On tämä ihmeellistä kun käy kaupassa 3min ja ostaa maitopurkin
niin jo on sakkolappu ikkunassa
niin jo on sakkolappu ikkunassa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 74
Vanhimmat
Etpä ole paljon sanomalehtiä ja keskustelupalstoja näköjään seurannut, kun tuommoiseen ansaan olet mennyt. Et näköjään tiedä sitäkään, että meitä on iso joukko, jotka emme Forumin liikkeisiin astu, ennenkuin yksityinen kytää on siitä tontilta häipynyt.
Himputti, kun kävi tuuri. Unohdin laittaa lärpäkkeen ikkunaan kaikessa
häslingissä. Takaisin autolle tullessani tajusin erheeni, mutta onneksi
lappua ei ikkunassa ollut.
Olisin kyllä repinyt pelihousut, jos olisin muutaman kympin sakot saanut
inhimillisestä erheestä. Todennäköisesti olisin tullut pihalle viimeisen
kerran. Sääli vuokralaisia, jotka asiasta nyt kärsivät. Kannattaisi
vuokranantajan tehdä asialle jotakin ja sassiin!
Tässä ei kärsi muut kuin parkkikiekkojen unohtelijat.
Kyllä ne yrittäjätkin jonkin verran kärsii. Minultakin on takuuvarmasti jäänyt saamatta jo useampikin saturainen.
Joo kyllähän se niin on että en mene niihin liikkeisiin käymään, ja tiedän monta jotka on sanonut samaa. Pitäkööt putiikit tommosta kyttääjää parkissaan. Paljon on poistunut asiakkaita moisilta kauppiailta. Onneksi Jyskä muuttaa pois. Aivan järjetöntä kyttäämistä.
Onneks Jyski muutti, voi taas käydä. En minäkään tuonne Foorumiin, en ole itse sakkoja saanut, mutta ei tuollainen valvonta kyllä Jämsään kuulu!
En ole sakkoja saanut minäkään, mutta sille tontille en autoani aja enkä foorumin kauppoihin mene. Ei taida mennä kovin moni muukaan kun kenttä on enimmäkseen puolityhjänä. Usein siinä ei seiso kuin muutama auto. Kyttä sakottaa nyt vieraspaikkakuntalaisia, sotaveteraaneja ja varomattomia vanhuksia.
Taitaa olla kohta siinä talossa paljon tyhjiä liiketiloja, kun kiinteistön omistaja ei pura kyttäyssopimusta, vaikka kauppiaat ovat sitä tiettävästi jo toivoneet.
Salen parkista tulee Jämsässä salen loppu.
"Kyttä sakottaa nyt vieraspaikkakuntalaisia, sotaveteraaneja ja varomattomia vanhuksia."
Paikallislehden yleisönosastossa yli yhdeksänkymppinen sotaveteraani kiitteli saamastaan huomionosoituksesta. Ei osannut varoa, kun oli ikänsä tottunut siinä kentällä pysäköimään. Varmaan meni sotaveteraanin rahat oikeaan osoitteeseen, kun kaikilla parkkifirman osakkailla oli viime vuonna yli miljoonan euron tulot.
Aina kannattaa riitauttaa tuommoiset sakot. Yksityiset kyttäfirmat eivät uskalla lähteä perimään maksulappujaan oikeudessa.
"Salen parkista tulee Jämsässä salen loppu."
Samaa mieltä. Ketkäs siellä Salessa käy? Kyllä siinä aate rakoilee, kun lyödään parkkipaikalla sakkolappua kouraan. Ei muiden kauppjen parkkipaikoilla hiippaile kyttiä asiakkaita vaanimassa.
Pidän autoani Forumin parkkikentällä. Salessa käyn miltei päivittäin. Niin näyttää moni muukin käyvän. Näkyy parkkipaikallakinkin autoja aika paljon. Yhä harvemman tuulilasissa näen sakkolapun.
Jos se parkki ei kelpaa, ainahan voit asioida Forumissä jättämällä autosi Keskuskadun tai postin parkkiin. Surkuhupaisaa protestointia, oikeaa maalaisten kiukuttelua tämmönen "en minä siihen kauppaan mene" -uhoaminen.
