Ei ohjaajan ehdottamia parannuksia

_Laiskimus_

Gradu on nyt siinä vaiheessa, että runko on valmis ja olen saanut siitä ohjaajalta kommentteja. Parannuksia pitäisi tehdä melkomoisesti. Parannusehdotukset ovat järkeviä, mutta ongelma on siinä, että niiden tekemisessä olisi hitonmoinen homma vielä. En tavoittele hyvää arvosanaa, ja tuollaisenaankin gradu kyllä menisi läpi tyydyttävällä arvosanalla. Kehtaanko sanoa ohjaajalle, etten ryhdy hänen ehdottamiinsa parannuksiin, ainakaan suureen osaan niistä? Kenelläkään samantapaisia kokemuksia tai muuten vain ajatuksia aiheesta?

3

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+11

      Mieti sitä, harmittaako tyydyttävä arvosana vuosien päästä. Jos ei, niin jätä se sellaisenaan. Pääseepä ohjaaja helpommalla, kun ei tarvitse lukea uusia versioita yhä uudelleen.

    • Oma on gradusi

      Omasta gradustasihan siinä on kyse. Jos ohjaaja on sanonut, että työ menisi nykyisessäkin muodossaan läpi ja jos arvosanalla ei ole sinulle väliä, niin laita pakettiin. Mutta on turha odottaa mitään positiivista arvosanayllätystä, jos ohjaajan kommentteja ei ole otettu huomioon.

      Mikäli arvio työn läpimenosta oli vain oma arviosi, niin saatat joutua pettymään, sillä eivät töiden ohjaajat aivan mitä silkkoa tahansa päästä läpi.

    • tuleva tohtori

      Minä otin aikoinani kiitollisena joskin huokaisten vastaan ohjaajien antamat runsaat parannusehdotukset ja tein korjaukset urakalla muutamassa päivässä. Sitten jätin gradun sisään, ja muutaman viikon kuluttua siitä pätkähti ECLA - ja maisterinpaperit pätkähtivät nekin kouraan. Ei jäänyt pysyviä työperäisiä vammoja eikä edes morkkista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      278
      26751
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      47
      2255
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      199
      1586
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      150
      1498
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      29
      1236
    6. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      29
      999
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      998
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      84
      831
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      786
    Aihe