Tui Fly ei pelitä

Tulipa_matkattua

Oltiin viikon matkalla Kreetalla Haniassa. Finmatkojen hotellista ei mitään pahaa sanottavaa ja ilmatkin mainiot. Sen sijaan Finmatkojen emoyhtiön TUI:n lentoyhtiön toiminta oli heikko suoritus.

Jo Helsingistä lähdettäessä oltiin viisi tuntia myöhässä. Koneeseen oli tullut tekninen vika, josta ilmoitettiin klo 15.00 tekstiviestillä. Alkuperäinen lähtöaika 19.20 muuttui sitten puoleenyöhön. Perillä kohteessa päästiin hotelliin melkein klo 5 aamulla.

Paluulento oli vielä heikompi. Olimme luovuttaneet huoneen jo puoliltapäivin. Illalla klo 22 tuli bussi hakemaan hotellilta ja vei kentälle. Siellä saatiin tieto, että kone olikin saanut salamaniskun aiemmin illalla eikä ollut päässyt lähtemään Helsingistä. Oppaat eivät olleet saaneet asiasta kunnollista tietoa ajoissa ja sitten alkoi kentällä melkoinen härdelli. Onneksi Kreetan yö oli lämmin, kun lapsia nukutettiin sylissä jalkakäytävällä. Edes odotushallin ei päästy. Kahden tunnin odottamisen jälkeen tuli tieto hotellimajoituksesta ja lopulta kolmelta yöllä nukkumaan.

Seuraavana aamuna oli epätietoisuutta koneiden tulosta ja lähdimme kentälle puoliltapäivin ilman varmuutta tarkasta lentoajasta. Meidän perheelle kävi hyvin ja odotimme kentällä ainoastaan 3 ja puoli tuntia. Toinen porukka odotti vielä jokusen tunnin lisää. Lopulta oltiin 15 tuntia myöhässä kotona.

Ihan hirveästi ei tämän jälkeen kiinnosta lentää kyseisen yhtiön koneilla.

6

491

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viimeinen tätä lajia

      Samoilla lennoilla ja samalla jalkakäytävällä Kreetan yössä oltiin. Mun mielestä Finnmatkatkin lentoyhtiön lisäksi ansaitsee pyyhkeitä toiminnastaan. Tiedotus ei pelannut alkuunkaan. Ei yöllä eikä aamulla.

    • Korvaus.

      Ja varmaan luvattiin ruhtinaalisesti korvata asiakkaille vahingot kuten meillekkin Tammikuussa. 7;mällä vuorokaudella lyhentyneestä lomastamme 4:n.tähden hotellissa Luxorissa Finnmatkat kovasi yhteensä 51euroa elikkä 25.50 per henkilö. Kuluttajaneuvoja kehotti viemään asian kuluttajariitalautakuntaan jossa se on vielä ratkaisematta koska Finnmatkojen " laadunkehitys " koittaa koko ajan kiemurrella vastineissaan päästäkseen maksamasta asiallista korvausta, jonkalaiset muut matkatoimistot ovat maksaneet. Olemme tehneet tämän jälkeen Taimaan , Italian , ja Puolan matkat mutta jostain " kumman " syystä ovat FM:än esitteet jääneet tämän jälkeen tutkimatta.

    • TomJK76

      tulin kans tuolla 5 tuntia myöhässä olevalla koneella Chaniaan ja oli tarkoitus tulla samalla koneella kotiin kuin te mutta jäin vielä 4 ylimääräistä päivää ja tulin Norwegianin koneella kotiin. Onneksi jäin kun noin huonisti kävi. Ihme kun meno ja paluumatkalla sama ongelma... onkohan niillä edes riittävästi koneita???

    • PAHASTI PETETYT.

      LÅHDETTIN FINSKIN KONEELLA KYPROKSELLE 17 TUNTIA MYÖHÄSSÄ,JA TIEDOTUS KENTÄLLÄ HUONOA. SAIMME PIENEN KORVAUKSEN FINN MATKOILTA,MUTTA PAHASTA MIELESTÄ EI KUULEMMA KORVAUKSIA HERU.KOTOO LÄHDÖSTÄ KYPROKSEN HOTELLILLE PÄÄSTYÄMME OLIMME VALVONEET 47 TUNTIA. MATKUSTAMME 2-3 KERTAA VUODESSA,MUTTA TÄMÄ OLI HUONOUDEN HUPPU. LYHYT JA PULLEA OLI KONE MILLÄ MENTIIN,ELI KOKONAISUUDESSAAN EMME SAANEET NIITÄ PALVELUITA JOITA OLIMME OSTANEET. EN SUOSITTELE,EMMEKÄ MYÖSKÄÄN ENÄÄ KÄYTÄ KYSEISTÄ YHTIÖTÄ.

    • puistuttaa

      Onko se Tuiflyn vika jos koneeseen iskee salama? Miettikää ensin ja valittakaa sitten ja kaikki tehdään vaan sen vuoksi että kone pysyy ilmassa. Miksi pitää aina valittaa joka ikisestä asiasta.

      • Tulipa_matkattua

        TUI:n vika on se, että koska koneet ovat Göteborgissa, korvaavan koneen saaminen kestää tuhottoman kauan. Jos lähdössä klo 15.00 oli tiedossa että kone on hajalla ja lähtö oli 19.20, niin silti päästiin vasta 24.00 liikkeelle... Paluussa kone oli hajonnut kolme tuntia ennen sitä kuin meidät haettiin kentälle ja tiedettiin että ennen seuraavaa aamua ei uutta konetta saada. Viidestätoista tunnista iso osa johtui siitä, että varakone oli vaikea saada. Ei ole TUI:n vika että kone hajoaa, mutta TUI:n vika että korvaavan järjestelyn hoitaminen huonous ynnä odotuttaminen lentokentän jalkakäytävällä ei ole kunnollista asiakaspalvelua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1292
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      77
      1263
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1201
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      8
      985
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      985
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      71
      913
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      85
      831
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      692
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      682
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      667
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      584
    12. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      569
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      568
    14. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      567
    15. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      53
      540
    16. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      538
    17. 46
      533
    18. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      529
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      516
    20. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      21
      510
    Aihe