Nyt sekin on nähty, kun syöpälapsen omaishoidon tukea ei makseta. Kemin kaupunki on päättänyt olla maksamatta syöpälapsen vanhemmalle omaishoidon tukea. Löytyykö Suomesta toista kaupunkia jossa olisi sama käytäntö?
Syöpälapsen omaishoidon tuki
9
282
Vastaukset
- voi-voi-voi
Jopa on karmeaa...
Niin on, karmeaa!
Vanhemmista toinen joutuu jäämään pois työstä, ansiot voivat romahtaa.
Siihen lisäksi hirvittävä huoli ja suru lapsen puolesta.
Lapsen menettämisen pelko kintereillä, siihen vielä taloudellinen ahdinko lisäksi, käykö kateeksi?
Vaikkakaan raha ei merkitse mitään kun kysymys on lapsen elämästä, ei ilman rahaakaan nykymaailmassa pärjää.
- florac
Hmm, mikä päätökseen nojalla Kemin kaupunki voi tehdä noin... Toivottavasti valituskierroksen jälkeen tuki palautuu niille kenelle se kuuluu. Se, jos joku kaupunki käy säästämään syöpälasten kustannuksella, niin se on aivan ala-arvoista ja siitä jää kaupungille ikuinen negatiivinen maine. Lisänä en usko, että missään Suomen kaupungissa on niin paljon syöpälapsia, että he omaishoidon tuellaan kaataisivat kaupungin talouden.. Kommentoin nyt, tosin en ole kyseisestä asiasta ottanut selvää, että mitä siellä Kemissä on tapahtunut...en ole netistä tai lehdestä sitä lukenut... ihan tämän viestin aloittajaa tässä kommentoin.
- erkan mami
Boikoin Kemin kaupunkia! Ja syystä..Ja takuulla jonkun fiksun virkamiesjohdon idea muka säästää-Hävetköön! Nimet esille ketkä ko päätöksen takana..Minä ainakin kysyisin..ja hakisin uudestaan omaishoidon tukea! Kyllä ainakin oikeus kelan vammaisen lapsen korkeampaan hoitotukeen..Kannattaa tehdä asiasta juttu vaikka Ylen puolellel tai muuhun mediaan!
- IHMEKAUPUNKI KEMI
Omaishoidon tuen hakemus sai virkamieskäsittelyssä hylkäävän päätöksen määrärahojen puutteen takia. Valitus lautakunnassa ei muuttanut virkamiespäätöstä. Yleensä valitus menee läpi noin 100% muissa kaupungeissa tai kunnissa, mutta ei Kemissä.
- anti mennä
Suosittelen että valitat eteenpäin,älä jätä asiaa sikseen!!
- äiti-olen
Toivottavasti tämä ihmekaupunki saa asiansa kuntoon, tosi oudolle tuo kuullostaa. Kysyy tosin paljon voimia käydä noin vaikeassa tilanteessa vielä valitusten tekoon, kai sieltä sosiaaliasiamiehen voisi saada avuksi valitusta hallinto-oikeuteen tekemään. Onko se tässä tapauksessa se seuraava aste, vai mikä se on? Kertokaa kuka tietää..
- merkkierkkikaksi
Oletko hakenut Kelalta tukea? Kelahan maksaa jonkinlaista vanhempainrahaa, mikäli joutuu olemaan poissa työstä sairaan lapsen hoitamisen ajan.
- Late23
Kannattaa taistella asioiden puolesta. Omaishoitajien asiat eivät taida olla oikein tolalla sielläpäin! Voimia Teille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942665Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki522628- 1812573
Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from702252Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen412115Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712115Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä21985Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la731596- 1461467
Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue11350