Onko suosituksia WC-tilan kalusteiksi; pesuallas, allaskaappi, peili. Mistä olette mielestänne saaneet laadukkaat kalusteet kohtuuhinnalla?
WC-kalusteet
Einokyselee
3210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Laadukas epämääräinen ilmaus, yleensä sillä tarkoitetaan kallista.
Posliiniosissa ei ole oikein muita eroja kuin ulkonäkö. Tietenkin pytyn korkeus ja altaan koko, mutta suunnilleen samaa kamaa ne kaikki on.
Kaappi nyt on kaapp. Se sitten, minänäköisiä pitää olla ja onko pistorasia ja missä, ne vaikuttaa kyllä. Enenpi hintaan kuin muuhun. Suunnilleen samanlaisia lastulevykasoja ne kaikki on.
Hanoissa enenpi eroja, mutta vettä niistä kaikista tulee. Hanat yllättävän kalliita, eikä nykyhanat kestä sukupolvelta toiselle enää, liikaa rikkoontuvia osia ja muovia.
Mun mielestä kandee ostaa peruskamppeita. Ne ei ole niin kalliita kuin desingvehkeet ja joihinkin ihan halvimpiin voi olla hankala löytää osia aikain päästä. Mä muuten remontoin tavallisen 30 vuotta vanhan Gustavbergin pöntön taannoin. Vaihdoin ne muutamat osat, joita sa ostaa ihan rautakaupan kautta ja pesin pytyn hyvin. Ei uudesta eroa.
Kaupoissahan ne kalusteita myy, kattele niistä.
Meillä Oras on ollut ainoa malli, johon vuosien saatossa ei ole suurempia vikoja tullut. Damixaa ei ainakaan kannata hankkia.
Orasta ainakin kannattaa välttää. Ovat siirtyneet heikkoihin muoviosiin ilmeisesti joskus 90-luvun puolella. Eivät kestä enää kymmentäkään vuotta...
Parempaa merkkiä en vaan ole löytänyt. :)
Itse ostin kylppärin kalusteet Bauhaussista. Hyvän näköisiä, suhteellisen edullisia, sopivan kokoisia, kestänevät muutaman vuoden. Pöntön koneisto luultavasti leviää ensimmäisenä, mutta uusi pönttö on halpa sekin, ja helppo asentaa.