Eli uusi dobberi 2kk tuli kotiin ja ensimmäinen yö juuri alkamassa, mutta olin jo päättänyt ettei koira nuku sängyssä ja ohjasin pennun ostamalleni koiran pedille. Noh heräilen nyt lähes tunnin välein siihen kun uusi tulokas änkeää jalkoihin.. Miten toimia? Haluaisin pitää tiukan linjan alusta asti, koska ei ole kovin mielekästä kun aikuinen dobermanni änkeää vielä sänkyyn..
Mulla on toinen koira myös, pieni cotton ja se nukkuu omalla paikallaan (tuolin alla), mutta välillä sängyssä eikä se haittaa että pieni 7kg cottoni on sängyssä.
Toinen asia vielä, eli miten aloitan tuon kouluttamisen? Pidän 3m nahkahihnaa pannan kanssa, mutta koira vetää niin että hyvä ettei tältä dobermannilta tule oksennus. Kuulostaa hirveeltä. En aio hommata valjaita koska niissä koira oppii vetämään. Meidän cotton on lähes kouluttamaton, mutta pientä koiraa on todella helppo hallita ja muutenkin hyvä luonteinen.
Dobermannista tulee muutenkin vain seurakoira, eikä mitään pihavahtia yms, asun kerrostalossa. Näitä asia pohdiskelen vielä, vaikka olen seurannut kaikkia koirasivuja jo muutaman kuukauden, mutta nyt asiat tuntuu suuremmilta kun koira on talossa. Toivottavasti jaksatte vastata rakentavasti ja auttavaisesti.
PS. Kyllä tällä koiralla on terävät hampaat :) Tämä pentuaika on kyllä niin herttaista :D
Uusi dobermanni kotona!
tguj812
1
357
Vastaukset
- dobermannersmanni
Oot ihan väärällä foorumilla. Rekisteröidy tänne:
http://www.kriegerhof-dobermanns.com/forum/index.php
Vaikka haluat koirastasi vain seurakoiran, on dobermann silti käyttörotu ja sen aktiviteetti tarve on myös sitä tasoa, halusit tai et. Jos pienen pennun kanssa tulee noinkin vakavasti otettavia kysymyksiä kun miten koulutat koiraasi niin kannatta kääntyä kasvattajan puoleen. Mutta ylläolevan linkin foorumilta löytyy ihmisiä jotka sinua osaavat paremmin ohjastaa alkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1532885Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2812566Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.421599Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510- 1211232
- 1081163
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151095Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371019Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La611003