Käytiin sukuloimassa Oulussa ja kuultiin että siellä kaupunki laittaa keskikaupungin kävely rotuaari katulle lämmityksen niin ei ole talvella jäätä eikä lunta. Siinähän olisi hyvä esimerkki Kajaaniinkiin.
Kauppakatu lämpimäksi niin olisi helppo ostoksia tekemään ja muutenkin varmasti vilkastuttaisi keskustaa joka on talvis aikaan ihan kuin autio kaupungissa. Sotkamokin on vilkkaampi. Kajaanin keskusta on kuin hyrynsalmi tai puolanka.
Kauppakatu lämpimäksi niin olisi helppo ostoksia tekemään ja muutenkin varmasti vilkastuttaisi keskustaa joka on talvis aikaan ihan kuin autio kaupungissa. Sotkamokin on vilkkaampi. Kajaanin keskusta on kuin hyrynsalmi tai puolanka.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Älä jaksa aina valittaa, onhan sulla kaupunki täynnä Afrikan sukulaisia.
Paleleeko varpaita vai aivoja?
Kyllä vitsin murjaisit. Olet katesllut mitenkä ulkomaantulijoille meidän talvemme on kylmä. Meinaat että verorahoilla alettaisiin lämmittämään katujakin. Kyllä somalipoika tottu meidän talveemme, kunhan vain viitsii lähteä ulos.
Jos Kauppakadusta aiotaan kävelykatua, se onnistuu vain sillä ehdolla, että kadulla on lämmitys ja lasikatto päällä. Koko matkalla.
Kuulostaa ekologiselta.
Voi mikä pöljä!
Kauppakatu Joulun alla on tosi romanttisen näköinen kun sille on tuprutellut sopivasti lunta. Jouluvalot ja jouluiset näyteikkunat vielä lisäävät Joulun tunnelmaa.
Ja entäs kun kadolta putoaa lunta ja jäätä niskaas?
Jos Oulussa on lämmitettävä kävelykatu niin kyllä semmoinen pitää saada Kajaaniinkin.
''Katolta putoaa lunta ja jäätä niskaas!''
Voi vi#ulla päähän ja cyrvällä niskaan. Sitä vartenhan se katto on, että ei tulisi lunta olleskaan. Sille kadulle. prkl!
Kauppakadulle...EI Kauppa katulle
Mattipa saa kirjoittaa mitä huvitta, ja miten, niinkuin me muutkin. Oikeinkirjoitukset ovat jossain edellytys, mutta ei täällä.
Siinäpä sen sivistyksen näkee...ei ole edes kielioppi hallussa... hahhah :)
Kajaani on muuttotappiokaupunki. Kajaaniin ei kannata rakentaa yhtään mitään. Kajaani oli teollisuuskaupunki, mutta ei ole enään ja puolustusvoimatkin tulevat keskittämään prikaateja suppeammalle alueelle menestyvien kaupunkikeskuksien tuntumaan lähelle kunnallispalveluja.
No tässä ei nyt oo mitään järkee. Jos ei kadulla osaa/uskalla kävellä ilman et se on sula niin pysyköön kotona.
Oulussa on pidetty kaukolämmöllä sulana jo pitkään kaupungintalon ympäristö. Se on ystävällismielistä esim. kaupungintalossa asioivia kohtaan. Nyt keskustaan tulee katujen alle lämpöputket niin on kaupoissa helppo käydä kun ei ole jäätä. Kyllä kajaani voi ottaa mallia.
Aivan riittävästi, jotta se pystyy maksamaan kiinteistöjensä lämmityskulut, ja pitämään uimahallin veden lämpötilan jokseenkin siedettävällä tasolla. On aivan typerää ehtyvien energiavarojen aikakautena alkaa katujen lämmitykseen. Joille suomalaiset talvet ovat liian kylmiä, Afriikkaan sopii, jotta sinne vaan.
koko kaupunti pittee lämmittää 40asteeseen ympär vuojen jotta zambbialaisilla konkolaisilla ja muilla savannin asukkailla olisi kotoisat olot. myöskin kirahveja ja kameleita pitääpi kaunpuntin ostaa.
Hyvä idea ei palele nuorten takapuoli istuskellessa.
Maksasko se Matti sen, kun on niin iso lompakkoki että ei paskalle taivu kun wessaan menee.