Miksi F-secure nostaa suoritinkäytön 100%??

täyttä höyryä!!

Tämän takia hajos yks läppäri kun ylikuumeni. Siis jos ei kukaan muu ole huomannut niin täydellä tarkistuksella rupee pyörimään tuulettimet niin et lähtee läppäri lentoon. Järjestelmähallinnasta huomasin et suoritinkäyttö pyörii tarkastuksen aikana lähes sadassa koko ajan ja pitkän aikaa pyörii täydellä sadalla? Niin miksi? Haluavatko tahalteen särkeä koneita ja syyttä et vika on muka jossain viruksessa? Tämä ei ole todellakaan yhden koneen ongelma!

5

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietokoneen, myös kannettavan pitää sietää ja kestää yhtämittaista käyttöä täydellä kuormituksella vaikka kuukausia yhtäjaksoisesti.

      F-Secure on tarpeettoman raskassoutuinen sovellus, mutta ei ole syyllinen siihen, että valmistajat tekevät ja kuluttajat ostavat laadultaan kelvotonta rihkamaa tietokoneina.

      • jhgfrder

        1800e läppärin ois luullut olevan laadukas


    • Reight

      mulla HP Probook 6560b

      sama juttu joka ilta klo: 21:00.. Scanni lähtee käyntiin ja vie 100% suorittimesta..

      (Intel Celeron 1,60Ghz Dual core)

      Vaihoin toiseen antivirukseen, ja ei enään tarvvitse kärsiä tuosta ongelmasta..

      F-secure internet security on syvältä.. älä osta sitä...

      • tutkaton

        Rimpula Celeron osasyynä.
        Hyvä, että ratkaisit jutun.
        Vielä kysyisin, miksi skannaat joka päivä? Nykyisin tutkat tarkistavat jokaisen tiedoston sille jotain tehtäessä, eli skannaukset ovat aivan turhia.


    • webnovice

      Älä skannaa!

      Eihän skannausta tarvitse tehdä koneelle kuin kerran - sen jälkeen riittää virusohjelman reaaliaikainen suojaus (paitsi jos asennat ohjelmia, niin ne kannattaa skannata ennen asennusta). F-Securesta voi ottaa myös pois päältä "Deep guardin" eli säätää suojausta kevyemmäksi.

      Vai mitä?

      Itselläni F-secure vie todella paljon muistia, mutta ei prossutehoa. Ei auta muu kuin ostaa enemmän muistia tai uusi kone.

      Ei ole tämän hetken (2011) kokemusta, mutta en oikein usko, että muut hyvät maksulliset virusohjelmat olisivat sen kevyempiä kuin F-secure.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1094
    2. 69
      1024
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      952
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      895
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      32
      674
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe