7D ja 580EX II ylivalottaa ulkona

Kuvaava hauturi

Kuvailen hautajaisia Canon 7D EF 24-70 2.8 L 580 EX II kokoonpanolla. Sisällä kuvatessa kaikki onnistuu, mutta ulkona... ylivalottuu. sammalla terävyys kärsii. Kuvailen P-ohjelmalla yleensä, mutta ulkona ei auta oikein mikään.
Vanhalla 20D:llä homma hoitui hyvin.
Tietysti minulla tuo hohtavan valkoinen arkku ongelmaa, mutta löytyiskö tähän apuja.
Kuvaan Jpegginä ja Rawwina kortille.

4

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oma vika ei kameran

      Opettele käyttämään kameraasi,,,,,vaikea sanoa täältä missä tunaroit.

      VALOTUKSEN OHJAUS
      Valonmittaustavat

      TTL, täyden aukon mittaus 63-vyöhykkeisellä kaksikerroksisella kennolla

      (1) arvioiva mittaus (kytkeytyy kaikkiin automaattisiin tarkennuspisteisiin)

      (2) rajatun alueen mittaus (noin 9,4% kuva-alan keskeltä)

      (3) pistemittaus (noin 2,3 % etsimen keskeltä)

      (4) keskustapainotteinen keskiarvonmittaus

      Valotuksen lukitus

      automaattinen: käytettäessä arvioivaa valonmittausta kertatarkennuksella valotus lukkiutuu, kun kohde on tarkentunut
      manuaalinen: valotuksen lukituspainikkeella valinnaisissa kuvausohjelmissa


      http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/EOS_7D/index.aspx?specs=1

      • repss.

        Heh heh.
        Eiköhän tuommoisella kalustolla kuvaava ole kuvannut joskus aikaisemmin ja nuo valotuksenmittaustavat ovat varmasti selvillä.

        7d:hen on tullut useampikin firmware canonilta joilla korjataan kameran ongelmia. Mikähän versio mahtaa olla aloittajan kamerassa.


    • Vika ei ol vehkeis

      Mikä mahtaa ollaa vikana. Olet ensinnäkin väärällä foorumilla. Heh.

      Toiseksi, sulla on Canonin ajanmukaisin runko salamakuvaukseen, ja salama on parasta A-luokkaa. Obiska on samaa huipputasoa.

      Jos kuvaat P-asetuksilla, kamera vie sinua kuin pässiä narussa, vai miten se oli. Käytä vaikka Av-asetusta ja mittaa oikein valotus, tai mieluummin opettele manuaalikuvaus kameralla ja salamalla. Se auttaa.

      Jos arkku on valkoinen, ja valotus mitataan siitä, pitäisi kuvien alivalottua. Sekään ei siis ole syynä.

      Sit mikä mittaustapa sulla on päällä? Sun tapauksessa käytä kokokuva-alan mittausta.

      Sulla saatoi olla TTL-asennossa EC plussan puolella (valotuksen säätö). Salamassa kun on niitä nappeja useampia ja se rulla.

      Taas kerran, lue ne manuaalit, joka tuli kameran ja salaman mukana.

      Pitää ensin harjoitella omassa hiljaisuudessa ja siten vasta mennä kuvaamaan kun voi olla ulkoista painetta - ympäristötekijötiä.

      • .. sama

        Palataan vielä tähän aiheeseen. En itse käytä Automaatia tai Party-esivalintaa koskaan. Luin omaa 5D:n manuaaliani. Se sanoo, että A- ja P-asetukset ovat molemmata automaatisia (kamera valitsee), mutta P mahdollistaa kameran ja salaman kuvausasetuksien esivalintoja. Manuaalistani löytyy pitkä lista valintamahdollisuuksia. Itse kuvaan 99% kaikki maunual ja vielä jalustalla.

        Kuten edellä kerroin, sun pitää ymmärtää omaa laitteistoasi täydellisesti. Sulla on nyt joku moodi päällä niin, että kuvat ylivalottuu. Tsekkaa kaikki asetukset, jotka on kamerassa ja salamassa asetettuina, ihan kaikki ja ymmärrä ne.

        Kuva ylivalottuu, koska automaatilaitteistolle on kerrottu (määritit itse kameralle kohdan mitä se mittaa valotuksen), että valota jonkuin referenssin mukaan. Tyhmä tietokone uskoo isäntäänsä ja tekee työtä käskettyä.

        Paras neuvo on kuvata M-modella eli manuaalilla, jolloin hallitset valotuksen täysin. Voi kuulostaa kornilta, mutta näin se menee. Itse asiassa Av-asetuskin menee halpaan monissa tapauksissa.

        Myönnän, että laitteiden manuaaleja ei ole helppo ymmärtää. Niitä ymmärtää vasta peruskurssin, jatkokurssi ykkösen, kakkosen ja monivuotisen kokeilun jälkeen. Minulla ei ole sun kameran, 7D, manuaalia, salaman on.Jos haluat lisää keskustella, lähetä pari raakakuvaa ylivalotuksesta os, [email protected].


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      89
      4695
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      204
      4615
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      111
      3081
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      22
      3057
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      96
      2980
    6. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2278
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2177
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      89
      2153
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2112
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      1958
    Aihe