Joskus toivon että peilin rikkominen ei ole aina epäonnea tuottava, vaikka sitä useimmiten puhutaankin näin. Epäonni voi olla joskus myös luonnollinen selitys, vaikka jos esim. ihminen välttäisisi toimintaansa. (kuten kävelemällä tikapuitten alle) Mitenköhän näin on?
Vastaukset 3
- damdadidumdadidum
Mitäs tuohon nyt voisi sanoa.. Mutta osaan osittain selittää jjotkin taikauskot:
Olen ainakin kuullut että jos kävelee tikapuiden ali niin siitä tulee huonoa onnea koska tikapuut katkaiset rajan maan ja taivaan välillä mutta toiset uskovat siihen tavalliseen syyhyn että joku voi olla tikapuiden yläpäässä ja alla olevan ihmisen päälle voi tipahtaa jotain.
Peilistä taas olen kuullut, että jos rikkoo peilin niin rikkoo myös sielunsa ja sielun korjaamiseen menee 7 vuotta.
Musta kissa taas yhdistettiin noituuteen ja uskottiin että musta kissa on Saatanan apulainen joten tuottaa huonoa onnea jos musta kissa kävelee tien yli, mutta toisissa kulttuureissa taas mustat kissat tuovat hyvää onnea ja toisissa maissa valkoiset kissat tuottavat huonoa onnea.
Suolasta taas sanotaan että jos kaataa suolan niin se herättää demonit ja pahat henget (demonit voi karkottaa jos heittää suolaa olkapäänsä yli) mutta taas toiset sanovat sen juuri johtuvan siitä että suolaa on turha haaskata koskase on arvokasta.
Että kaikkeen ihmiset uskovat, ja saavat uskoa mihin haluavat. Kuka tietää mistä taikausko on peräisin.- samaa......
Peilistä ja tikapuista olen kuullut samaa
- Sielun rikkominen
Joskus ihmisen sielu voi rikkoa siksi, jos häntä on kohdeltu huonosti, (synkän menneisyyksien vuoksi) vaikka hän ei koskaan olisi rikkonut peiliä kertaakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.331451- 75956
Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,42883P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys
Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓200823Työttömiä suomalaisia ei saa töihin
Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss313771- 53767
Olet lihonut kuin pullataikina
Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?40688- 94662
Kyllä on ihmisillä paha olla
Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan119573- 52556