kosteudenpoisto ilpillä vai millä?

otsa hies

uusi kivitalo, mukavan viileä myös helteellä, mutta jessus, kuinka kosteaa sisällä onkaan! Mittari näyttää jatkuvasti 60-72% kosteuksia ja sen myös huomaa. Meillä on koneellinen ilmanvaihto ja nyt mietin, miten kosteuden saisi siedettävämmäksi; ilpillä (joka asennettaisiin aivan korkean olohuoneen yläosaan 4m:n korkeuteen) vaiko jollakin siirrettävällä kosteudenpoistajalla. Ilp on kallis, eikä tarvetta viilennykseen tai lämmitykseen (maalämpö) ole, mutta se olisi hyvä kosteudenpoistaja??? Mites ilp suhtautuu koneelliseen ilmanvaihtoon ja alipaineeseen?
Entäs kosteudenpoistajat; leluja 850 kuution asuntoon??

10

2774

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuiva sauna

      ILP:llä ilman kuivattaminen väistämättä myös jäähdyttäisi huoneilmaa. Tässä hieman leikkimielinen ratkaisu: Koska talossasi on viileää, laskisi sisäilman lämmittäminen suhteellista kosteutta. Suhteellisen kosteuden laskiessa tuntuva kosteus vähenisi.

    • oisit tehnyt puutalon!

    • --------------

      Puutalo, poistoilman kosteus 53% ja lämpö 22c
      Ulkona 17c
      Jäteilma 18c
      Tuloilma 21c
      Ja hyvin menee

      • Anonyymi

        Tämä vastaus auttoi paljon. 🤷🏼‍♂️
        Puutalon ongelmat on muualla.
        Tiili on paras.


    • > Mites ilp suhtautuu koneelliseen ilmanvaihtoon ja alipaineeseen?

      Tämä on helppo, joten aloitetaan tästä. Ilp ei tuosta välitä tuon taivaallista, koska se vain kierrättää sisäilmaa. Sen sijaan ilmanvaihto vaihtaa sisäilmaa nopeammin tai hitaammin, mikä vähentää kosteudenpoiston vaikutusta.

      Ilpillä kosteuden poisto perustuu oikeastaan ilman jäähdyttämiseen. Jos lämpötilan ei haluta tipahtavan, voidaan ilmaa myös lämmittää.

      Tuo 72% ei vielä muuten ole mitenkään erityisen korkea kosteusprosentti. Näin syksyllä meillä puutalossa pyörii kosteus siinä 90 prosentin tuntumassa, ja siinä pitää jo alkaa viilentämään ihan mukavuudenkin puolesta (ulkona lähes sata prosenttinen kosteus ja lämpötila melko samoissa sisällä ja ulkona).

      Teidän tapauksessanne ilppi olisi lähinnä sitten mukavuuslaite. Toki toimii esimerkiksi lämmittimenä luultavasti vähän nopeammin kuin maalämpö, mutta miksipä teillä pääsisi lämpötila laskemaan niin paljoa, että nopealle lämmitykselle olisi tarvetta. Meillä ilppi on, enkä pois vaihtaisi - mukavuuden takia. Lämmityksenä toimii muun ohella, mutta lattialämpö ja takka kyllä huolehtivat enimmistä. :)

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei tällaisella kosteudenpoistimella paljoa virkaa ole mökillä

        "Kosteudenpoistoarvo saadaan, kun ilmankuivain toimii yhtäjaksoisesti tilassa, jonka lämpötila on 30 ° c"

        Tropiikin laitteita. Mitoitettu toimimaan +30 °C lämpötilassa. Kuivausteho hiipuu, kun sisälämpötila laskee alle 20 °C ja loppuu kokonaan +10 °C tienoilla. Se kuivaushan perustuu ilman jäähdyttämiseen, mutta reilun 10 astgeen lämpötilassa ilmaa ei enää paljoa saa jäähdytettyä - tai saa, mutta seuraavaksi onkin laite muutaman minuutin sulatusmoodissa.


    • Anonyymi

      Puuta pesään.

      • Anonyymi

        Ilp ei ole mikään kosteuden poistolaite.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilp ei ole mikään kosteuden poistolaite.

        Kun ilmalämpöpumppu toimii jäähdytystilassa, se poistaa lämpöä sisäilmasta ja siirtää sen ulos. Jäähdytysprosessin aikana ilmalämpöpumppu myös kondensoi kosteutta ilmasta. Ilmassa oleva vesihöyry muuttuu vedeksi, joka kerätään ja poistetaan laitteesta. Tämä prosessi vähentää sisäilman kosteutta tehokkaasti.

        Toinen:
        https://rakennusmaailma.fi/pida-ilmankosteus-kurissa-kotona-pienennat-homeriskia/

        Aiheesta vielä mieleen... Taitaa jäädä ne 4 metrin korkeuteen asennetut sisäyksiköt huoltamatta. Meillä toinen 3 m korkeudella ja sekin tahtoo "unohtua".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      370
      2878
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1569
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1380
    4. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      13
      1101
    5. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      1017
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      28
      988
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      943
    8. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      918
    9. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      908
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      849
    Aihe