Vai kikutellaan tässä. Ei taida riittää kaupan pystyssä pysymiseen se,.että sinä ja muuatama muu käy siellä parkkeerailemassa. Vertailehan Sokkarin ja Cittarin parkkipaikkoihin. Eikä niissä tarvitse pelätä, että joku kyttä käy pistämässä tuulilasiin neljänkympin lappuja.
Saatanan tyhmät valittajat ilmaiseksi saa pysäköidä kun vaan laittaa sen PARKKIKIEKON valittajat ei ole tainneet käydä Jyväskylässä siellä maksullista joka paikassa myös sairaalan pihassa.
Ei kiinnosta yksityisten kyttien parkkipaikat ilmaiseksikaan.
Kikuttelethan ja sinä, ja oikein kiukuttelet. Viime perjantaina oli Salen edusta täynnä ja laajempi kenttäkin melkein. Vaan mistäpä sinä sen tietäsiis kun et siellä käy. Vai ajatko rinkiä ympärillä ja jupiset että tuonne ene mene...
Että oli perjantaina vallan täynnä! No siitähän varmaan Helsingin miljonäärit keräsivät taas ihan kivan potin.
Hyväksyn parkkikiekon ja japa maksullisen pysäköinnin jos siihen on hyvät perustelut. jämsän kokoisessa kylässä kuitenkin on älytöntä antaa noinkin monen yrittäjän asiakkaan parkkialue yksityisen pysäköintivalvontafirman rahankeräysalueeksi. Minäkin kuulun niihin "Saatanan tyhmät valittajat" ryhmään jotka eivät pysäköi eikä käytä forumin liikkeiden palveluita periaatteen vuoksi. Olisikin kiva kuulla mitä yrittäjät ovat mieltä asiasta, ja onko pysäköinninvalvonta vaikuttanut liikevaihtoon.
Tuskin keräsivät, koska lähes kaikkien autojen ikkunoissa oli parkkikiekko tai APV:n pysäköintilupa... Yhden sakkolapun taisin nähdä.
Sinun piti kai kirjoittaa: Yhden sakkolapun taisin tehdä?
Ei pitänyt. Yhden olen kyllä saanut. Omapa oli syyni.
"Tuskin keräsivät, koska lähes kaikkien autojen ikkunoissa oli parkkikiekko tai APV:n pysäköintilupa... Yhden sakkolapun taisin nähdä. "
Ja olet niin rakastunut siihen parkkipaikkaan, että kiertelet tutkailemassa kaikkien muiden tuulilasit? :-D
Kun päivittäin kävelen autoltani alueen poikki, silmään osuu väistämättä muita autoja tuulilaseineen. Silmät kiinni kulkeminen ei onnistu.
Kun minä kävelen sokkarin tai cittarin parkkipaikan läpi, en koskaan ole katsellut minkälaisia autoja siellä on tuulilasien tutkimisesta puhumattakaan.
Jaa, kyllä minä panen merkille autoja parkkipaikoilla ja varsinkin liikenteessä, on hyvä katsoa tuleeko oikealta ketään...
Yrittäjät saivat sitten tarpeekseen. Tämän päivän Jäsärin etusivulla vaativat parkkikyttäystä lopetettavaksi. Kiinteistönomistaja lupaa sanoa sopimuksen irti, jos vuokralaiset sitä vaativat. Irtisanomisaika on kuitenkin puoli vuotta, että vielä helsingin miljonäärit ehtivät mummoilta ja papolta joulukinkkurahat keräämään. ja jos hyvin menee, niin jokusen konjakkipullonkin.
Boikotti jatkuu niin pitkään, kunnes kyttä niiltä nurkilta katoaa.
Hyvä että siitä kyttämeiningistä päästään. Sitten voi taas foorumissakin asioida niin kuin muuallakin Jämsässä.
