kosteudenpoisto ilpillä vai millä?

otsa hies

uusi kivitalo, mukavan viileä myös helteellä, mutta jessus, kuinka kosteaa sisällä onkaan! Mittari näyttää jatkuvasti 60-72% kosteuksia ja sen myös huomaa. Meillä on koneellinen ilmanvaihto ja nyt mietin, miten kosteuden saisi siedettävämmäksi; ilpillä (joka asennettaisiin aivan korkean olohuoneen yläosaan 4m:n korkeuteen) vaiko jollakin siirrettävällä kosteudenpoistajalla. Ilp on kallis, eikä tarvetta viilennykseen tai lämmitykseen (maalämpö) ole, mutta se olisi hyvä kosteudenpoistaja??? Mites ilp suhtautuu koneelliseen ilmanvaihtoon ja alipaineeseen?
Entäs kosteudenpoistajat; leluja 850 kuution asuntoon??

10

2920

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuiva sauna

      ILP:llä ilman kuivattaminen väistämättä myös jäähdyttäisi huoneilmaa. Tässä hieman leikkimielinen ratkaisu: Koska talossasi on viileää, laskisi sisäilman lämmittäminen suhteellista kosteutta. Suhteellisen kosteuden laskiessa tuntuva kosteus vähenisi.

    • oisit tehnyt puutalon!

    • --------------

      Puutalo, poistoilman kosteus 53% ja lämpö 22c
      Ulkona 17c
      Jäteilma 18c
      Tuloilma 21c
      Ja hyvin menee

      • Anonyymi

        Tämä vastaus auttoi paljon. 🤷🏼‍♂️
        Puutalon ongelmat on muualla.
        Tiili on paras.


    • > Mites ilp suhtautuu koneelliseen ilmanvaihtoon ja alipaineeseen?

      Tämä on helppo, joten aloitetaan tästä. Ilp ei tuosta välitä tuon taivaallista, koska se vain kierrättää sisäilmaa. Sen sijaan ilmanvaihto vaihtaa sisäilmaa nopeammin tai hitaammin, mikä vähentää kosteudenpoiston vaikutusta.

      Ilpillä kosteuden poisto perustuu oikeastaan ilman jäähdyttämiseen. Jos lämpötilan ei haluta tipahtavan, voidaan ilmaa myös lämmittää.

      Tuo 72% ei vielä muuten ole mitenkään erityisen korkea kosteusprosentti. Näin syksyllä meillä puutalossa pyörii kosteus siinä 90 prosentin tuntumassa, ja siinä pitää jo alkaa viilentämään ihan mukavuudenkin puolesta (ulkona lähes sata prosenttinen kosteus ja lämpötila melko samoissa sisällä ja ulkona).

      Teidän tapauksessanne ilppi olisi lähinnä sitten mukavuuslaite. Toki toimii esimerkiksi lämmittimenä luultavasti vähän nopeammin kuin maalämpö, mutta miksipä teillä pääsisi lämpötila laskemaan niin paljoa, että nopealle lämmitykselle olisi tarvetta. Meillä ilppi on, enkä pois vaihtaisi - mukavuuden takia. Lämmityksenä toimii muun ohella, mutta lattialämpö ja takka kyllä huolehtivat enimmistä. :)

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei tällaisella kosteudenpoistimella paljoa virkaa ole mökillä

        "Kosteudenpoistoarvo saadaan, kun ilmankuivain toimii yhtäjaksoisesti tilassa, jonka lämpötila on 30 ° c"

        Tropiikin laitteita. Mitoitettu toimimaan +30 °C lämpötilassa. Kuivausteho hiipuu, kun sisälämpötila laskee alle 20 °C ja loppuu kokonaan +10 °C tienoilla. Se kuivaushan perustuu ilman jäähdyttämiseen, mutta reilun 10 astgeen lämpötilassa ilmaa ei enää paljoa saa jäähdytettyä - tai saa, mutta seuraavaksi onkin laite muutaman minuutin sulatusmoodissa.


    • Anonyymi

      Puuta pesään.

      • Anonyymi

        Ilp ei ole mikään kosteuden poistolaite.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilp ei ole mikään kosteuden poistolaite.

        Kun ilmalämpöpumppu toimii jäähdytystilassa, se poistaa lämpöä sisäilmasta ja siirtää sen ulos. Jäähdytysprosessin aikana ilmalämpöpumppu myös kondensoi kosteutta ilmasta. Ilmassa oleva vesihöyry muuttuu vedeksi, joka kerätään ja poistetaan laitteesta. Tämä prosessi vähentää sisäilman kosteutta tehokkaasti.

        Toinen:
        https://rakennusmaailma.fi/pida-ilmankosteus-kurissa-kotona-pienennat-homeriskia/

        Aiheesta vielä mieleen... Taitaa jäädä ne 4 metrin korkeuteen asennetut sisäyksiköt huoltamatta. Meillä toinen 3 m korkeudella ja sekin tahtoo "unohtua".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      152
      10997
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5250
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2463
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2153
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1584
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1270
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1196
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      902
    Aihe