Eli uusi dobberi 2kk tuli kotiin ja ensimmäinen yö juuri alkamassa, mutta olin jo päättänyt ettei koira nuku sängyssä ja ohjasin pennun ostamalleni koiran pedille. Noh heräilen nyt lähes tunnin välein siihen kun uusi tulokas änkeää jalkoihin.. Miten toimia? Haluaisin pitää tiukan linjan alusta asti, koska ei ole kovin mielekästä kun aikuinen dobermanni änkeää vielä sänkyyn..
Mulla on toinen koira myös, pieni cotton ja se nukkuu omalla paikallaan (tuolin alla), mutta välillä sängyssä eikä se haittaa että pieni 7kg cottoni on sängyssä.
Toinen asia vielä, eli miten aloitan tuon kouluttamisen? Pidän 3m nahkahihnaa pannan kanssa, mutta koira vetää niin että hyvä ettei tältä dobermannilta tule oksennus. Kuulostaa hirveeltä. En aio hommata valjaita koska niissä koira oppii vetämään. Meidän cotton on lähes kouluttamaton, mutta pientä koiraa on todella helppo hallita ja muutenkin hyvä luonteinen.
Dobermannista tulee muutenkin vain seurakoira, eikä mitään pihavahtia yms, asun kerrostalossa. Näitä asia pohdiskelen vielä, vaikka olen seurannut kaikkia koirasivuja jo muutaman kuukauden, mutta nyt asiat tuntuu suuremmilta kun koira on talossa. Toivottavasti jaksatte vastata rakentavasti ja auttavaisesti.
PS. Kyllä tällä koiralla on terävät hampaat :) Tämä pentuaika on kyllä niin herttaista :D
Uusi dobermanni kotona!
tguj812
1
377
Vastaukset
- dobermannersmanni
Oot ihan väärällä foorumilla. Rekisteröidy tänne:
http://www.kriegerhof-dobermanns.com/forum/index.php
Vaikka haluat koirastasi vain seurakoiran, on dobermann silti käyttörotu ja sen aktiviteetti tarve on myös sitä tasoa, halusit tai et. Jos pienen pennun kanssa tulee noinkin vakavasti otettavia kysymyksiä kun miten koulutat koiraasi niin kannatta kääntyä kasvattajan puoleen. Mutta ylläolevan linkin foorumilta löytyy ihmisiä jotka sinua osaavat paremmin ohjastaa alkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764977Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184366Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993097Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2502924Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432872- 522491
- 271919
- 341733
- 221727
- 641685