Mitä kanit tekevät?

pupuuuuuuli

Eli siis mitä kanit oikeastaan puuhailevat? Leikkiikö ne leluilla tai jotain, vähän niinkuin kissat ja koirat? Ainakin ne tykkäävät jyrsiä kaikenlaista.. Olen vähän ajatellut kanin hankkimista mutta mietin että mitä se puuhailee esim. kun se on itsekseen? :D

7

771

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pupuuuuuuli

      Vähän hölmö kysymys mutta silti.. :D

    • :DD

      no jos se häkissä on, nii löhöilee vaa yleensä. Tykkää syödä ja olla toisten lajitovereiden kanssa (ei kaikki) :D Vapaana tietenkin tutkii kaikkee mahdollista.

      • Anonyymi

        Noo esi merkiksi mulla on kani ja se syö ja leikkii ja nukkuu ja lepää


    • Kani-täti

      Päivisin meillä ainakin puput tykkäävät lähinnä löhöillä. Mutta aamulla sekä illan tullen ne ovat huomattavasti aktiivisempia eläimiä.

      Meillä rakastetaan vessapaperirullien heittelemistä, se on toisen pupun lempileikki. Toinen pupu tykkää luoksetulo-leikistä; kun tulee luokse saa herkkuja ja rapsutuksia. Usein vapaana pomppiessaan puput myös tulevat ihmisen viereen vain köllimään.

      Itsekseen häkissä ollessaan tykkäävät tosiaan jyrsiä ja heitellä erilaisia pieniä pahvilaatikoita ja munakennonpuolikkata. Puunoksat ovat myös sekä terveellistä että herkullista jyrsittävää.

      Kaivaminen on myös kanien mielestä mukavaa ja todella hienoa olisi, jos kanille on mahdollisuus järjestää oma kaivuulaatikko (esim. kissan luukullinen vessa, johon hiekkaa). Häkkiin kanille voi antaa leluksi myös puuvillapyyhkeen, sitäkin on kanin mielestä hauskaa kaivaa ja järjestellä.

      Meillä pupuilla on myös aktivointipallot (siis sellaiset, joihin laitetaan sisälle herkkuja), ja niistäkin ovat tykännet kovasti. Tarkoituksena olisi vielä hankkia jonkunlaiset "helistinlelut", puiset, joissa sisällä esim. kulkunen.

      Kanit on kaiken kaikkiaan kovinkin aktiivisia ja seurallisia eläimiä. Niille voi myös halutessaan opettaa vaikka mitä temppuja. :)

    • Anonyymi

      Mulla on pupu sen nimi on pärrö

    • Anonyymi

      Mun kani ei oikeestaan leiki se yleensä nukkuu ja makoilee tai sitten leikin sen kaa aktivointi pallolla

    • Anonyymi

      Meiän Kani heittelee helposti esineitä. Se oppi heittämään lautasia, kun se sai namia. Nyt kaikki lautaset lattialla ovat nurinpäin, ettei se heittele niitä. Kun se saa aikaiseksi kaamean melun, kun se yrittää herättää huomiota saadakseen nameja.

      Sillä on pahvilaatikoita syötävänä. Joku pussilakana, mitä peuhaa ja pureskelee. Aika paljon piiloisia paikkoja omassa huoneessaan.

      Niin ja pari tunnelia, joista joskus juoksentelee.

      Tykkää tietysti juosta ja tutkia paikkoja. Kiinnostaa vaatekaapit ym.

      Olen ostanut sille eläinkaupasta leluja, mutta se ei tajua käyttää niitä. Aktivointimaton. Sen hapsuihin laitetaan nameja, joita kanin pitäisi etsiä. Videolla joku kani teki tätä. Keinulauta, mutta se vaan heittelee sitä. Raapimapyramidi, mitä se ei raavi.

      Niin nakerrettavia erilaisia palloja, jostain luonnonmateriaaleista. Ei olla hankittu mitään kulkusia, koska se meluaisi niiden kanssa hirveästi. Tuntuu tykkäävän, kun saa melua aikaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      124
      1496
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      105
      1216
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1122
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      54
      1079
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      783
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      766
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      746
    8. 34
      738
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      635
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      629
    Aihe