Todisteita Jumalasta ( osa 3 )

whiikari

Kokemukset, joita ihmisillä on, todistavat Jumalasta.
Kokemuksista on hiukan vaikeampaa keskustella varsinkin tämänkaltaisella suojattomalla palstalla, koska omaa elämäänsä ei ole välttämättä kovin viisasta availla aivan kaikkien edessä, mutta voihan sitä yrittää.

Kokemuksilla tarkoitan siis ihmisten kokemuksia, joita ei selitä mikään muu, kuin Jumalan olemassaolo. Kuten selkeä Jumalan vastauksen saaminen jollakin tavoin tiettyyn asiaan tai tilanteeseen. Selkeä apu tai vastaus tilanteessa, jota ei voi selittää muutoin kuin, että jonkun ulkopuolisen on hallittava tilanne. Jne..

Mikäli asiasta nyt keskustelua voisi syntyä, niin viestien olisi hyvä pysyä keskustelun tasolla.
Viestit, joiden sisältö on vain tyyliin ( mee nyt hoitoon tai sapghettimonsterikin puhui mulle viime yönä ) lopettaa oman kommentoimiseni kyllä melko lyhyeen.

14

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AntiChrisu

      Tarkoittanet kokemuksia, kuten rukoilin ahdistuksissani Jumalaa että
      päänsärky loppuisi ja kas se loppui?

      Samalla voitaisiin kerätä ne kokemukset kun rukoilusta tms. ei ollutkaan apua
      ts. se päänsärky vain jatkui ja jatkui. Eikö negatiivinen kokemus todista ettei Jumalaa ole?

      • "Eikö negatiivinen kokemus todista ettei Jumalaa ole? "

        Negatiivinen kokemus on myös todiste Jumalasta, koska joskus myöhemmin paljastuu kuitenkin, että miksi Jumala ei vastannut IHMISEN HALUAMALLA TAVALLA :))


    • juutas.

      "Kokemuksilla tarkoitan siis ihmisten kokemuksia, joita ei selitä mikään muu, kuin Jumalan olemassaolo. "

      Parahin whiikari,

      mikä on tuollainen kokemus, jota ei selitä mikään muu kuin Jumalan olemassaolo? Saisiko sellaisesta jonkun konkreettisen esimerkin?

      Entäpä kun joku kokee saavansa vastauksia joltain muulta yliluonnolliselta taholta kuin kristinuskon Jumalalta? Todistavatko nämä kokemukset yhtä luotettavasti kyseisen olemuksen olemassaolosta, ja jos eivät, miksi eivät?

      • whiikari

        Yliluonnollisia kokemuksia on ihmisillä kyllä paljon. Osa niistä ei ole lähtöisin Jumalasta, vaan aivan muista lähteistä. Kristinuskon mukaan uskomme myös todellisiin pimeyden henkiolentoihin. Niin se vain edelleen on.

        Esimerkkejä olet varmasti itsekkin kuullut. Mietin, millaisen voisin kertoa, sillä kerronpa todennäköiseti minka vain, se tullaan tekemään tyhjäksi.


    • whiikari

      No tähän osaan kirjaan nyt vain näin.
      En oikein ymmärrä, miksi roikkuisin kiinni jossakin kristinuskossa, ellei se tuntuisi edes jollakin tasolla toimivan. Ellei Jumala koskaan olisi millään tavalla ilmoittanut itsestään millään tavalla. Miksi olisin kristitty ? Miksi ?

    • Kokemukset ovat subjektiivisia. Eri ihmiset kokevat siis saman tilanteen eri tavoin. Jollekin identtisen kokemuksen takana on Jumala, toisen Allah. Kolmas voi olla vakuuttunut, että kokemus on Saatanan tekosia. Jollekin kyse on taas sattumasta.

    • Säälittävää

      On aika säälittävää lukea noita sinun mielipiteitäsi jumalasta.

      Puhut todisteista, mutta ensimmäistäkään todistetta et kykene esittämään.

      Kerrot vain omia mielipiteitäsi, joita kukaan ei varmaan epäile,
      mutta eiväthän sinun mielipiteesi mitään todisteita ole.

      Ne ovat vain pelkkiä mielipiteitä.

    • trskele

      Ja vielä kolmannen kerran psykologialla voi selittää ihmisten "kokemukset Jumalasta". Et ole tainnut kauheasti psykologia lukea ja jos olet niin ei ole mennyt perille.

      • whiikari

        Ai minä vai ?
        No koulutukseen on jonkin verran kuulunut. Miten sinä selität psykologialla ihmisten kokemukset Jumalasta.


      • trskele
        whiikari kirjoitti:

        Ai minä vai ?
        No koulutukseen on jonkin verran kuulunut. Miten sinä selität psykologialla ihmisten kokemukset Jumalasta.

        Aivoista on löydetty paikka joka aktivoituu jumalallisen kokemuksen aikana. Paikan löysi neurologi Norman Geschwind. Sama henkilö teki jumalakypärä nimisen laitteen jolla pystyi stimuloimaan tätä aluetta jolloin lähes ketä vain henkilö saa jumalallisen kokemuksen. Jumalallisten kokemuksen aikana koehenkilöt saivat täysin saman kokemuksen kuin niiden jumalallisten kokemusten aikana mistä sinäkin puhut. Tämä viittaa siihen että jumalalliset kokemukset ovat vain sähkökemiallista tapahtumaa.


    • suan vuan

      Ihminen voi parantua ihan postitiivisella ajattelulla, ts ajattelu vaikuttaa paitsi mielen, myös ruumiin toimintaan.

      Tästä on ihan oikeitakin todisteita.

      • whiikari

        No tuo on kyllä totta.
        Ihmisen psyyke vaikuttaa hyvin paljon ihmisen fyysiseen tilaan.


    • Koitat todistaa että Jumala on olemassa, mutta mikäli todistat moisen, oletko itse tästä maailmasta? Todisteeksi tarvitaan myöskin muuta kuin joidenkin pöljien omat kokemukset jostakin heidän omassa päässään kehittyvästä aivopierusta eli Jumalan olemassa olosta. :)

    • EL. aKi m

      whiikari

      Mä en nähnyt kysymysmerkkiä missään.

      Oliko toi toteamus, vai kysymys?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      98
      3722
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      33
      3214
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      60
      3189
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      62
      2973
    5. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      65
      2842
    6. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      67
      2789
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2514
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2321
    9. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2162
    10. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2158
    Aihe