voi miettiä, että kuinka paljon voi yhteiskunnalta edellyttää asioiden hoitamista ja mikä on se oma osuus... luulen, että tässä on niin paljon yksilö eroja, ettei sellaista kaikille sopivaa "palveluneuvojaa" taida olla.

      Tämä omaishoitajat ja läheiset liitto, niin se on kaiketi tarkoitettu juuri meidän asioita ajamaan.. sen toimitaa omalla paikkakunnallani kyllä kyseen alaistan ja olen sen myös julkituonut, joten en ole selän takana marisija... Täällä toimitilat kaupungin ykköspaikalla ja toki kahvilla siellä saa käydä jne mutta mitään näkyvää siellä ei mielestäni tehdä... esim paikkakunnan lehdessä ei heidän tekemisistään ole koskaan mitään... aktiivisuus puuttuu... mutta saahan siitä joku aina työpaikan ja helpon sellaisen... :D

      Eikä tätä työtä voi pelkästään tehdä rahan takia, sellaista summaa ei koskaan tulla saamaan, että se korvaisi keskiverto palkan... Kuitenkin katson, että työikäiset ja eläkeikäiset omaishoitajat on kaksi eri asiaa.. eläkeläisillä on aina se oma eläke, työikäisellä on vain omaishoidontuki... Se jos joku tätä pystyy tekemään työnsä ohella, niin oletettavasti hoidettava on hyvä kuntoinen ja ei varmaankaan täytä "pistejärjestelmää"..

      Sitten vanhan vanhana, vähän kaikki pariskunnat on siinä tilanteessa, että toinen toistaan auttaa, se tulee jokaisella, muodossa tai toisessa. Sinkut jää ihan yksin.

      Jos katkeruudesta tulee joka päivänen olotila, niin täytyy "herätä" ja alkaa järjestelmään muita vaihtoehtoja omaishoidettavalle. Vaihtoehtoja on, jos tahtoo sitkeästi ja ymmärtää sen, että täydellistä ei ole olemassakaan ja osaa katsoa asioita myös muiden kannalta.

    • florac

      Moni omaishoidettava ei ole vanhainkoti-ikäinen, on vauvoja, pieniä lapsia, nuorisoa, nuoria aikuisia, keski-ikäisiä... sellaisia kenellä on syntymästä saakka jokin vamma tai vammautuu elämän varrella, sekä etenävä sairaus vie eläkkeelle jo varhaisessa keski-iässä ja se pahin, johtaa ennen aikaiseen kuolemaan.

    • olet oikeassa.

      Kirjoitat asiaa Florac!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      942
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe