miksi suostutte ajamaan ilman tessiä? (kysymys niille jotka ajaa ilman tessiä)
miksi ajatte ilman TESSIÄ?
ponttuu7
18533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Hyvä kysymys.Minkä laitatte vakuudeksi,"AMMATTI TAIDOSTANNE" jolla olette
sen palkan ansainneet.Tessiin pitää laittaa taito vaatimus,sen ehdon täytyttyä
on vaatimus oikeitettu.
Työehtosopimuksen(TES) mukainen palkka on se palkka joka VÄHINTÄÄN tulee maksaa kuljettajalle/työntekijälle. Kukaan tai mikään ei kiellä maksamasta enemmän. Minimipalkka on tehty kusettaja-työnantajia vastaan työntekijän turvaksi takaamaan että työntekijä saa edes jonkinlaisen hyväksyttävän ansion.
Kannattaa muistaa että työehtisopimuksen vastaisella palkkauksella tai työsopimuksella ei ole lain edessä mitään arvoa. Tes:n vastainen palkka on aina oikeusteitse haettavissa jälkikäteen vaikka työsopimuksessa muuta lukisi. Valitettavasti niin moni antaa vapaaehtoisesti polkea palkkansa alle minimin vain siksi että saa ajaa isoa autoa. Tästä johtuen ei kuljetusalan palkkaa saada koskaan nostettua sille kuuluvalle tasolle. Tämän tietää myös liikennöitsijät ja siitä kärsimme me kaikki kuljetusalalla työskentelevät. Harmi!
HAh hah haaaa!! Kyllä täällä isäntämiestä sitten naurattaa nämä renkisutkien metkut! Vai niitä tessejä taas pitäisi saada. Juu-u. Tuo ammattitaitovaatimuskin on susi jo syntyessään. Ei kukaan harvahammas ole yli kymmenen euron arvoinen. Tunteja venyttelevä ja hytissä makoileva mullisaukko ei ansaitse ylisuuria liksoja.
Sulle "patruuna" vai mikä seko oletkin,Olen n.40 vuotta alalla ollu.
Aloitin apumiehenä 13 vuotiaana verokirjalla.(aikaisemmin kyytiläisenä joka,
hoitii apumiehen työt.Harmaata pusinesta???)
VÄHINTÄÄN Tessin palkka on tullu yli 37 vuotta..
Tyytyväinen oon palkkaani ollut. Nuorempana ulkomaan ajossa ei kerinny ,ees tiliä korkkaamaan ku uus oli jo pankkiiin maksettu.
Tänäpäivänä vähä tuurailen eikä alle 16e/h oo tarvinnu pohjoismaalaissilla ajella !
Sinä olet kuljetusalan työnantaja yhtä varmasti kuin minä olen joulupukki!! Voisit siis lopetta kirjoittelusi tällä palstalla.
Patruuna laukoo totuuksia. Olen kanssa kyllästynyt hamppeihin jotka ruinaavat lisää liksaa ja helpompia keikkoja.
Mutta nyt rentoudun kalliin konjakin parissa huvilallani ja yritän unohtaa renkivetelykset.
Kyllä kuljetusalan palkat rupeaa olemaan jo aivan liikaa alan huonovointisuuteen nähden.Varsinkin ,kun niitä palkkansa nähden ammattimiehiä ei enää tahdo olla eikä kyllä tullakkaan.
Kaiken helevetinmoisia autonsärkijä jäteläjä uusavuttomia kyllä riittää,jotka eivät tiedä tekniikasta yhtään mitään.
Kyllä! Huonoimmille pellehermanneille pitäisi palkan olla 5-6 euroa, hyvällekään ei näinä aikoina kannata maksaa yli 9 euroa.
Ja minähän otan tuollaista isäntää kravaatista kiinni ja pyörittelen molemmista korvista niin että tuntuu! Emäntä jo kotona arvaa, että taas on kuskeja yritetty kusettaa kun korvat punottaa siihen malliin!
En ajaisi metriäkään tessin palkalla! Minä täräytin nyrkillä pöytään kun pukupelle sanoi 12€ tunti! Kyllä oli kaveri kalpeena, eikä saanut sanaa suusta tuon jälkeen. Stna 10-vuotta kokemusta alalta jo.. Ajakoon nuoremmat tessillä jos huvittaa.
Mikä vitun vellihousu isäntänä, meidän pöytään ei täräytä yksikään kuski nyrkillä, se on vain ja ainoastaan pöydän omistajan oikeus.
ammattilainen tai en osaan kuitenkin tehdä työni ja ansaitsen yli tuon tes. isäntä osaa arvostaa pysyviä ja osaavia kuskeja. maksaa mieluumin enemmän niin kuskit pysyy talossa ja asiakkaat ovat tytyväisiä. tyhmä isäntä tekee sopimuksia joista ei ole varaa maksaa kuskien palkkoja. kalustokin on uutta. ei täällä valita kuin ne jotka ei oikeasti ole missään tekemisissä kuljetusten kanssa. aina mukaan ketjuun mahtuu provoja.
