Omistan Toshiban noin kolme vuotta vanhan läppärin. Koneeseeni on ollut kytkettynä Logitechin optinen hiiri, ja tuossa yksi ilta hiiri vain yhtäkkiä lakkasi toimimasta. Sain myös vikailmoituksen "USB-laite on vikatilassa eikä Windows tunnista sitä. Koita kytkeä uudelleen tai korvaa laite uudella." Niinpä menin kauppaan ja ostin uuden optisen Logitechin hiiren. Ilokseni sain huomata, että tämäkin antaa ihan samaa vikailmoitusta. Koitin kytkeä laitetta uudelleen, sammuttaa ja käynnistää konetta uudelleen, mikään ei tepsinyt. Latasin Logitechin ajurin netistä, ei auttanut.
Olen näprännyt tietokoneen Laitehallintaa, kokeillut ottaa eri USB-portteja pois käytöstä ja taas uudelleen käyttöön, jopa poistanut niitä kokonaan. Ei auta.
Olen kokeillut siirtää hiirtä eri USB-koloon, mutta edelleen tietokone ei sitä tunnista. Ihmetyksekseni, mokkulan se kyllä tunnistaa mutta ei nimenomaan hiirtä.
Yksi vaihtoehto olisi, että molemmat hiiret olisivat rikki, sekä entinen että uusi. Tuntuu kyllä aika uskomattomalta, toinen on uus ja toistakaan en ole pudottanut tms..?
Auttakaa nyt joku.. olen köyhä opiskelija ja uutta konetta ei hirveesti huvittaisi ostaa.. menee useampi kuukausi että rahat kasassa.
Hiiri vai portti?
1
111
Vastaukset
No ei ne molemmat rikki voi olla, todennäköisyys ainakin on erittäin pieni.
Kolme vuotta on halpisläppärille melkein ylipitkä kestoikä, joten ei ole ihme jos emolevy alkaa jo hiukan pykiä. Se että mokkula toimii mutta hiiri ei viittaisi kyllä siihenkin mahdollisuuteen että vika on Windowsissa. Toimiiko hiiri jos käynnistät koneen Ubuntu-Live-CD:ltä? Jos toimii, asia on selvä, ja jos ei toimi, silloinkin on.
Kokeile kuitenkin vielä kolmatta hiirtä, mutta älä osta vaan lainaa. Tuttavapiiristä varmasti löytyy. Samalla voit testata uuden oman hiiresi toisessa koneessa.
Uudessa halpisläppärissä voi kyllä olla ongelmia saman verran ja helposti enemmänkin kuin nykyisessäsi, joka ilmeisesti on ollut hyvä yksilö jos nyt vasta vikailee (jos vikailee). Laatu ei ole kolmen viime vuoden aikana ainakaan parantunut, ja nykyinen hirmuinen hintakilpailu laadun kustannuksella oikeastaan vain pahentaa pienen rahatukun kanssa liikkuvan ostajan näkymiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1595537
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413283- 2563232
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442708- 361854
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?271625Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411596- 161467
- 231447
- 241347