Japaniin alkoholin tuominen?

eri876689

Olen lähtemässä takasin japaniin tässä kuukauden sisään ja mietin että paljon saan tuoda alkoholia maahan, minun matkustus rajana on 2x23kilon laukkua.
ajattelin tuoda silleen 5-6 pulloa siideriä/kaljaa ja muutama pullo salmiakki kossua ja muuta vodkaa tai jotain.

mutta rajasta en tiedä joten kysyn :)

4

2063

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+11

      http://www.customs.go.jp/english/summary/passenger.htm

      Eli kolme "noin" 0,76l pulloa saa tuoda verovapaasti, mutta ylimääräisistä maksut ovat aika kohtuullisia jos jotain erikoisuuksia välttämättä haluaa sinne mukanaan viedä. Kannattaa varata jenejä käteisenä mukaan jos tuo ylimääräistä, ja ilmoittaa ne rehellisesti tullikaavakkeessa, koska lähes varmasti laukut ainakin avataan tullissa, ja usein pengotaan vähän tarkemminkin.

    • eri876689

      aahhh ok kiitos ! siinä on viellä sellainen kikka että on aika sata varma että kun minulla on vaihto pariisissa että laukut jää sinne ja tulee toisella lennolla myös.

      pitää kattoo miten tämän järjestää :)

    • 9+19

      Mitä jos vain viet salmiakkia ja teet itse siitä salmaria perille päästyäsi?

    • -pikainen lähtijä-

      miul ois yks kysymys....
      oon menossa 3-4kk japaniin ja mietin et miten paljon laukut saa painaa korkeintaan?? ku yleensä se on jotain 20kg tietämillä euroopan lennoilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2013
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1707
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1557
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1190
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1182
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1140
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1027
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      997
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      946
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      927
    Aihe