Itse olen tekemisissä kuljettamisen kanssa ja napisen ihan varmasti jos ei työnantaja maksa sitä mitä sen kuuluu, eli tes:n mukaista palkkaa. Näin on tällä hetkellä ja vielä vähän aikaa. Mutta pian sekin työnantaja puolen lysti loppuu.
Onkos se tessi vai tessu kissa vai koira?
mie olen virosta oleva homppeli ja ajan 2 euroo tunnissa että imekäää suomipojat hanurii ... me eteläläläiset nussitaan teidän työpaikat... fakköörrsssssssssssss
Patruunan ja riistäjän kommentoinnit ovat provoja joten niistä ei kannata välittää.. Ongelma tällä alalalla on se, että toiminta pitäisi olla kannattavaa. Kenenkään ei kannata yrittää kaatamalla sitä perämettää pari kertaa vuodessa. Kyllähän meidät kuljetusyrittäjät tiedettiin jo ala-asteella ensimmäistä todistusta saadessa. Uskonto 10 ja laskento 4. Tess on ideana ihan hyvä, mutta valitettavasti sen toimivuus tietyissä asioissa ei vaan ole kovin hyvä, varsinkin tiettyjen kuljettajien toimesta jolloin niitä mainittuja tunteja tulee ihan omasta kynästä. Sehän on kuitenkin loppupelissä ihan oman oksan sahaamista. Itse kannatan kuitenkin linjaa jossa palkka tulee tuloksen/työn mukaan niin että kannattaa paiskia töitä niin tilipussikin paksunee. Säännöllisissä töissä Tessin soveltaminen on paljon helpompaa, ja toimiikin usein.
Valitettavasti kate on vain helkatin huono. Kulut nousee koko ajan ja ensi vuoden alusta tulevaa dieselin korotusta kauhistelen jo etukäteen. Polttoainelisä varmasti nousee, mutta ainakaan tähän mennessä ns. "lisät" laahaavat koko ajan todellisten kulujen nousujen perässä joten katteet vaan pienenee. On se vaan kumma ettei ala ole kannattava vaikka melkein kaikki mitä tarvitsemme kulkee kumipyörien päällä. Valitettavasti me liikennöitsijät olemme niin pieniä ja hajanaisia, monesti eripuraisiakin ettemme pysty ajamaan omia etujamme. Suomessa kun on poikkeuksellisesti kuljetusyritykset pieniä 1-3 auton yrityksiä.
Niin, kyllähän nämä taksat tiedetään, mutta kun alalle koko ajan tulee niitä kurssin käyneitä "yrittäjiä", joilla on tuo laskutaito nolla, ei nelonenkaan!
Jos ajetaan alle € kilometri, ei varmasti mitään jää kuluihin/rengin palkkaan ja näitä poloisia on jokaisesta terminaalista/tehtaista ajavia!
Ja miksi aina renkipahis on syypää, kun ei kannata, vaikka yhden-kahden auton firmassa omistaja, tai paremminkin kaluston haltija makaa himassa, eikä osallistu ajon suorittamisiin?
Eikö dikikortti ole ihan hyvä palkanlaskuautomaatti, kun tuossa sanassasi särähti kynätunneista tajuntaan!
Työaikalaki kuuluu jokaiselle noudattaa, jota tessin säännökset täydentävät. Pitkänlinjan palkkatulot periodeissa, (joka löytyy tessistä) on ihan hyvä pohja, josta voidaan ansio laskea, dikipiirturia käyttäen..eikö?
Mutta kun alalle on sikiytynyt nämä kaikenmaailman lainrikkojat, joille ei mahdu rehelliset periaatteet, on läpiä, km, päivärahataloja, joitten toiminta on mitä suurinta kusetusta ja renkiparat alistuvat siihen!
Tämä kuljetusalan pienitaloisuus on teollisuuden tekemää, jotta rahti pysyy matalana, vai miten on, kun yhden auton haltija menee tehtaan pampun luokse kinuamaan lisää rahtia, varmaan pamppu suostuu.
Huhu joka tuolta pohjanmaalta kuuluu Transpointilta, oli autoilija mukamas tienannut liikaa, oli kuljetuspamppu tiputtanut rahtia 10%, kaveri oli jakopirssin myynyt...järkeä oli pollassa hiukan.
Kyllähän digikorttia ja piirturin kiekkoa voi hyvin pitää palkanlaskun pohjana, mutta minunkin talossani tehdään myös palkallista työtä vaikka kalusto ei liiku. Ei sen puoleen tällä hetkellä loistava työvoima, parempaa en voisi toivoakaan ja kykyjeni mukaan koitan palkat maksaa niin että työntekijät ovat tyytyväisiä. Silti osa työstä on kuitenkin urakoitu eikä ajeta pelkällä tuntipalkalla. Kokemukseni mukaan motivoinut kuljettajia erinomaisesti.
Ei tässä kuitenkaan itse varaa ole soffalla löhötä. Viikot ajetaan itsekin jotakin autoa ja viikonloput tehdään paperitöitä ja toivotaan että vuoden lopussa olisi jotakin itsellekin jäänyt.
Noita huhuja pohjanmaalta ei kannata pahemmin kuulostella. Kuuluu samaan luokkaan kuin yrittäjät jotka tekevät konkurssin niin on kirjanpitäjän vika.