Tässä paras ratkaisu, lukekaa!

valtin.salama

Laitetaan vanhukset vankolaan ja rikolliset vanhainkoteihin. Näin vanhukset pääsevät suihkuun, harrastuksiin ja ulkoilemaan. Kukaan ei voi varastaa heiltä ja he saavat rahaa sen sijaan, että joutuvat maksamaan. Rikolliset saavat kylmää ruokaa ja olla tyystin yksin. Rahaa ei anneta ja valot sammutetaan klo.20. Suihkuun pääsee kerran viikossa.

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mrs H.

      Ja sä tosissasi kuvittelet että vanhuksia sitten vartijat raahaa suihkuun päivittäin??? Sellaisia kahden-kolmen autettavia henkilöitä??

      Sellanen pikku juttu unohtui tässä, että vangit a) syövät itse, b) paskovat, kusevat ja pyyhkivät perseensä itse c) eivät ole vaipoissa d) ne jotka liikkuvat, liikkuvat ilman vartijoiden apua.

      Ja sä kaikessa kaikkitietävyydessäsi kuvittelet, että hoitajat hoitaisivat vanhukset paremmin, jos koko sakki siirettäisiin vankilaan, tai että vartijat hoitaisivat hommat paremmin kuin hoitsut?

      NÄINKÖ???

    • >Kannatetaan vanhukset vankiloihin . Suomen täytys ostaa venäjältä elinkautis vangeille vankila palvelut. Venäjä vois rakennuttaa siperian perukoille suuren leirin johon EU vois ostaa kertamaksulla vankipaikan,se olis sitten venäjän asia et miten kauvan vanki olisi ruokakunnassa, sekä samallailla kahlittuna kuin Thaimaassa ensimmäinen vuosi jalkarauroissa. En tierä montako elinkautisvankia suomessa on ? mut ilmeisesti niitten lomat pyörii kohtuullisesti kun niitä jää useampi vuoressa palaamatta,sitähän vois sit kokeilla siä siperiassa sitä lomailua ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      238
      5440
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      57
      4761
    3. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      13
      3591
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      288
      3306
    5. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      19
      3275
    6. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      182
      3189
    7. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      73
      2850
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      65
      2067
    9. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      29
      2001
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      90
      1996
    Aihe