Ovatko saamelaiset mongooleja?

onko saamelaiset enemmän rotutaustaltaan mongoliasta kun normisuomalaiset taas on ugri/germaani hybridiä?

keskustelun ei ole tarkoitus rotusortaa ketään
3453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

no tuu kattoon

Äänestä

Saamelaiset eivät ole mongoloideja vaan viimeisiä oikeita eurooppalaisia joilla on suomalaisugrilaisen pakkonainnin takia muutama prosentti mongoloidigeenejä.

Äänestä

Saamelaiset eivät ole mongoleja myöskään, vaan edustanevat geeneiltään (ja ulkonäöltään) vanhaa pohjois-euroopan ihmistyyppiä, joita asui jossain itämeren pohjoispuolella. Suomalaiset edustanevat itämeren eteläisten rantojen muinaiseurooppalaista.

Suomalaiset yhdessä ruotsalaisten kanssa - eivät siis saamelaiset- ovat lähimpänä muinaiseurooppalaisen nykyihmisen cro-magnonin keskieurooppalaista muotoa. Saman ajan pohjoisemman Euroopan ihmisistä ei ole jäänyt kalloakaan, joten ei tiedetä, miltä he näyttivät. Kaikesta päätellen kuitenkin saamelaisilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rotu tietelijiä kirjoitti:

onko saamelaiset enemmän rotutaustaltaan mongoliasta kun normisuomalaiset taas on ugri/germaani hybridiä?

keskustelun ei ole tarkoitus rotusortaa ketään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu