3000kk

Miks tapelle,,joo 3000kk,,unta näkee ne henkilöt,,normi siivooja
saa hädin tuskin 1000--1200 kk miinus verot sun muut kulut
niin se vaanon . ja tuleva eläke on sit 300ekk :) mut kun on iso palkka
ni eläke voi olla 5000 kk :) niku kansaedustajilla eheh
7206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Taas on suljetulta osastolta päästy livahtamaan tietokoneen ääreen. Olkaapa huolellisempia vartijat.
Minun elämäni on minun ja ei siihen pidä muiden puuttua tai arvostella. Jos olet paremmin palkattu niin ihan hyvä, koska runsaasti veroa maksavia tarvitaan.
Syvällinen katse peiliin olisi Sinulle "haloo hei" paikallaan. Mutta älä hae sieluasi peilistä, sillä näkisit luultavasti pelkkää mustaa.

Kirjoitin tämän kommentin, koska Sinun tekstistäsi kuultaa jonkinlainen halveksunta siivoajia kohtaan.
Tosin en ole ihan varma mitä yleensä tarkoitit kirjoituksellasi. Aika sekava. Jopa vakavaan mielelliseen sairauteen viittaava.

Olisi ehkä hyvä hakeutua hoitoon.

Äänestä

"Miks tapelle,,joo 3000kk,,unta näkee ne henkilöt,,normi siivooja
saa hädin tuskin 1000--1200 kk miinus verot sun muut kulut
niin se vaanon . ja tuleva eläke on sit 300ekk :) mut kun on iso palkka
ni eläke voi olla 5000 kk :) niku kansaedustajilla eheh"

Voisitko kertoa mitä sun tekstis tarkoittaa. Noin niinkuin Suomen kielellä. Kiitos jo etukäteen.

Äänestä

minä saan yli yhdeksän euroa tunti ja saan tehdä urakalla, eli lähden kun työt on tehty,se on liiton syy kun ei aja asioitamme ja emme lakkoile kun olemme tyhmiä akkoja joita siivousfirmat käyttävät hyväkseen ja rikastuvat.Mahtavat ne johtajat nauraa kun hommaavat firmalle uusia autoja joilla ajella vain sen takia kun tyhmät siivoojat eivät osaa vaatia palkkaa. OLEMME HYVÄKSIKÄYTETTYJÄ,MUTTA EMME OSAA PUOLUSTAUTUA.

Äänestä

Mun eukko on töissä tuntipalkalla ja saa 14€ tunti, päivässä sellainen 7-10 h.
Kyllä se on mielestäni kohtuullinen.

Äänestä

Siivoojat saavat yleensä sen 8,29e/tunti. Eihän siitä mahdottomia kerry kuukauden aikana vaikka tekisitkin 7,5h päivää. Nuista voi vaikka laskea sen kuukausipalkan...

Äänestä
  • Joo, PAM:n neuvottelema ansionkehitys työehtosopimus (2011-2016) on suurta huijausta. Ykälisät meni, sit menee ikälisät. Peruspalkka saattaa nousta 5 vuodessa luvatut 16%, mutta samalla meni ja menee kaikki palkanlisät. Eli, palkkojen nousu ei ole totta rahapussissa asti.

    Äänestä

Olen sijaisena kaupungin palveluksessa ja kuukausipalkkani on 1679 euroa, kvtes:in mukainen palkka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haloo hei kirjoitti:

Miks tapelle,,joo 3000kk,,unta näkee ne henkilöt,,normi siivooja
saa hädin tuskin 1000--1200 kk miinus verot sun muut kulut
niin se vaanon . ja tuleva eläke on sit 300ekk :) mut kun on iso palkka
ni eläke voi olla 5000 kk :) niku kansaedustajilla eheh

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu