Ildefonso Falcones - Fatiman käsi

Espanjalaisen Ildefonso Falconesin toinen historiallinen romaani, Fatiman käsi (Bazar, 2010) pureutuu tiukasti maurien (Espanjan muslimivähemmistö) ja kristittyjen väliseen kanssaköymiseen 1300-luvun Espanjassa. Maurit on pakotettu kristinuskoon, mutta he pyrkivät silti pitämään yllä omaa uskoaan. Falcones jatkaa kirjassaan jo Meren katedraalista tuttua, mahtavaa kerrontaansa, ja onnistuu siinä jälleen kerran.

Mauri nimeltään Hernando on maurinaisen ja kristityn papin äpärä, ja siksi hyljeksitty kummassakin leirissä. Hernandolla on kuitenkin voimakas suojelija, kylänsä islamilainen uskonoppinut, jolta hän saa opetusta. Hernandon ollessa teini-iässä maurien ja kristittyjen välille puhkeaa sota, jonka tiimellyksessä hän tapaa Fatiman, johon rakastuu. Fatima kuitenkin viedään häneltä, ja Hernando joutuu selviämään ilman rakastaan. Löytävätkö he enää koskaan toisiaan?

Falconesin romaani sukeltaa syvälle maurien ja kristittyjen välisiin ongelmiin. Hän käsittelee niitä mielenkiintoisella ja tarkalla otteella, eikä päästä lukijaa eroon kaikista kysymyksistä ennen kirjan loppua. Kirja kertoo tarinan lähinnä maurien näkökulmasta ja esittää kristityt hirvittävinä petoina, joita täytyy rangaista. Maurit toki itsekin tekevät hirveyksiä kirjan aikana, ja myös niitä käsitellään Hernandon ajatusmaailman kautta. Nämä kauheudet kuvataan aika ajoin hieman turhankin tarkasti, ja mieleen hiipii ajatus, onko Falconesilla lainkaan sydäntä.

Falcones tekee päähenkilöt tutuksi kertomalla heidän ajatuksistaan ja tunteistaan näiden omasta näkökulmasta. Hernandosta saadaan sympaattinen ja kaikista välittävä, mutta silti omaa etuansa ajavan henkilö, joka tasapainoilee kahden uskonnon välissä, joista kumpikin voisi olla hänen omansa. Toinen päähenkilö Fatiman jää sen sijaan hieman salaperäiseksi, vaikka hänen rakkautensa Hernandoon on ilmiselvää. Tähän seikkaan voidaan tiivistää lähes kaikki teoksen luvut, joissa Fatima on pääosassa. Tämä "virhe" on kuitenkin ymmärrettävä, koska Hernandosta kerrotaan niin tarkasti, mutta olisin silti kuvitellut tuhanteen sivuun sopivan kunnollinen kuvaus siitä, mitä toinen päähenkilö ajattelee.

Kirjan tapahtumat kerrotaan yksityiskohtaisesti, ja välillä tarina tuntuukin juuttuneen paikalleen. Tämä on kuitenkin vain harhaa, ja lopulta eri sivujuonet nivoutuvat yhdeksi parhaista lukemistani historiallisista ja rakkausromaaneista. Suosittelenkin sitä siis teille, jotka olette kiinnostuneet historiasta ja/tai uskonnosta.

2

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -tristitia-

      Samaa mieltä cleggsteinin kanssa. Olen lukenut kirjan, ja pidin siitä minäkin.

    • skept ikko

      Tyypillistä, että islam esitetään pelkkänä uskontona (ei valloitusideologina, jota se aina on ollut, on yhä!) ja muslimi sorrettuna, sympaattisena tyyppinä.

      Kai tuollakin sitten jotain pisteitä on joissakin piireissä kerätty?

      Romaanina kirja voi olla ihan kiva juttu, jos sattuu tuollaisesta tykkäämään.

      Jos historiasta ja uskonnosta on kiinnostunut, niin ehkä kannattaisi kuitenkin lukea ensin Koraani ja muodostaa siitä mielipide. Sitten voikin ruveta kuuntelemaan imaameja ja miten he kehottavat muslimeja käyttäytymään. Youtube on klippejä täynnä. Sillä tavalla voisi saada jonkunmoisen käsityksen siitä, mitä islam edustaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      211
      8654
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      18
      4397
    3. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      106
      3849
    4. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      137
      3732
    5. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      96
      3041
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      186
      2796
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      52
      2512
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      152
      2251
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      74
      1726
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      69
      1517
    Aihe