Hah. Ensin vaaditaan valvontaa, jottei töissäkäyvät käyttäis parkkipaikkaa pitkäaikaisparkkinaan ja että asiakkaatkin saisivat autonsa Forumin lähelle. SItten vaaditaan valvontaa pois, koska asiakkaat valittaa. Seuraavaksi parkkipaikka on taas tupaten täynnä koko päiväksi pysäköivien autoja ja asiakkaat joutuvat jättämään autonsa kauemmas. Onko vähän hölmöläisten hommaa?
Hölmöläisen hommaa on koko parkkikiekkotouhu Jämsässä. Ikäni (vuosikymmenet) olen täällä parkkeerannut, eikä yhtäöän kertaa ole tarvinnut parkkipaikkaa etsiä kaukaa siitä paikasta mihin olen ollut menossa.
Voi teitä! Onko se tosiaankin NÄIN hankalaa hankkia sen parkkikiekon? On Jämpsäläiset niin jääriä että jaaritellaan ja valitetaan asiasta kun asiasta. Siis kaikista asioista...
Kyllähän tässä taitaa olla kyse vaan perisuomalaisesta kateudesta.
Eniten näitä valittajia kismittää se, että pysäköinninvalvontaa suorittaa yksityinen yritys. On puhuttu omistajen miljoonatuloista: tässä vaiheessa iskee kateus, valittaja huomaa,että joku häntä itseään fiksumpi on keksinyt hyvän bisnesidean ja on sillä onnistunut jotain tienaamaankin. Tällainen pärjääminen on tietenkin aivan väärin näiden ruikuttajen mielestä, ja rehellinen yrittäminen on yritettävä jollain keinolla estää.
Huonostipa olet asioista perillä. Vai onko eduskuntakin kateellisia täynnä kun viime syksynä tekivät päätöksen ettei yksityiselle ihmiselle tule antaa rankaisuoikeutta. Lakialoitehan kaatui Perustuslakivaliokunnassa niin että napsahti.
Kaikkia, joita kismittää, kehotan käydä muualla maailmassa autolla. Saa vähän avarampaa kuvaa siitä, kuinka hyvin asiat Jämsässä on. Minusta ei ole vaikeaa asettaa pysäköintikeko tuulilasin eteen ja laittaa, milloin olen parkkiin saapunut... Olen tyytyväinen siitä, että löydän parkkipaikan, kun lähden asioille kaupunkiin. Parkkikiekkoja ei tarvisi, jos kaikki osasivat huomioida toisia. Valitettavasti monelle ihmiselle tämä on kamalan vaikeaa ja näiden ihmisten käyttäytymistä yhteiskunnan tulee ojentaa sakkoin ja rangastuksiin. Jos parkkikiekkoja ei tarvi laittaa, niin autot seisovat parkissa koko työpäivän ajan, ja minusta on perusteltua valvoa yksityistä parkkialuetta.
Hyvällä bisnesidealla ja vittumaisella on vissi ero!
Vai että pysäköintikeko tuulilasin eteen. Mistä aineesta keon rakennat, muurahaisistako?
Anteeksi Kankkunen, en ole täydellinen. Kirjoituksissani esiintyy kirjoitusvirheitä. Yritän tulevaisuudessa muistaa tarkistaa tekstini kirjoituksen jälkeen.
Parkkisakotus ko. alueella loppuu pikapuoliin.
Nyt on nähtävissä niin suuri tyytymättömyys, ettei tyhmempikään isännöitsijä voi sitä olankohautuksella ohittaa.
" Kaikkia, joita kismittää, kehotan käydä muualla maailmassa autolla."
Niin kuin esimerkiksi Venäjällä? Siellähän se autoilukulttuuri edustaa maailman huippua. :-D
Huippua vai ei, en tiedä. En ole käynyt, en osa arvostella enkä näe tarpeelliseksi. Riittää aluksi, kun menee vaikka naapurikaupunki Jyväskylään ja etsii sieltä parkkipaikan keskustassa ilmaiseksi.
Ja kun Jyväskylässä ei saa parkkipaikkaa ilmaiseksi, niin mielestäsi on ihan kohtuullista, että jämsässä huonomuistinen eläkeläinen tai sotaveteraani maksaa siitä 40 egee kerta? Vaikka tilasta ei ole puutetta.
