raskausmyrkytyksen ja magnesiumhoidon vaikutukset lihaksistossa

liikun taa 4kk jälk

lähinnä lihaskunnon totaalista heikentymistä ihmettelen. edellisissä raskauksissa ei ollut merkittävää huonontumista. nyt vedin johtopäätöksen että oisko tolla rankalla raskaudella mutta erityisesti magnesiumilla (sain tosi paljon) niin merkittävä vaikutus lihaksistoon?

6

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä kerran vauva ?

      siis hoidettiinko sum raskausmyrskkyä ?magnesiumilla miten se käytännössä tapahtui ? Itse olen saanut kaksi pientä keskos vauvaa edellisen 12vuotta sitte paino 650g vauva synty viikolla 30 eli oli vihkoihin nähen pieni nyt kolmatta ehkä odotan ja kiinostaa nämä tämän vuosikymmen hoitokäyntäntö ? Toivotasti kaikki meni hyvin :)

    • J

      En osaa kyl vastata tohon:/ Mulla oli kans myrkytys ja ehdin saada magnesium-hoitoa vain noin muutaman tunnin,sen piti kuulemma lievittää oireita mutta mulla se pahensi,tuli mahakipu ja tuli kouristukset ja sit syntyikin rv34 2 vauva kiireellisellä sektiolla.

    • vielä kerran äidiksi

      heh olen tässä tehnyt itse tulotksia mangesium sitä kuulemma urheilijat käyttävät lihastensa huoltoon sekä sisäisesti ja ulkoisesti ja käytetäähän sitä myös mm suonenvetoja estämään /helpottamaan itse ajattelisin että olisko raskaus myrkytys se isompi syy en tosin tiedä tää on ihan maalaisi järjellä vain ajateltu tosiaan mulla kaksi lasta 17 ja pian 13 vuotiaat kumpikin on myrkky vauvoja eka meni vähän pidemmän kaavan mukaan ja toka vähän lyhyenmän ja pääty hätä sextioon 30 tyttö painoi 630g kaikki meni onneksi hyvin :)

    • rv 27 synnyttänyt

      Eli onko kellään tietoa tuosta magnesiumhoidosta kun on paha raskausmyrkytys jolloin sitä saakin sitten paljon että voiko se jättää jotenkin jälkensä elimistöön? veltostuttaa tms?

      • vielä kerran äidiksi

        hei ystäväni kertoi juuri tuosta että urheilijat käyttävät sitä paljon ja ystäväni huomasi terveys tuote lootus sivuilta siellä on myös kaikkia hyviä terveys vaikuteia tunteita tytär tuossa juuri etsii paperia missä on netti osote kun ajattelin että sieltä voisi kysyä että voiko mangeisumin liika saanti saada aikaan kyseisä oireta ja miten niitä voisi helppottaa tässä on tämä osote. WWW.LOOTUSKAUPPA.FI PUH. 0452659009. t. jaksuja toivottavasti vauva jo jaksaa hyvin ja itse olet toipunnu ainakin hyvin toin kokemuksesta sanoa että kauan se kestää ei oma vointi hetkessä parane meillä kyllä vauva toipui aikaisemmin . Jaksuja käy joskus kertomassa miten menee minä käy aina joskus lukemassa olen hengessä mukana itse 650g keskosen äiti ja 1960g toinen keskonen paitsi pikku pikku keskonen on syntynyt toisena lapsena järjestys on väärä tuossa :D


    • voisuomalaiset

      On se ihme kun ihmiset ei löydä niitä pilkkuja ja piseitä näppiksestä. Todella väsyttävää lukea!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1962
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      382
      1792
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1123
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      674
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    Aihe