Peilin

rikkominen

Joskus toivon että peilin rikkominen ei ole aina epäonnea tuottava, vaikka sitä useimmiten puhutaankin näin. Epäonni voi olla joskus myös luonnollinen selitys, vaikka jos esim. ihminen välttäisisi toimintaansa. (kuten kävelemällä tikapuitten alle) Mitenköhän näin on?

3

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • damdadidumdadidum

      Mitäs tuohon nyt voisi sanoa.. Mutta osaan osittain selittää jjotkin taikauskot:

      Olen ainakin kuullut että jos kävelee tikapuiden ali niin siitä tulee huonoa onnea koska tikapuut katkaiset rajan maan ja taivaan välillä mutta toiset uskovat siihen tavalliseen syyhyn että joku voi olla tikapuiden yläpäässä ja alla olevan ihmisen päälle voi tipahtaa jotain.
      Peilistä taas olen kuullut, että jos rikkoo peilin niin rikkoo myös sielunsa ja sielun korjaamiseen menee 7 vuotta.
      Musta kissa taas yhdistettiin noituuteen ja uskottiin että musta kissa on Saatanan apulainen joten tuottaa huonoa onnea jos musta kissa kävelee tien yli, mutta toisissa kulttuureissa taas mustat kissat tuovat hyvää onnea ja toisissa maissa valkoiset kissat tuottavat huonoa onnea.
      Suolasta taas sanotaan että jos kaataa suolan niin se herättää demonit ja pahat henget (demonit voi karkottaa jos heittää suolaa olkapäänsä yli) mutta taas toiset sanovat sen juuri johtuvan siitä että suolaa on turha haaskata koskase on arvokasta.

      Että kaikkeen ihmiset uskovat, ja saavat uskoa mihin haluavat. Kuka tietää mistä taikausko on peräisin.

      • samaa......

        Peilistä ja tikapuista olen kuullut samaa


      • Sielun rikkominen

        Joskus ihmisen sielu voi rikkoa siksi, jos häntä on kohdeltu huonosti, (synkän menneisyyksien vuoksi) vaikka hän ei koskaan olisi rikkonut peiliä kertaakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      87
      3261
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      141
      2848
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      190
      2810
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      218
      2429
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      127
      1847
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      202
      1721
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      42
      1682
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1239
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1075
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      196
      1056
    Aihe