Kysympä nyt seuraavaa: onko kyseinen muistamaton sotaveteraani autollaajokykyinen ?
Sepä ei ole sinun ja minun ratkaistavissa. Sen yhden yli yhdeksänkymppisen veteraanin, joka sakot sai kyllä tunnen. Voin kertoa, että kaikki hoksottimet on kohdallaan. Kun on siihen kentälle 70 vuotta pysäköinyt, niin ei ihan heti tule mieleen lähteä tutkimaan olisko joku rahanhimoinen mulkero pystytellyt niille nurkille omia sääntötaulujaan.
Ei ole kysymys ilmaisesta parkkeeraamisesta, vaan ssitä kuka sitä parkkeeraamista valvoo!
Mitähän sillä on väliä?
KATEUS on huono piirre!
Sillä on merkitystä valvooko viranomainen vai yksityinen.
Yksityisen epämääräiseen toimintaan on melko mahdoton puuttua ja palautteeseen ei tahdo saada miteenkään vastinetta, ellei sitä hae käräjäoikeuden kautta. Viranoimaisella ei ole mitään syytä toimia epämääräisesti, koska se ei siitä suoranaisesti hyödy.
Ei tarvetta valvontaan, parkki täyteen ajetaan,
asiakas ei mahdukaan, joutuu tallamaan kauempaa,
ympyrä sulkeutuu, ajatus taas sakkolappuun kulkeutuu
Eiköhän se ole niin päin, että kun parkkipaikalla näkyy autoja, liikkeissä on myös asiakkaita. Jos parkkipaikka on tyhjä, kaupatkin ovat tyhjiä. Näin se ainakin sittarin ja sokkarin kohdalla toimii.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/09/1397508/pysakoinninvalvojien-kiusa---lapun-kiinnittamisesta-tuulilasiin-seuraa-60-euron-maksu
No siinä teille ruikuttajille oiva keksintö jos sitä kiekkoo on kerran niin vaikea käyttää ja yhdestä pikku sakko lappusesta tarttee kitistä 2 viikkoo!! (Kuten tää yks tyttö jämsänseudussa mainitsi isänsä tehneen--- miten huvittavia ihmiset osaakaan olla!!)
Mikähän siinä on, että joidenkin ihmisteen kaaliin ei uppoa asiat vaikka niitä kuinka moneen kertaan toistelisi:
KIEKKOO EI OLE VAIKEA KÄYTTÄÄ. SITÄ MYÖS OSATAAN KÄYTTÄÄ!
Vaikeudesta tai osaamisesta ei ole kysymys. Kysymys on suuresta periaatteellisesta asiasta, voivatko yksityiset ihmiset ryhtyä sakottamaan ja rankaisemaan toisiaan vain itse keksimiään sääntötauluja pystyttelemällä.
Onkohan tämän yksityiskytän kaukoputki ja parkkipaikan käytönvalvonta "fläppi-taulu", jossakin lähialueen osakehuoneiston ikkunan edessä???
No eipä siellä Forumissa kohta ole liikkeitäkään kun kaikki perä perään hipsivät "myyvimpiin" maisemiin. Sääli... :((
Kyllä tuppaa naurattaan kun ajaa siitä parkkipaikasta ohi. Eipä ole kytällä 3-4 autossa paljon kytättävää. Taitaa olla helsingin miljonääreillä nykyään jämsässä aika laihat liksat. Kauppiaita ei vaan taida naurattaa.
on tämä ihmeellistä kun et tajua ettei se ole salen parkki vaan forumin parkki.
Mitäpäs sillä on väliä. Oikeampi nimi yleensä olisikin tyhjäparkki. Hyvin Jämsässä näköjään pärjätään ilman sitäkin.
Boikotti puree!
