olen kiinnittänyt huomiota ihmisten kirjoituksiin koirien liikunnan tarpeesta. uskoisin että n. 70% jutuista on yli ampuvia vouhotuksia. mulla on ollut n. 8 isoa koiraa( keskaria ja sakuja ) plus kasvattanut molempia muutaman kymmentä. mun tärkeimpiä ohjeita pennun ostajalle on EI mitään ylimääräistä liikuntaa ennenkuin pentu on puolitoistavuotias,isommalla rodulla vielä vanhempana. mm. pallonheitto,pakolliset juoksut kepin perässä tai kepin heitto hiekkamontuilla tai muussa haastavassa ympäristössä on totaalisesti kielletty. mun kolmella vimpolla jalostuskoiralla on nolla kyynärät ja a lonkat.jokaisella siis. koska olen tätä vanhan kasvattajaystäväni neuvoa kuunnellut.
älkää hyvät ihmiset rikkoko koiraanne pakkoliikunnalla. se riehuu pienenä just sen minkä jaksaa ihan vaan puistossa tms.meillä ok talon pihalla. en vie lenkeille,enkä uita kuin minkä itse kahlailevat . kannattaa aina muistaa että kyseessä on pentukoira,eikä kuten kaikki täällä kirjoittavat "muista ainakin 7h liikunta pv". ylipäätään,koira ei ole sen onnellisempi jos kiertää 7kertaa pv saman lenki.se voi olla paljon onnellisempi jos ympäristö on mielenkiintoinen,ja touhua riittää. älkää pelotelko koiran ensiostajaa kauhu kuvilla. minen ainakaan stressaa sillä juosko mun koira tänään 35kilsaa.ja onnellisia ovat.
PENTUKOIRAN LIIKUNTA
tsatsatsaat
0
115
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1864239"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?942785Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1442290Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8522516 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark332171- 192041
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302017Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371851- 851849
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201836