Peilin

rikkominen

Joskus toivon että peilin rikkominen ei ole aina epäonnea tuottava, vaikka sitä useimmiten puhutaankin näin. Epäonni voi olla joskus myös luonnollinen selitys, vaikka jos esim. ihminen välttäisisi toimintaansa. (kuten kävelemällä tikapuitten alle) Mitenköhän näin on?

3

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • damdadidumdadidum

      Mitäs tuohon nyt voisi sanoa.. Mutta osaan osittain selittää jjotkin taikauskot:

      Olen ainakin kuullut että jos kävelee tikapuiden ali niin siitä tulee huonoa onnea koska tikapuut katkaiset rajan maan ja taivaan välillä mutta toiset uskovat siihen tavalliseen syyhyn että joku voi olla tikapuiden yläpäässä ja alla olevan ihmisen päälle voi tipahtaa jotain.
      Peilistä taas olen kuullut, että jos rikkoo peilin niin rikkoo myös sielunsa ja sielun korjaamiseen menee 7 vuotta.
      Musta kissa taas yhdistettiin noituuteen ja uskottiin että musta kissa on Saatanan apulainen joten tuottaa huonoa onnea jos musta kissa kävelee tien yli, mutta toisissa kulttuureissa taas mustat kissat tuovat hyvää onnea ja toisissa maissa valkoiset kissat tuottavat huonoa onnea.
      Suolasta taas sanotaan että jos kaataa suolan niin se herättää demonit ja pahat henget (demonit voi karkottaa jos heittää suolaa olkapäänsä yli) mutta taas toiset sanovat sen juuri johtuvan siitä että suolaa on turha haaskata koskase on arvokasta.

      Että kaikkeen ihmiset uskovat, ja saavat uskoa mihin haluavat. Kuka tietää mistä taikausko on peräisin.

      • samaa......

        Peilistä ja tikapuista olen kuullut samaa


      • Sielun rikkominen

        Joskus ihmisen sielu voi rikkoa siksi, jos häntä on kohdeltu huonosti, (synkän menneisyyksien vuoksi) vaikka hän ei koskaan olisi rikkonut peiliä kertaakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      245
      6204
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      70
      5071
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      13
      4331
    4. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      124
      3072
    5. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3071
    6. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      148
      2543
    7. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      82
      2528
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      190
      1709
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1669
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      68
      1505
    Aihe