Hienoa on huomata, että pienessäkin kylässä saadaan aikaan jotain näkyvää kun porukalla toimitaan. Kovin tyhjältä ruudut näyttävät. Saas nähdä milloin yksityisen kyttääminen loppuu kun kauppiaat alkavat toimia asiakkaiden takaisin saamiseksi. Kenties mitään peruuttamatonta ei ole vielä tapahtunut, mutta tuskimpa mitään hyvää tuo parkkifirma on kauppiaille aiheuttanut. Jyrgenille olisi minullakin ollut asiaa useammankin kerran, mutta Jyväskylään ja Virpin-kultaan olen periaatteeni vuoksi ajanut.
Ihmeen pitkään ne kauppiaat viitsivät tyhjää parkkipaikkaansa katsella. No Jyskihän siitä jo on lähtenyt. Olisi tietysti lähtenyt muutenkin, mutta eiköhän siinä ala liikehuoneistoja vapautua muutenkin. Salelle tyhjä parkkipaikka voi merkitä toiminnan lopua Jämsässä.
Parkkimiljonäärit varmaan kuvittelivat, että äkkiä ne ihmiset boikottinsa unohtavat ja tuovat taas kotteronsa rahastettaviksi. Jämsässä ei näin ole kuitenkaan käynyt. Kenttä pysyy tyhjänä niin kauan kun siellä on kyttä vaanimassa.
Hevosmiesten tietotoimistosta kuulin, että puolivuotta kauppiaat vielä joutuisi kituuttamaan, pitäneekö kutinsa?
Paljonko maksoit Jyväskylässä parkkimaksua kun kävit Virpin kullassai?Ilmaiseksi oisit päässy Jämsässä jos osaisit käyttää parkkikiekkoa mutta kun olet tyhmä valittaja jollaisia on aika paljon Jämsässä joilla ei ole muuta elämää kun valittaa turhista .Että olet IDIOOTTI
Pysäköinnistä ei cittarin parkkipaikalla tarvi maksaa killinkiäkään eikä kiekkoakaan tarvita. Kaltaisia täydellisiä jojoja on onneksi aika harvassa. Maallakaan ei kannata kaikkeen suostua ja olla myötämielinen jokaiselle. Kyllä minulla kiekko autosta löytyy, mutta periaatteistani en luovu. Jämsän kokoisessa kylässä on idioottimaista laittaa yksityinen valvomaan parkkipaikkaa olit sinä siitä mitämirltä tahansa. Käyppä kysymässä liikkeenharjoittajilta mitä he asiasta ajattelevat.
En ole kultakaupoissa kävija, mutta vaikka minulle maksettaisiin siitä, että käyttäisin yksityistä kyttäparkkia, niin sittenkään en autoani sinne vie. Näin on näppylät.
Onko Näppylähanska jotenkin katkera elämälle ja naapureille joilla on asiat paremmin kuin sinulla.
Miten typeryytensä osoittaa nämä jotka ei osaa käyttää ilmaista parkkipaikkaa.
Parasta että siirrytte julkisiin kulkuneuvoihin,taksiin tuskin varaa kun ei edes ilmainen parkki käy
.
Ei muuta kun lisää katkeria kirjoituksia teiltä epätoivoiset säälittävät nuhjukset.
Koittakaa hankkia oma elämä ettei pyöri katkeroituneena lopun ikäänne.
Mitäs katkeraa lejnsmml siinä näkee, jos valitsee huolella parkkipaikkansa, eikä pysäköi semmoisiin kohteisiin, joita laittomat onnenonkijat vahtivat.
Hyvin on elämä tähän saakka mennyt ja rahaakin on sen verran, että voisin ostaa siitä vaikka koko kentän omaksi. Että semmoinen säälittävä nahjus minä olen. Ei tarvitse tosiaan käydä siellä sossun luukulla nojailemassa.
Nytpä vitsin laitoit, rahamies ei valittele jostain pikku parkkisakoista vaan antaa tilitomiston ne hoitaa.
Olet vain kateellinen kun joku rikastuu sinunlaisistasi tyhmistä lakia rikkovista nyhveröistä.
Rahamies ei valita sakoista. Niitä on saatu ja mukisematta maksettu bonukset valtiolle. Rahamies on kuitenkin tarkka siitä mihin rahojaan laittaa. Yksityisten huijarien taskuun ei anneta killinkiäkään. Siitähän tässä on kysymys.
