Suurin huoli onkin se, että vihdoin alkamaan päässyt kasvu on saattanut yllättää Federal Reserven ja vaatii ennakoitua kovempaa ohjasten kiristämistä inflaation pitämiseksi kurissa. Pelko siitä, että ohjauskorko nouseekin kuun lopussa puoli prosenttiyksikköä 0,25 sijasta orastaa ja voimistuu, ja tilanteeseen toivotaan selkeyttä ensi viikon tilastoruuhkasta.
Korko nousee pelättyä enemmän
Pankkiiri
5662
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jopas alkoi pelottamaan
Päinvastoin, asuntojen hinnat laskevat.
Fedin St. Louisin johtaja Willliam Poole ei ainakaan eilisessä puheessaan korkopelkoja poistanut. Hänen mukaansa Yhdysvaltain keskuspankin tulisi nostaa ohjauskorkoa odotettua enemmän ja nopeammassa tahdissa, jos inflaatiovauhti alkaisi kiihtyä.
- Olisi tarkoituksenmukaista, että Fed nostaisi korkoa enemmän ja nopeammin kuin, mitä markkinat ovat hinnoitelleet, Poole totesi.
Kyllä nämä viimeiset tiedot jenkeistä, aivan kuten odotettua suurempi inflaatiovauhtikin, saavat pitkät korot laukkaamaan ylös. Se kun on niin, että tämä on vasta alkua pitkälle koronnostosarjalle. Ja silloinhan markkinat hermostuvat. Toivoa vain soppii, että toivekämppänsä heti-mulle-nyt -hankkineet nuoretparit ovat laskeneet kuukausierilleen kunnon varmuusmarginaalit.
Pointti? Jos korko nousee, niin luultavasti talous ja ihmisten ostovoima kasvaa. En ylipäätään ymmärrä tätä korkotason arvailua. Käsittääkseni koronveivailun päätarkoitus on pitää inflaatio kurissa ja ostovoima hyvällä tasolla.
Ilmeisesti tällä spekuloinnilla haetaan taas vaikutusta asunnon hintoihin. Varmasti jokainen asuntolaina on mitoitettu - ja tullaan mitoittamaan - niin, että talous kestää nykytasoa korkeamman koron.
Koronnousu itsessään varmasti hillitsee kysyntää, mutta vastaavasti kasvava talous ja esimerkiksi työttömyyden aleneminen todennäköisesti nostaa sitä. Teoreettisesti koronnousulla on toki merkitystä omaan talouteen, mutta käytännössä lienee pitkälti kysymys siitä, ostanko jatkossa leivän päälle Keijua vai Voimariinia.
Eli kyllä omistusasunnoille aina kysyntää löytyy.