Hei, oletko käynyt St Maartenissa, Simpson Bayllä ? Kerro kokemuksestasi, hintatasosta,missä hotellissa, ym., siis kaikki kiinnostaa!!!!
Meillä on lähtö 15.10 ja olemme 3viikkoa. Hotellimme on Resort & Marina.
Kuinka lennot meni, meillä on Pariisissa koneen vaihto ja aikaa 1h 5min. Hiukan jänskättää kuinka ehdimme.
Menossa St Maarteniin
7
141
Vastaukset
- STMaart
Oletteko oikeasti 3 viikkoa St maartenilla? Paikka on nähty parissa päivässä. Simpson Bay on maailman suurimpien huvijahtien talvipaikka.
Kylän pääkadulla hirveä autoruuhka johtuen avattavasta sillasta.
Pääkaupunki Phillipsburg on muutaman kilometrin päässä. Sinne tulee iso risteilijöitä. Sellaisia laitoksia joista 3000 ihmistä purkautuu kaudulle. Lähinnä amerikkaisia. Todellista massaturismia. Mutta myös hyviä ostosmahdollisuuksia.
Saari kannattaa kiertää vuokra-autolla ja käydä ranskalaisellakin puolella.
Pariisissa 1h 15 min on aika lyhyt aika. Laukku saattaa jäädä koneesta.
Hintataso ainakaan baareissa näin suomalaiselle ei ole paha. Tosin haarukka on leveä. Olut 1,5 - 6,0
Pois lähdettäessä jos tuuli on epäsuotuisa joutuu jumbo lähetmään vajailla tankeilla. Silloin käydään tankkauspysähdyksellä jossain. Ja aikaa kuluu.
Kaiken kaikkiaan mielestäni ihan miellyttävä saari.- Antukka
Kyllä ollaan 3 viikkoa, ja tarkoitus on levätä ja rentoutua kiireettömästi. Että eiköhän tuo aika siellä kulu ihan mukavasti.
Tuossa seuraavassa viestissä oli, että siellä on hurrikaaniaika....no se ei kyllä oo kiva, mutta toivottavasti ei sattuisi meidän siellä ollessa.... - STMaart
Antukka kirjoitti:
Kyllä ollaan 3 viikkoa, ja tarkoitus on levätä ja rentoutua kiireettömästi. Että eiköhän tuo aika siellä kulu ihan mukavasti.
Tuossa seuraavassa viestissä oli, että siellä on hurrikaaniaika....no se ei kyllä oo kiva, mutta toivottavasti ei sattuisi meidän siellä ollessa....liikkumisesta St Maartenilla.
Kun vuokraatte auton jostain tunnelta ketjulta, saattaa olla että ohjaavat teidät johonkin pikkuliikeeseen jolle palvelu on jälleenmyyty. Olkaa tarkkana ja kysykää ensin miten asian laita on. Itselleni kävi juuri näin. Ennakkovarausta ei meinannut lyötyä ja homma kesti ja kesti.
Simpsonin ja phillipsbugin välillä pääsee kulkemaan pikkubusseilla joihin voi hypätä matkan varrelta. Hinta n. 1,5 usd. Suosittelen tätä vaihtoehtoa. Kysymällä selviää ja englannilla pärjää. Älkää unohtako tervehtia kuljettajaa.
Verovapaata tavaraa ja alkoholia myytävänä melko edulluseen hintaan Philipsburgissa kun ristelijät ovat rannassa. Pitäisi periaatteessa olla risteilymatkustaja saadakseen alen mutta...ja muistakaa tullisäädökset.
Rahana hollantilaisella puolella on USD ja ranskalaisella Euro. - Antukka
STMaart kirjoitti:
liikkumisesta St Maartenilla.
Kun vuokraatte auton jostain tunnelta ketjulta, saattaa olla että ohjaavat teidät johonkin pikkuliikeeseen jolle palvelu on jälleenmyyty. Olkaa tarkkana ja kysykää ensin miten asian laita on. Itselleni kävi juuri näin. Ennakkovarausta ei meinannut lyötyä ja homma kesti ja kesti.
Simpsonin ja phillipsbugin välillä pääsee kulkemaan pikkubusseilla joihin voi hypätä matkan varrelta. Hinta n. 1,5 usd. Suosittelen tätä vaihtoehtoa. Kysymällä selviää ja englannilla pärjää. Älkää unohtako tervehtia kuljettajaa.
Verovapaata tavaraa ja alkoholia myytävänä melko edulluseen hintaan Philipsburgissa kun ristelijät ovat rannassa. Pitäisi periaatteessa olla risteilymatkustaja saadakseen alen mutta...ja muistakaa tullisäädökset.
Rahana hollantilaisella puolella on USD ja ranskalaisella Euro.Kiitos tiedoista :)
- olisipa
Tuo on pahinta hurrikaaniaikaa. Se onkin kokemus jota ei pääse pohjolassa kokemaan. Oliko muuten edullinen hotellitarjous?
- Antukka
No hui...oletko ollut silloin siellä?
Eipä voi edullisuudesta puhua hotellin osalta, kun olemme Anfin kautta sinne menossa...
Jos olet käynyt siellä, kerro ihmeessä kokemuksistasi ja kaikesta noin yleensä.Antukka
- Antukka
Nyt on sitten Sant Maartenilla vietetty 3:n viikon loma.
Voin hyvällä omallatunnolla suositella jos haluaa nähdä muutakin kuin Kanarian saaria.
Aika ei tullut missään vaiheessa pitkäksi ja tekemistä ja näkememistä riitti,
Ilma oli aurinkoinen ja lämmintä riitti, niin meressä kuin illalla ja yölläkin. muutama sadekuuro ja nekin kesti 5-10 min. ei siis haitannut lainkaan.
Lennotkin meni hyvin ja mitään vatsatautia tai muutakaan emme saaneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353