HEI, eikö yrittäjällä (kiinteistöyhtiö) olekaan enää vapautta valita käyttämänsä palvelu (yksityinen pysäköinninvalvonta)?
Onneksi meillä ei ole ole parkkikiekon käyttämisestä kieltäyvien periaatenillittäjien diktatuuria.
Eihän sitä kyttäfirmaa Forumin yrittäjät valinneet, vaan nimenomaan helsinkiläinen kiinteistöyhtiö. Yrittäjäthän ovat pyytäneet purkamaan sopimuksen. Näin ainakin Jämsän seudussa olleen jutun mukaan.
Diktatuuria ei ole, mutta ei ole paljon pysäköijiäkään, mistä seuraa luonnollisesti asiakaskatoa liikkeissä. Jos luvalliset työpaikkapysäköijät jätetään laskuista pois, niin useinkaan siinä kentällä ei monta autoa seiso.
Hyvä Jämsäläiset! Jätetään hesalaisten kotkotukset sinne Helsinkiin. Meillä on vielä tilaa pysäköidä ilman että siitä tarvitsee pulittaa kymmenyksiä laittomille kyttäfirmoille.
Moiskalan faari on taas yksi idiootti joka ei osaa tai halua käyttää parkkikiekkoa.
Kun se vaan on niin että se sakottajafirma ei saa senttiäkään jos kaikki käyttäisi parkkikiekkoa.
asdfgh
Jyväskylässä parkkimaksuja korotetaan ja siellä valitetaan nyt siitä.
Jämsässä on täysin ilmaista kun vaan käyttää PARKKIKIEKKOA
Miten joillain ihmisillä voi olla noin pienet aivot ettei ymmärrä yksinkertaista asiaa.
Miten joillakin voi olla niin pienet aivot, että vertailee Jämsän tilannetta johonkin Jyväskylään. Jyväskylässä parkkipaikoista voi olla pulaa, mutta Jämsässä ei ole. Varmaan sinun mielestäsi kiekot pitäisi ottaa käyttöön myös Alhonkylällä, Vekkulassa ja Partalassakin, kun niitä kerran Jyväskylässä käytetään.
Hölmö ei Jyväskylässä tarvita parkkikiekkoja siellä maksetaan 1-1,5€ tunti et silleen.
Parkkikiekon vastustajat on vain kateellista porukkaa kun joku yksityinen saa tyhmiltä rahat pois.Ja perintäfirmat rikastuu kun ei jotkut maksa sakkoa mutta kun ne menee ulosottoon ja jos on töissä niin maksamaan joudut valitat vaikka kuinka paljon HEH.
Siellä taas joku keskenkasvuinen teini yrittää opettaa isäänsä naimaan.
Yksikään yksityinen perintäfirma ei ole uskaltanut viedä maksamattomia pysäköintivirhemaksuja perintään, koska tietävät sen ottelun häviävänsä.
Tuo "ja jos on töissä" paljastaa kirjoittajan persoonan melko hyvin. Heh heh.
Aika vanha minäkin yli 30vuotta paperitehtaalla eli töissä vieläkin,että teiniajasta jo aikaa.Vanha körmy taitaa olla katkera kun on saanut sakkolapun ja joutuu sen vielä maksamaankin.Heh heh.
Ei ole Körmy eläessään saanut ainuttakaan pysäköintisakkoa. Ei Jämsässä, ei Helsingissä, ei Jyväskylässä, ei Tampereella eikä missään muussakaan kaupungissa.ja autoa on tullut ajettua välillä ammattimaisestikin. Eikä saa Forumin kentältäkään, kun ei sinne autoaan vie.
Paperimies, ja kirjoittaa kuin teinit!
Tähän saakka olen palstoilla paperimiehiä puolustanut, kun niitä on haukuttu tyhmiksi. Taitaa olla aihetta tarkistaa käsityksiään tässä suhteessa.
Usein hiljaisuus osoittaa suurenpaa viisautta kuin harkitsemattomat sanat.