Olen juuri saanut uuden moposkootterin. Olen jo oppinut peräti tankkaamaan ja automaatilla sekä pitämään huolta voitelusta. En vai osaa mitata rengaspaineita. Niiden pitäisi olla 1,5 bar molemmissa renkaissa, kylmänä. Olisiko joku ystävällinen ritari ja antaisi ohjeita. Kiitos!
Rengaspaineet
7
1473
Vastaukset
- Esko
Se 1.5 bar on mittarin asteikon alkupäässä. Asteikon loppupäässä on mittayksikön merkintä. Asteikkoja on usein kaksi, mutta toinen on aina bar. Ehkä englanninkielisissä maissa on käytössä psi yksikkö, joka voi olla toisella asteikolla.
http://www.kolumbus.fi/isto.jokinen/lm1.htm
1 bar = 100 kPa = 0,1 MPa
1 psi = 6,895 kPa = paunaa per neliötuumaa.
Otat siis venttiilin hatun pois, ja painat ilmaletkun pään venttiilin päälle. Kun renkaassa on jo oikea paine se näyttää jotain 1.5 paikkeilla tai alle. Siitä sen opit. Muita panna hattu takaisen venttiiliin.- Lissu
Anteeksi että vaivaan, mutta voiko kaikilla huoltoasemilla hoitaa tämän? Saako samalla vehkeellä lisää ilmaa renkaisiin, tai päinvastoin? Tämä kaikki on mulle niin uutta. :)
- Esko
Lissu kirjoitti:
Anteeksi että vaivaan, mutta voiko kaikilla huoltoasemilla hoitaa tämän? Saako samalla vehkeellä lisää ilmaa renkaisiin, tai päinvastoin? Tämä kaikki on mulle niin uutta. :)
Ilmaa saa sellaisilla huoltoasemilla, missä on kassat ym. Kysele myös henkilökunnalta, jos tarvitset jotain. Paineilma on erillisessä kaapissa jossain erillään pumpuista.
Siinä ilmanmittauslaitteessa on myöskin ja - napit. Niillä lisätään tai vähennetään ilmaa. - pee
Esko kirjoitti:
Ilmaa saa sellaisilla huoltoasemilla, missä on kassat ym. Kysele myös henkilökunnalta, jos tarvitset jotain. Paineilma on erillisessä kaapissa jossain erillään pumpuista.
Siinä ilmanmittauslaitteessa on myöskin ja - napit. Niillä lisätään tai vähennetään ilmaa.renkaissa kannataa pitää 2,5 bar. ei pomppaa tubeles rengas pois vanteelta.. kokemusta on.
- Jutustelija1
pee kirjoitti:
renkaissa kannataa pitää 2,5 bar. ei pomppaa tubeles rengas pois vanteelta.. kokemusta on.
Itse tykkään laittaa kunnon paineet, tyhjät renkaat on vauhdin surma... Joskus kuskinkin.
- PaineellisiaVermeitä
Jutustelija1 kirjoitti:
Itse tykkään laittaa kunnon paineet, tyhjät renkaat on vauhdin surma... Joskus kuskinkin.
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.es/
Tuossa vielä suorat linkit niihin juttuihin joissa on kuvia prätkistä Blogissa:
http://mattiviikate.blogspot.es/2011/02/pictures-from-suzuki-gsx-r-1000-03.html
http://mattiviikate.blogspot.es/2011/02/pictures-of-kawasaki-zx-9r-01.html
- nicolönnström
vittu hienoo :) oon ylpee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342136Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.481742Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121546Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041286Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041044Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76998Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,47946- 59895
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101773